Dosłownie przed chwilą skończyłem czytać „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka, odłożyłem książkę na półkę i poszedłem zrobić sobie kawę. Dopiero po chwili do mnie dotarło, co tak naprawdę czuję po przeczytaniu tej biografii. A czuję się po prostu oszukany. 

 

Nieraz słyszałem od rodziców, jak mam dobrze, bo moja młodość przypadła na czasy wolnej Polski, a oni w tej okropnej komunie zero możliwości, żadnych perspektyw, a w dodatku ta szara rzeczywistość. Biorąc do ręki biografię Grażyny Hase, pomyślałem: polska projektantka mody z czasów PRL-u, to musi być jakaś masakra. Choć od razu przypomniała mi się ekscentryczna postać Jadwigi Grabowskiej, o której jakiś czas temu pisałem, to nadal byłem pełen sceptycyzmu, zabierając się do lektury. Oczywiście Grażyna Hase nie była mi zupełnie obca, jej postać pojawiała się w kilku pozycjach, które już czytałem: „To nie są moje wielbłądy", „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody" czy „Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy". Jednak dopiero życiorys tej niezwykłej kobiety mocno zmienił moje podejście do okresu Polski Ludowej.

Jak się okazało i wtedy można było się spełnić, chociaż łatwo nie było. Ae czy teraz jest łatwo? Różnie bywa. Pewne jest jednak, że życiorys Grażyny Hase jest niczym scenariusz hollywoodzkiego filmu.

1 grayna hase

Scena 1. Dzieciństwo i życie rodzinne

Dnia 12 stycznia 1939 roku na świat przychodzi Maria Grażyna Hase (pierwsze imię nadane zostało na prośbę matki chrzestnej, ale bliscy nigdy go nie używali, a ojciec wręcz nie uznawał), druga córka Karola i Zofii Hase. Parę miesięcy później, bo 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. W tych dramatycznych okolicznościach matka Grażyny podała ją do chrztu. Ojciec mimo pochodzenia niemieckiego czuł się Polakiem, więc nie zdecydował się na podpisanie volkslisty. Do roku 1944 cała rodzina była razem na warszawskiej Pradze. Jednak krótko przed powstaniem ogłoszono, że wszyscy mężczyźni mają stawić się na wskazane miejsce. Karol Hase w obawie przed konsekwencjami, jakie mogłyby spotkać jego rodzinę w razie odmowy, wykonał rozkaz. Znalazł się w obozie koncentracyjnym, najpierw w Sachsenhausen, a później w Buchenwald. Przeżył, a po wyzwoleniu przez Amerykanów trafił do Malmö w Szwecji, by po podleczeniu się (ważył zaledwie trzydzieści pięć kilo) wrócić statkiem płynącym do Gdyni. Nigdy nie mówił o pobycie w obozie.

Małą Grażynką, jej siostrą Basią i matką zajął się stryj Jan Hase. Nie zdołał on jednak uchronić ich przed wywiezieniem do obozu pracy w austriackiej miejscowości Stein an der Donau. Wydarzyło się to pod koniec lipca 1944, czyli chwilę przed wybuchem powstania warszawskiego. Z powodu złych warunków Grażynka szybko się rozchorowała. Los zesłał jej jednak „anioła stróża” w postaci Francuza, więźnia, który pełnił rolę kapo. Mężczyzna, który w działaniach wojennych stracił córeczkę w wieku Grażynki, nieraz dokarmiał dziewczynkę oraz dawał jej jedzenie dla mamy i siostry. Niezwykłe wydarzenie miało też miejsce w obozowym szpitalu, gdzie trafiła Grażyna. W trakcie radzieckich bombardowań wszyscy prócz niej ukryli się w schronie. Jedna z bomb trafiła w jego wejście i wszyscy zginęli. Jedynie dziewczynka ocalała.

Po wyzwoleniu obozu przez Rosjan pani Hase z córkami wróciła do Warszawy. Ponieważ ich dom na rogu Mokotowskiej i Polnej był częściowo zburzony, zamieszkały u wujostwa na Grochowskiej. Po powrocie Jana Hase do Warszawy trzeba było podjąć decyzję, co dalej. Stolica była doszczętnie zniszczona. Przeprowadzili się do Jeleniej Góry, gdy tylko ojciec Grażynki dostał posadę dyrektora w tamtejszej Państwowej Wytwórni Optycznej. Tam zaczęło się chodzenie do szkoły, Hase była w jednej klasie z Beatą Tyszkiewicz, i tam też w prezencie bożonarodzeniowym dostała maszynę do szycia, co można traktować jako symbol jej przyszłego życia. Po pewnym czasie cała rodzina wróciła do Warszawy, ale był to początek swoistego końca. Wojna odcisnęła na rodzicach Grażyny piętno, które przyczyniło się do rozpadu ich małżeństwa.

Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo istotnym wydarzeniu w życiu Grażyny, które miało miejsce na przełomie lat 80. i 90. Wiąże się ono z jej życiem rodzinnym, a dokładniej z jej starszą siostrą. Barbara miała niewydolność nerek i nie chciała poddać się przeszczepowi. Hase jeździła z nią co drugi dzień do szpitala. Grażyna była z siostrą w ostatnich godzinach jej życia. Leżały w jednym łóżku, gdy po latach udręki związanej z chorobą w roku 1992, Barbara zmarła. Hase w perspektywie czasu wspomina to przeżycie jako swoiste pożegnanie. Ta bliskość złagodziła ból po stracie siostry.

2 grayna hase

Scena 2. Miłość i związki z mężczyznami

Należy zacząć od tego, że Grażyna Hase odznaczała się nadzwyczajną urodzą, na której wdzięki mężczyźni nie potrafili zostać obojętni. Do tego należała do grupy młodzieży, która w Warszawie wyznaczała trendy, więc bywała na basenie Legii, jadała w Związku Literatów, wieczorami bywała w SPATiF-ie, a bawiła się w Stodole lub Hybrydach. To zapewne w którymś z tych modnych miejsc Grażyna poznała swojego pierwszego chłopaka, Ryszarda Manickiego, pseudonim Ślepy. Warszawski playboy, który był organizatorem imprez, razem z modelką byli jedną z najsłynniejszych par ówczesnej stolicy. Manicki miał motor i uwielbiał szybką jazdę. We wrześniu 1960 roku, gdy jechał z Hase, taka motoryzacyjna szarża skończyła się tragicznie. Uderzyli w karetkę pogotowia. On stracił nogę, a Grażyna miała jedynie połamania. Jednak to nie wypadek, a hulaszczy tryb życia Ryśka (pomimo niepełnosprawności) sprawił, że ich związek się rozpadł.

Młodzi amanci wszelkiej maści próbowali swoich sił, by zdobyć uznanie Hase, byli wśród nich Roman Polański, Leopold Tyrmand czy Zbigniew Cybulski.

Bardzo intrygującym aspektem życia Grażyny było jej pierwsze małżeństwo z młodzieńcem pochodzenia węgierskiego. Wiosną 1962 Hase w roli modelki znalazła się w Budapeszcie na kongresie mody. Tam poznała ładnego młodzieńca, w którym zakochała się ze wzajemnością. Pál Szécsi, bo tak się nazywał, miał wówczas zaledwie 18 lat i spory bagaż trudnych doświadczeń życiowych. Para spędziła ze sobą zaledwie kilka dni, bo Hase wróciła do Polski. Po jej wyjeździe chłopak próbował popełnić samobójstwo. Gdy wrócił do zdrowia, pojechał za ukochaną. Chłopaka przyjął ojciec Grażyny, a o jego przybyciu dowiedział się Rysiek Manicki i porwał Hase. Wywiózł ją do Zalesia Górnego i zadzwonił do jej siostry Basi z informacją, że wrócą, kiedy „ten czarny” wyjedzie. Gdy tak się stało, Grażyna i Rysiek przyjechali do Warszawy. Szkopuł polegał jednak na tym, że Pál wyjechał jedynie do Katowic. Po powrocie do domu Hase szybko spakowała rzeczy, zabrała swój paszport (posiadała go z powodu planowanego wyjazdu z Modą Polską do Soczi) i pojechała za młodym Węgrem. Uciekli razem do Budapesztu, jednak nielegalny wyjazd z kraju nie uszedł uwadze pracodawcy modelki, czyli Modzie Polskiej. Na wniosek Jadwigi Grabowskiej chciano deportować Grażynę. Jedyną metodą, by do tego nie doszło, było małżeństwo, które Grażyna Hase i Pál Szécsi zawarli 20 czerwca 1962 roku. Ojciec dziewczyny był zrozpaczony, bo o niczym nie wiedział. Szarość dnia codziennego zaczęła jednak przysłaniać magię uczucia, a do tego poczucie winy Grażyny względem ojca spowodowało, że młodzi małżonkowie przyjechali do Warszawy. Zamieszkali w pensjonacie dla cudzoziemców. Niestety nie przetrwali próby czasu. Pál wrócił na Węgry, gdzie w krótkim czasie zrobił karierę jako piosenkarz, lecz życie gwiazdy, alkohol, narkotyki i hazard w połączeniu z niestabilnością emocjonalną doprowadziły do ośmiu nieudanych prób samobójczych. Niestety dziewiąta, 30 kwietnia 1974 roku, się powiodła.

Drugim mężem Hase był Wowo (Włodzimierz) Bielicki. Według Grażyny był to jej najważniejszy związek. Jak głosi legenda, Bielicki zobaczył na okładce „Expressu Wieczornego" piękną dziewczynę i powiedział „Ona będzie moją żoną!". Słowa te spełniły się 11 lutego 1967 roku, bo to wtedy Grażyna Hase i Wowo Bielicki zostali małżeństwem. On urodzony w 1932 roku w Warszawie, z rodziny o muzycznych tradycjach, wraz znajbliższymi po wojnie znalazł się w Gdańsku, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, współtwórca kabaretów Bim-Bom i To Tu. Przede wszystkim wybitny scenograf, który pracował dla Opery Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Warszawie i telewizji. Do tego wszystkiego należy dodać, że z powodu powodzenia u kobiet, nazywano go polskim Rogerem Vadimem. Grażyna i Wowo byli nierozłączni, czemu sprzyjała wspólna praca. Ich zaproszenie ślubne wydrukował „Przekrój". Tę parę trzeba było znać. Wspólnie od roku 1967 realizowali cykl „Muzykaj i moda" dla telewizji, w którym wystąpili m.in. Skaldowie, Breakout, Alibabki czy Maryla Rodowicz.

Pod koniec grudnia 1970 wyjechali za granicę na niemal rok, na początku byli na chwilę w Londynie, a później w Berlinie. To był czas pełen niezwykłych wydarzeń i zbiegów okoliczności.

W roku 1971 wrócili do Warszawy. Lata 70. były dla ich związku wyjątkowo udane. Wypracowali swój własny rodzaj bliskości, czyli czerpanie radości ze wspólnie spędzonego czasu. Nawet długie okresy rozłąki i zdarzające się obydwojgu romanse, nie były wstanie zaburzyć ich relacji. Dopiero w roku 1982 za sprawą kobiety, która została czwartą żoną Wowa i dała mu dwóch synów, Grażyna wystąpiła o rozwód, który dostali w czerwcu 1983 roku, bez orzekania o winie. Pomimo rozstania utrzymywali ze sobą kontakt i niejednokrotnie przyszło im jeszcze razem pracować. Wowo Bielicki zmarł 14 października 2012 roku.

3 grayna hase

Scena 3. Kariera i działalność zawodowa

Chociaż dzisiaj nie jest tak dobrze kojarzona jak Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff czy nawet Jadwiga Grabowska, to śmiem twierdzić, że cała trójka mogłaby pozazdrościć Hase kariery i dorobku. Można posłużyć się słynnym stwierdzeniem, że Grażyna była kobietą, która żadnej pracy się nie boi, a wręcz niczego się nie boi.

Wszystko zaczęło się dość naiwnie. Hase była ładna i zgrabna, więc została modelką. Chociaż w roku 1957, kiedy to wzięła udział w swojej pierwszej profesjonalnej sesji do reportażu o dziewczynach zza żelaznej kurtyny dla włoskiej edycji „Vogue'a”, nie był to zawód cieszący się uznaniem społecznym, a wręcz przeciwnie. Tego samego roku, anonimowo, trafiła jeszcze na okładkę „Przekroju”. Przełomowym momentem w karierze modelki była otrzymana 31 marca 1958 roku pocztówka od koleżanki, która informowała, że jej ciocia szukała modelek. Tak zaczęła się pierwsza praca Hase dla Centralnego Laboratorium Spółdzielczości Pracy. Później chodziła w pokazach Mody Polskiej, Telimeny, Ledy, Warszawskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego (później Cora). Zagrała modelkę w komedii „Tysiąc talarów" Stanisława Wohla. W latach 1960-1962 w Moskwie, Berlinie, Budapeszcie brała udział w corocznych Kongresach Mody. Pierwszy, ale nie ostatni raz, pojawiła się na okładce pisma „Kobieta i życie” 10 kwietnia 1960 roku. Ważną publikacją, bo rozpoczynającą współpracę z projektantką Barbarą Hoff (trwała do 1967 roku), była ta z 19 czerwca 1960, w której to Hase prezentowała kolekcję letnią Hoff. Grażyna w tamtym czasie stawała przed obiektywami najlepszych fotografów: Zosią Nasierowską, Tadeuszem Plewińskim, Tadeuszem Rolke. 

Jeżeli chodzi o karierę, dla Hase najbardziej przełomowym był rok 1967. To wtedy po powrocie z Moskwy, postanowiła pójść o krok dalej i nie tylko prezentować modę, ale też ją kreować. Wraz z początkiem października 1967 rozpoczęła studia na warszawskiej ASP na wydziale architektury wnętrz, później na grafice. W tym samym roku spotkała się też z Józefem Syroką, dyrektorem Warszawskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego, które właśnie miały zmienić nazwę na Zakłady Przemysłu Odzieżowego Cora. Modelka otrzymała zgodę na działanie, w efekcie czego 7 listopada odbył się pierwszy pokaz jej kolekcji Kozak Look. Sukces przerósł oczekiwania wszystkich. Zdjęcie Grażyny Hase, która wystąpiła również w roli modelki w sylwetce à la Lenin, stało się najpopularniejszym przykładem mody okresu PRL-u. Swoistym ewenementem w historii mody w Polsce jest też fakt, że chyba nikomu wcześniej i nikomu później za sprawą pierwszej kolekcji nie udało się odnieść aż takiego sukcesu na niemal wszystkich płaszczyznach. Od tej pory Hase przestała być jedynie modelką, a zaczęła być cenioną projektantką. To uznanie zaowocowało również propozycjami z telewizji. Zaczęło się od realizacji programu „Muzyka i moda”, ale już 15 stycznia 1968 roku Grażyna stworzyła kostiumy do spektaklu Teatru Telewizji „Brat marnotrawny" Oscara Wilde'a w reżyserii Jerzego Gruzy. Tego samego roku w czasie Polskiego Wieczoru Galowego w ramach Festiwalu w Montreux projektantka zyskała przydomek „polskiej Mary Quant".

4 grayna hase

Poza licznymi kolekcjami, które na przestrzeni lat stworzyła, są jeszcze rozliczne stroje do widowisk telewizyjnych, spektakli oraz kostiumy dla największych diw polskiej sceny rozrywkowej: Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Elżbiety Dmoch (wokalistka zespołu 2 Plus 1), Halina Frąckowiak czy Violetty Villas.

To ona zaprojektowała w 1976 stroje dla pracowników hotelu Victoria w Warszawie i w 1978 uniformy dla załogi LOT-u. Jako pierwsza w Polsce zaangażowała do swojego pokazu czarnoskórą modelkę, Wenezuelkę Carmen Richard, a swoje widowiska modowe urozmaicała na przykład angażując w nie psy czy używając harley'ów. Jesienią 1979 roku jako pierwsza w powojennej Polsce zdecydowała się na zrobienie kolekcji za własne pieniądze.

Kolejny rozdział w karierze Grażyny rozpoczyna się 18 lipca 1980 roku, kiedy to odbywa się otwarcie Galerii Grażyny Hase przy ul. Marszałkowskiej 6 w Warszawie. Projektantka chciała otworzyć własny dom mody, ale niestety ówczesne prawo nie przewidywało takiej sytuacji. Nie mogła istnieć prywatna firma zajmująca się produkcją ubrań, a jedyną możliwością obejścia prawa było powołanie galerii. W ten oto sposób modelka i projektantka została kuratorem sztuki. Stworzone przez nią miejsce było centrum życia towarzyskiego bohemy artystycznej Warszawy, a swoje prace prezentowali tam m.in. Krystyna Krasińska, Andrzej Czeczot, Eugeniusz Geta Stankiewicz czy Andrzej Mleczko. Jedno z najważniejszych wydarzeń w Galerii Grażyny Hase miało miejsce 21 maja 1988 roku, kiedy to została otwarta wystawa litografii malarki Françoise Gilot, wieloletniej partnerki i muzy Pabla Picassa. Od roku 1984 Hase była również organizatorką kilku słynnych bali, którymi żyła cała stolica. 

Rozległa działalność tej niezwykłej kobiety trwała aż do 2012 roku i była pokazywana w najróżniejszych miejscach na świecie (Warszawa, Poznań, Moskwa, Dusseldorf, Berlin) i została uhonorowana licznymi prestiżowymi nagrodami. Szczerze mówiąc, to nie wiem, co mógłbym dodać na koniec od siebie. Może najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie zacytowanie fragmentu artykułu Ilony Kondrat opublikowanego w pierwszym numerze magazynu „Pani":

„Jej prywatność jest zawodem, zawód – prywatnością. Jedno miesza się z drugim, oddzielić nie sposób. <<Grażyna Hase>> oznacza nie tylko osobę noszącą imię i nazwisko, lecz firmę, a nawet pewien styl bycia.

To wszystko to jedynie biografia Grażyny Hase w ogromnym skrócie. Osoby zainteresowane szczegółami tej barwnej historii osadzonej w realiach Polski Ludowej odsyłam do książki „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" autorstwa Krzysztofa Tomasika. Jest to zdecydowanie cudowne rozwiązania na długie zimowe wieczory.

Siadam w fotelu z kawą, jeszcze raz biorę książkę do ręki i zaczynam przeglądać zamieszczone w niej zdjęcia. Dochodzę do wniosku, że choćby te z Hamburga z 1972 roku ze stron 60 i 61 są tak piękne i jakoś dziwnie aktualne, że mógłbym pomylić je pomylić z  kampanią Chloé.

 5 grayna hase

Korzystałem z książki „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" Krzysztofa Tomasika, wydawnictwo Marginesy

Fot. materiały prasowe, redakcja enter the ROOM