Zanim wyruszymy w kulinarną przygodę – zrelaksujmy się! Zasad łączenia wina i potraw jest wiele, ale to przygoda. Źle dobrane wino rzadko kiedy kompletnie rujnuje smak dania. Oczywiście głównych zasad powinniśmy przestrzegać, szczególnie jeśli dopiero uczymy się łączyć smaki. Jednak najważniejszy jest przyjemnie spędzony czas w gronie bliskich, rozmowa oraz przepyszne jedzenie.

Bardzo ogólnie możemy powiedzieć, że lekkie potrawy łączymy z lekkimi winami, a ciężkie z ciężkimi. Ponieważ białe wino jest lekkie, połączymy je z sałatkami, rybami i drobiem, które są lżejsze od czerwonych mięs. Przykładem może być białe wino Jacob's Creek Chardonnay, które świetnie pasuje do kurczaka i smażonych ryb. Czerwone wino pasuje do czerwonych mięs, które są potrawami cięższymi Jacob's Creek Shiraz Cabernet to idealny partner do karkówki czy do tradycyjnego bigosu, który pełen jest różnych mięs.

Warto wiedzieć, że słodycz wina dobrze balansuje pikantność potrawy. W kuchni, jak życiu, przeciwieństwa niekiedy się przyciągają… Tutaj książkowym przykładem jest półwytrawne Jacob’s Creek Sauvignon Blanc, które doskonale pasuje do pikantnych krewetek. Połączenie jest niesamowite! Jednak nie zawsze wino musi służyć balansowaniu smaków. Jeśli zaserwowalibyśmy ciężkie garbnikowe wino do pikantnej potrawy, to spotęgowałoby ono uczucie pikantności. Foodpairing daje ogromną swobodę!

Słodycz w potrawach pasuje do słodkich win. Orzeźwiające, słodkie Jacob's Creek Moscato w połączeniu z deserem, np. klasyczną polską szarlotką to niebo w ustach. Dosłownie... Jednak nie jest tak, że słodkie wino zawsze podajemy do deserów. Pamiętajmy, że słodkie wina doskonale balansują bardzo słone aromatyczne sery. Francuski Roquefort czy włoska gorgonzola świetnie smakują w połączeniu ze słodyczą wina. Tutaj Moscato także sprawdzi się wyśmienicie.

Wino to świetny dodatek do potraw. Jest ono pełne aromatów, więc „podlanie” ryby białym winem czy dodanie czerwonego wina do czerwonych sosów kuchni włoskiej na pewno wzbogaci smak potraw. Jeśli chodzi o mnie, to do jedzenia podchodzę bardzo poważnie. „You are what you eat” – staram się gotować z dobrymi winami.

2 Wojciech Cyran felieton mateusz gessler jacobs creek wino vino kuchnia food chef

Wojciech Cyran – ambasador australijskich win Jacob’s Creek. Przygodę z winem rozpoczął niemal 10 lat temu. Trwa ona do dziś. Winiarskie szlify zdobywał pracując i szkoląc się we Francji, Wlk. Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Hiszpanii.

Fot. materiały prasowe