Reprezentacja i nieobecność, wokół tych dwóch filozoficzno-społecznych zagadnień organizowane są najciekawsze wystawy grudnia. Dwie wystawy: „(Nie)obecność” w Lublinie i „Pusto” w Kaliszu celują w kwestie wykluczenia, a zarazem dają nam dobry wgląd w twórczość najmłodszego pokolenia artystów. Ci najbardziej uznani Katarzyna Krakowiak i Mirosław Bałka skupią się na problemach komunikacji, niemożności porozumienia się. Na, naszym zdaniem najciekawszą wystawę grudnia, trzeba wybrać się do Kielc. Do tamtejszego Institute of Design  przyjeżdża prosto z Wenecji wystawa „Fair Building” poruszająca problem najniższych w hierarchii wielkiego przemysłu architektonicznego – robotników.

WARSZAWA

1 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

„Slavs and Tatars: Usta Usta”

To prawdopodobnie najzabawniejsza, a przy okazji głęboko autorefleksyjna wystawa tej jesieni. Trio Slavs and Tatars słynie z prac, które w dowcipny, a zarazem niezwykle wrażliwy sposób podchodzą do tematu tożsamości terenów Europy Wschodniej i Azji. Obiektem ich badań jest język, jego nieścisłości, pułapki, różnice w zagadnieniach tak podstawowych jak alfabet. Perskie dywany, wódka zmieszana ze sfermentowanym ogórkowym sokiem. Wszystko to czeka na was w CSW.

Centrum Sztuki Współczesnej, Jazdów 2, Warszawa

Do 19.02.2017

 

Monika Powalisz, Mateusz Szczypiński: „papier–kamień–nożyce”

Co może powstać ze spotkania dramatopisarki i artysty zafiksowanego na punkcie historii sztuki? Jeśli dodamy do tego jeszcze, że oboje zafascynowani są papierem. Powalisz jako teoretyczna kolekcjonerka, Szczypiński jako artysta i kolekcjoner zderzają na wystawie „papier-kamień-nożyce” swoje kolekcje prac i druków. Nawzajem kompilując, układając, reorganizując swoje zbiory. Wystawa o archiwach też może być ciekawa. Przekonacie się sami.

Galeria lokal_30, Wilcza 29A, Warszawa

Do 11.02.2017

 

Michał Cygan: „Obserwacje”

W tym miesiącu Górny Śląsk przywołujemy aż dwukrotnie. Raz za sprawą wystawy „Barbórka”, drugi raz przy okazji wystawy „Obserwacje” Michała Cygana. Artysta parający się głównie grafiką warsztatową i malarstwem stworzył cykl prac przyglądających się codzienności na Śląsku. Koniunkturę na Górny Śląsk napędza ostatnio pisarz Szczepan Twardoch. Jak w konfrontacji z jego literacką wizją Katowic i okolic wypadną obserwacje Cygana? Sprawdźcie w Galerii Promocyjnej.

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

7.12.2016-1.01.2017

 

LUBLIN

2 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

„(Nie)obecność”

Na ten konkurs organizowany przez środowiska kilku uczelni artystycznych z całej Polski nadesłano aż 855 prac. Jury wybrało spośród nich 35, w których studenci i świeżo opieczeni absolwenci ASP mocują się z zagadnieniem nieobecności. Jako, że wystawa otworzyła się końcem listopada, znamy już laureatkę grand prix – Magdę Łazarczyk, absolwentkę pracowni Mirosława Bałki. Wystawa w lubelskiej Galerii Labirynt to przede wszystkim doskonały kompas dla tych, którzy chcą poznać ciekawe nazwiska młodej sztuki.

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Do 18.12.

 

SZCZECIN

4 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

Tobias Dostal: „S/W”

Budynek szczecińskiej Trafostacji to wyjątkowo trudne, ale i osobliwy miejsce ekspozycji sztuki. Okrągła sala, niemal bez ścian działowych, organizuje wystawy wokół centralnego planu. Tobias Dostal niemiecki artysta stara się przekuć trudności na atuty budynku, tworząc z sali rodzaj magicznego pudełka, w którym zamyka czarno-białe, analogowe fotografie i filmy, które tworzył podczas rezydencji w odległej Burkina Faso.

TRAFO Trafostacja Sztuki, Świętego Ducha 4, Szczecin

Do 26.02.2017

 

KIELCE

5 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

„Fair Building”

Ta wystawa przyjechała do Kielc prosto z Wenecji, gdzie reprezentowała Polskę w Pawilonie Narodowym na 15 Biennale Architektury. „Fair Building” to wystawa niezwykle ważna, bo zadająca analogiczne pytanie do tego, które przed handlowcami stawia hasło Fair Traid. Pojęcie Fair Building zakłada dyskusję na temat sytuacji robotników, poszanowania praw i godności pracowników. Kuratorka Dominika Janicka stworzyła rozległą kwerendę na temat sytuacji robotników, badając sytuację na kilkunastu placach budów, a efekty jej badań, opracowanie przekazuje nam pod postacią wystawy. Wycieczka do Kielc to obowiązek.

Institute of Design Kielce, Zamkowa 3, Kielce

09.12–11.02.2017

 

WROCŁAW

7 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

Paweł Sokołowski: „Barbórka”

Barbórka, czyli święto, na które czeka niemal cały Górny Śląsk, by jak co roku 4 grudnia, w dniu patronki górników Świętej Barbary robotnicy mogli świętować, biesiadować, czy zwyczajnie pić. Paweł Sokołowski, artysta pochodzący z rodziny o górniczych korzeniach, postanowił przyjrzeć się tym szczególnym chwilom, zwracając uwagę nie na trud pracy, a krótki moment pradnej chwały, który tak rzadko spotyka pracujących.

Muzeum Współczesne, plac Strzegomski 2, Wrocław

2.12.16–30.1.17

 

BIAŁYSTOK

6 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

Mirosława Bałka i Katarzyna Krakowiak: „Jutro nie przyjdzie nigdy”

Katarzyna Krakowiak była pupilką, asystentką i bliską współpracowniczką Mirosława Bałki jeszcze w czasach, gdy jeden najwybitniejszych polskich artystów wykładał na poznańskiej ASP. „Jutro nie przyjdzie nigdy” jest jednak dopiero pierwszym wspólnym projektem Krakowiak i Bałki. Punktem wyjścia do realizacji było pytanie o poczucie niepewności, jakie towarzyszy nam w coraz szybciej zmieniającym się świecie. To też odpowiedź na coraz silniejszą agresję i demagogię panoszącą się w przestrzeni publicznej. Projekt Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki jest pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi co prawda komunikujemy się z innymi, ale wcale nie porozumiewamy się nimi.

Galeria Arsenał, Mickiewicza 2, Białystok 

Do 05.01.2017

 

KALISZ

8 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum 

„Pusto”

„Pusto” to druga wyjątkowo ciekawa wystawa zbiorowa tej jesieni, skupiająca wokół siebie artystów młodego pokolenia. Na wystawie zobaczymy między innymi prace malarki Ewy Juszkiewicz, fotografie Weroniki Ławniczak i wspominaną już laureatkę konkursu „(Nie) Obecność” Magdalenę Łazarczyk. Co ciekawe, wystawa organizowana przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii również poruszy temat nieobecności. Ewidentnie temat wykluczenia powraca ze zdwojoną siłą. Choć wcale nie powinno nas to cieszyć.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, plac św. Józefa 5, Kalisz

1 grudnia 2016–14 stycznia 2017

 

PARYŻ

9 sztuka czas na sztuke galeria promocyjna lokal 30 palais de tokyo csw galeria aresna muzeum wspeczesne wystawa muzeum

Carte blanche to Tino Sehgal

Tino Sehgal to jeden z najciekawszych współczesnych artystów współczesnych, o czym świadczy chociażby nominowanie go do najbardziej prestiżowej Nagrody Turnera w 2013. Nie powinno więc dziwić, że paryski Palais de Tokyo oddał mu niemal wszystkie dostępne sale ekspozycyjne. Artysta, który sam nazywa się konstruktorem sytuacji, postanowił sprawdzić, czy pokryje 13 tysięcy metrów kwadratowych. Sehgal do współpracy zaprosił tak wybitne nazwiska współczesnej sztuki jak Daniel Buren, James Coleman czy Felix Gonzalez-Torres. Spieszcie się, bo wystawa zamyka się tuż przed świętami.

Palais de Tokyo, 13 Avenue du Président Wilson, Paryż

Do 18.12

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na podstawie materiałów prasowych