Gdy mówimy o związku muzyki z seksualną rewolucją, najpierw przychodzi nam na myśl rock. Końcówka lat 60., dzieci kwiaty, komuny, pigułka antykoncepcyjna, wolna miłość. Jednak nie tylko rock, ale i punk nawoływał do liberalizacji podejścia do seksualności. I to właśnie ten drugi nurt muzyczny przyczynił się w znacznie większym stopniu do akceptacji całego spektrum postaw, zachowań i orientacji seksualnych. 

„Niektórzy ludzie myślą, że dziewczyny powinno się oglądać, ale nie słuchać” – śpiewała w roku 1978 Poly Styrene z zespołu X-Ray Spex w piosence „Oh Bondage! Up Yours!”. I szybko dawała tym wszystkim wymienionym na początku ludziom dobrą radę – odczepcie się. Łamała tabu i śpiewała o sadomasochistycznej relacji, w której dziewczyny też mają prawo być górą.

Punk stał w opozycji do wszechobecnego kultu piękna, do społecznej poprawności i uległości wobec konwenansów.

Punk był głosem wyzwolenia, którym chętnie posługiwały się kobiety. I nie tylko one. Jeśli zajrzycie do oksfordzkiego słownika języka angielskiego, dowiecie się, że słowo „punk” zaczęło być używane w XVII wieku i było synonimem wyrazu „dziwka”. Później zaczęto używać tego określenia również w odniesieniu do homoseksualistów i drobnych kryminalistów. Już etymologia słowa sugeruje nam, że mamy do czynienia z subkulturą skupiającą tych spychanych na margines społeczny, również ze względu na płeć czy orientację seksualną. I co istotne: mamy do czynienia z ludźmi, którzy swoją odmienność przekuwają w siłę i nie boją się używać deprecjonujących ich określeń jako dowodu tej siły.

2 punk rewolucje rewolucja riot girl punks

Fragment książki „Showboat: Punk / Sex / Bodies”

Jak pisał Mirosław Pęczak w książce „Subkultury w PRL. Bunt, kreacja, imitacja”, z jednej strony punk można nazwać subkulturą około muzyczną, z drugiej nie będzie przesadą, gdy zdefiniuje się go jako formę pośrednią pomiędzy subkulturą a ruchem społecznym. Choć nie wszyscy punkowcy byli zaangażowani politycznie, punk wykształcił złożony, podążający wraz z nim zestaw idei, które w mniejszym lub większym stopniu zakorzeniały się nie tylko w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, ale i innych krajach, których młodzież była punkiem zafascynowana. Także w komunistycznej Polsce.

Punk stał w opozycji do wszechobecnego kultu piękna, do społecznej poprawności i uległości wobec konwenansów. Przez niektórych nazywany był stylem odrażającym, afirmującym brzydotę, perwersję, nienormalność. Do arsenału swoich symboli przemycał odpadki i ulubione akcesoria seksualnych fetyszystów – worki na śmieci, agrafki, potargane koszulki, skórzane obroże. Zamiast harmonii proponował destrukcję, zamiast posłuszności kreatywność i zamiast seksualnej powściągliwości – pełną aprobatę dla zachowań uważanych do tej pory za dziwaczne, obrzydliwe, a nawet chore. Witał z otwartymi ramionami homo-, bi- i transseksualistów. Witał silne kobiety, które nie bały się dominować.

3 punk rewolucje rewolucja riot girl punks

Fragment książki „Showboat: Punk / Sex / Bodies”

Przedstawiciele subkultury nie wystrzegali się teatralności i przerysowania. Chcieli prowokować. Bo bez odrobiny prowokacji nie da się zachwiać obowiązującym porządkiem. O estetyce wykreowanej przez punkowców i przede wszystkim o forsowaniu seksualnej swobody opowiada w książce „Showboat: Punk / Sex / Bodies” Toby Mott – artysta i projektant z Londynu, właściciel największego zbioru zdjęć, magazynów i materiałów dotyczących subkultury. Mott postanowił podzielić się swoimi skarbami i stworzyć album we współpracy ze znanym wydawnictwem Dashwood Books.

Publikacja „Showboat: Punk / Sex / Bodies” zwraca uwagę na to, że bezpruderyjne, prowokacyjne, nieraz wulgarne i obceniczne podejście punków do seksu było potrzebne, byśmy dziś mogli być bardziej otwarci na różne kwestie związane z seksualnością. „Rewolucja lat 60. była właściwie heteroseksualna. Dopiero punk zaakceptował seksualną różnorodność” – opowiadał artysta w wywiadzie udzielonym magazynowi „iD”. To „cielesne dziedzictwo” punku, choć stosunkowo rzadko komentowane, możliwe, że jest najważniejszym, co subkultura po sobie pozostawiła.

1 punk rewolucje rewolucja riot girl punks

5 punk rewolucje rewolucja riot girl punks

4 punk rewolucje rewolucja riot girl punks

Fragmenty książki „Showboat: Punk / Sex / Bodies”

Fot. materiały prasowe