Album „Nowe horyzonty. Off the screen” zawiera około 250 portretowych zdjęć twórców kina, reżyserów i aktorów, gości festiwalu T- Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jeszcze przez ponad dwa tygodnie na platformie crowdfundingowej wspieramkulturę.pl trwa zbiórka pieniędzy na jego wydanie.  

„Do tej pory zgromadziliśmy ponad 70 procent potrzebnych środków. Są to między innymi pieniądze od naszego sponsora, firmy T-Mobile, a także od Europejskiej Stolicy Kultury i miasta Wrocław. Potrzebujemy jeszcze trzydziestu procent i bardzo liczymy na państwa pomoc” – mówi Roman Gutek, pomysłodawca festiwalu Nowe Horyzonty. Do końca pozostało mniej niż trzy tygodnie. Wygląda na to, że warto, bo do czynienia mamy z unikatowym zbiorem czarno-białych portretów, wykonywanych na przestrzeni ośmiu edycji festiwalu od 2009 do 2016 roku. „To, co niezwykłe w tym projekcie, to to, że właściwie od samego początku cieszyliśmy się pełną swobodą artystyczną i twórczą. Można powiedzieć, że ograniczała nas tylko fantazja” – mówi Łukasz Gawroński, jeden z trzech fotografów odpowiedzialnych za projekt.

1.jpg

Czarno-białe fotografie Łukasza Gawrońskiego, Macieja Kulczyńskiego i Rafała Placka to prawdziwe dzieła sztuki. Każde z nich jest nośnikiem historii spotkania dwóch artystów, pochodzących z niezwykle bliskich i przenikających się światów: filmu i fotografii. Na zdjęciach możemy zobaczyć między innymi Pawła Pawlikowskiego, Małgorzatę Szumowską, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Stuhra, a także twórców zagranicznych: Terry’ego Gilliama, Petera Greenawaya czy Nanniego Morettiego.

„Chcemy zdążyć z albumem na galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu [10 grudnia – przyp. red]. Chcemy pochwalić się tym, co dzieje się we Wrocławiu w dziedzinie kina i w ten sposób podsumować naszą działalność. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty działa na rzecz zbliżenia środowisk filmowych z różnych krajów. Album będzie rozdawany podczas EFA (Europejskich Nagród Filmowych) i podczas wydarzeń związanych z festiwalem T- Mobile Nowe Horyzonty – mówi  Andrzej Wójtowicz, koordynator wydawnictwa ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Aby podziękować za udział w akcji, organizatorzy przygotowali nagrody. Wśród nich między innymi filmy na DVD, a także albumy i fotogramy z autografami twórców polskiego kina, których zdjęcia są umieszczone w albumie. Można je wygrać poprzez uczestnictwo w akcji. Warto wspierać kulturę!

 

3.jpg

4.jpg

Fot. materiały prasowe