54,128,075. Tyle obrazów, map, książek, muzyki, filmów gromadzi Europeana – biblioteka cyfrowa Europy, wirtualne muzeum i archiwum – stanowiąc świetne źródło pomocy naukowych czy po prostu rozrywki. Ostrzegamy: przeglądanie tych zbiorów wciąga i uzależnia!

Obejrzenie ulubionego obrazu sprzed kilku wieków, słuchanie klasyków i muzyk ludowej. Na kanapie, przy biurku, na ławce w parku. Wystarczy dostęp do internetu a kolekcje z najważniejszych europejskich instytucji kultury mamy na wyciągnięcie ręki. Uprzyjemnią nam czas, pomogą w pracy czy w przygotowaniu szkolnej prezentacji.

Europeana udostępnia miliony materiałów – słynne obrazy jak „Dziewczyna z perłą” Vermeera czy unikatowe, zapomniane ryciny. Jak poruszać się po stronie, by znaleźć to, czego akurat szukamy? W menu na samej górze, po lewej stronie, znajdziemy zakładkę „Kolekcje”. Gdy ją rozwiniemy, znajdziemy trzy działy „Art”, „Fashion” i „Music”. Gdy wejdziemy w którykolwiek z działów, na górze pojawi się pole, w które możemy wpisać hasło, które ułatwi nam wyszukiwanie. Na dole zaś zobaczymy kilka proponowanych kolekcji materiałów, na przykład skupiających dzieła danego artysty. W ten sposób w dziale „Art” zobaczymy takie sugerowane kolekcje, jak dzieła Botticellego czy rysunki Leonarda da Vinci, w dziale „Fashion” kolekcję ilustracji modowych czy ubrań domu mody Balenciaga, zaś w dziale „Music” piosenki ludowe z południa Francji czy z okolic Sahary.

1 Europeana

Jeśli wśród tych proponowanych grup materiałów nie znajdziecie tego, co szukacie, najlepiej użyć wspomnianej wyszukiwarki. Dajmy na to, że szukamy różnych materiałów – obrazów, ilustracji i zdjęć – przedstawiających kobiety. Wchodzimy w wybrany przez nas dział (np. „Art”) i wpisujemy w wyszukiwarkę hasło „women”. Wyświetlą się wszystkie materiały otagowane w ten sposób. Po lewej stronie pojawi się bardzo pomocne menu. Na górze menu znajdziemy zakładkę „Kolekcje”, w której możemy wybrać jedną z trzech kategorii („Art”, „Fashion”, „Music”) lub wszystkie. Poniżej, w zakładce „Rodzaj”, możemy zdecydować, czy chcemy, by wyświetlały się nam materiały będące obrazami, tekstami, wideo, dźwiękiem lub obrazem 3D.

1 2

europeana fashion

Następnie bardzo ważna zakładka, „Czy mogę to wykorzystać”, informująca o prawach do materiałów. W zależności od tego, w jakim celu wyszukujemy materiały, możemy zaznaczyć opcje: „Tak, ale pamiętaj o podaniu źródła”, „Tak, ale z pewnymi ograniczeniami”, „Nie, wymagana jest pisemna zgoda” (co więcej: po wejściu na stronę każdego z wyszukanych obrazów czy nagrań z osobna możemy jeszcze upewnić się co do praw autorskich, informacja o nich znajduje się po prawej stronie). W dalszej części menu możemy zdecydować jeszcze, z jakiego kraju mają pochodzić wyszukiwane materiały i w jakim być języku. W kolejnych zakładkach – „Agregator treści” i „Instutucja” – możemy wybrać, skąd mają pochodzić materiały. Wiele możliwych filtrów zdecydowanie ułatwia wyszukiwanie, sprawia, że jest szybsze i bardziej efektywne.

4 Europeana

Misja Europeany: Kulturą zmieniamy świat! Chcemy budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwić do niego dostęp, aby każdy miał szansę wykorzystać je w pracy, do nauki lub po prostu dla zabawy.

2 Europeana

5 Europeana

Wyszukiwać materiały można też jeszcze w inny sposób. Wróćmy do górnego menu na głównej stronie. Po zakładce „Kolekcje” znajdziemy zakładkę „Przeglądaj”, a w niej takie działy, jak „Nowości”, „Kolory”, „Źródła”, „Tematy”, „Osoby”, „Time periods” (okresy historyczne). Jak można się domyślić w każdym z działów, znajdziemy materiały pogrupowane z użyciem innego klucza. Na przykład w dziale „Kolory” znajdziemy całą feerię barw. Klikając na konkretny kolor, zobaczymy wszystkie materiały wizualne, w których dany kolor ten jest obecny. W dziale „Osoby” zobaczymy dziesiątki nazwisk od Alfonsa Muchy po Yves Saint Laurenta. Po kliknięciu w konkretne nazwisko, otrzymamy oczywiście odpowiadającą mu kolekcję.

Wielkim atutem Europeany jest również możliwość przeglądania inspirujących materiałów z wystaw, (wystarczy w górnym menu na głównej stronie wybrać zakładkę „Wystawy”) oraz przeczytania czegoś więcej o prezentowanych dziełach oraz o samym cyfrowym archiwum w zakładce „Blog”.

6 Europeana

7 Europeana

Jeśli zejdziemy na sam dół głównej strony, znajdziemy również więcej informacji o samej Europeanie oraz zakładkę „POMOC” z poradami oraz regulaminem i polityką prywatności.

Fot. materiały prasowe