Czym właściwie jest seksualizacja i dlaczego jest szkodliwa? Jak media wpływają na postrzeganie swoich ciał przez młodych ludzi i to, jak kreują oni swój wizerunek w mediach społecznościowych? Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton ruszyła z kampanią, która ma budować pozytywne podejście do ciała i przeciwdziałać próbom zmieniania się na siłę w imię niedoścignionych medialnych wzorców.

Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON, działająca przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, to zespół wolontariuszek, które są edukatorkami seksualnymi, organizują między innymi spotkania i akcje edukacyjne dotyczące seksualności oraz prowadzą telefon zaufania dla młodzieży. Kwestia edukacji seksualnej młodzieży jest w naszym kraju mocno zaniedbana, o czym zresztą członkinie Pontonu informują w swoich corocznych raportach.

Tym razem edukatorki postanowiły rozprawić się z seksualizacją i tym, jak młodzi ludzie są mocno zainfekowani medialnym ideałem seksownego ciała i za wszelką cenę dążą do jego osiągnięcia. Kampania opiera się na gifach, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Można ją też śledzić na stronie ponton-edu-seksualizacja.tumblr.com. W przygotowaniu gifów pomogła zaprzyjaźniona z Pontonem agencja kreatywna Cyber Kids on Real

tumblr oghsrsWBY51vkd64io1 500

Seksualizacja, za Wikipedią, to proces, w wyniku którego wartościowanie kogoś jest dokonywane z punktu widzenia atrakcyjności seksualnej. To próba bycia sexy, choćby tylko na zdjęciu w sieci. Przy czym bycie sexy nie jest równoznaczne z dobrym samopoczuciem, z czuciem się dobrze we własnym ciele i odczuwaniem ochoty na seks. To jedno. W kampanii mocno podkreślane jest, że seksualizacja często równoznaczna jest uprzedmiotowieniu.

Edukatorki chcą uświadomić odbiorcom, że seksowny wygląd, zewnętrzne piękno, ilość kilogramów nie są wyznacznikiem naszej atrakcyjności czy nieatrakcyjności. Że nie musimy malować się, jeżeli nie chcemy. Że nasze stosunki z przyjaciółmi czy pierwszymi chłopakami/dziewczynami nie powinny opierać się na czymś tak subiektywnym jak wygląd. I nikt nie może od nas wymagać, abyśmy dostosowywali nasz wizerunek do jego oczekiwań. 

Poza tym, skupiając się głównie na wrzuceniu na Instagram czy Facebooka jak najbardziej atrakcyjnego, seksownego zdjęcia, młodzi ludzie zapominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w sieci. A przecież takie zdjęcia może zobaczyć ktoś obcy, w zależności od ustawień prywatności, mogą zostać użyte przez niepowołane osoby i doprowadzić do różnych komplikacji. W kampanii podkreśla się też to, jak my łatwo możemy innym ludziom wyrządzić krzywdę swoimi negatywnymi komentarzami czy że przerabianie cudzych zdjęć i ich upublicznianie jest przestępstwem. 

Internet jest świetnym narzędziem pozwalającym poznawać świat i innych ludzi, ale trzeba też z niego mądrze i uważnie korzystać. I właśnie obok edukacji seksualnej, trzeba też mówić o cyberbezpieczeństwie. Dobrze, że polską szkołę choć częściowo w tym względzie wyręczają wolontariuszki Pontonu. 

tumblr ogjhsoWVA11vkd64io1 500

 

tumblr ogjxe3pg5q1vkd64io1 500

 

tumblr ogl9yzJU3j1vkd64io1 r2 500

 

tumblr ogqyov91QC1vkd64io1 500

 

tumblr ognd6pecz41vkd64io1 500 1

Materiały graficzne pochodzą ze strony: ponton-edu-seksualizacja.tumblr.com/