Co nowego w sztuce przyniesie nam luty? Wybieramy najciekawsze wystawy w Polsce i na świecie. Od krakowskiego MOCAK-u po londyńską Doomed Gallery Dalston.

WARSZAWA

 1.czas na sztuke art museum

Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza

Edo to swoisty okres w dziejach Japonii, w którym społeczeństwo było poddane wyjątkowej kontroli. Opierająca się na zasadach feudalnych gospodarka zmuszała jednostki do ciężkiej pracy przez wykonywanie powierzonej roli. Prace graficzne jednych z najwybitniejszych japońskich artystów ukiyo-e, zawierające w sobie pejzażowe cykle, dopełniane przez codzienną, prozaiczną pracę japońskich chłopów, pozwalają nie tylko przenieść się na moment znad Wisły do leżącej na Pacyfiku Japonii. Pokaz kolekcji japońskich drzeworytów Jerzego Leskowicza to przede wszystkim podróż w wiek XVIII, wiek epoki Edo.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3, Warszawa

25.02 – 7.05

 

Ku ku

Wieloelementowa wystawa, składająca się z wydruków lambda na papierze fotograficznym i druków na tkaninach z wyniesionym na piedestał filmem „My Little Planet” jako alegoryczna historia społeczeństwa. Żeby dotrzeć do pokazu wideo, widzowie muszą najpierw przejść przez kotarę będącą jednocześnie nadrukowaną na tkaninie pracą. Oprócz filmu na uwagę zasługują również prace odwołujące się do postaci Ayn Rand, zawierające fragment jej tekstu, zatytułowane The Bitter Tears of Ayn Rand 1 i 2. W zamyśle autorki wystawy, Agnieszki Polskiej, taki obraz uwydatni ukryte traumy późnokapitalistycznego społeczeństwa.

Kasia Michalski Gallery, Poznańska 16, Warszawa

Do 23 marca 2017

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst

Wystawa "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst” prezentuje różnorodne głosy w literaturze, poezji i sztukach wizualnych, dla których punktem wspólnym jest narracja w pierwszej osobie. Artyści i artystki, obecni na wystawie, przyglądają się zwrotowi ku afektom, emocjom i osobistemu doświadczeniu we współczesnej kulturze i sprawdzają jak realizuje się to w ciele, języku i obrazie. Wystawa poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy jednostka przekazując prawdę o sobie jest w stanie stworzyć uniwersalny komunikat, angażować społeczne i politycznie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Pańska 3, Warszawa

 

Wernisaż prac Agaty Ł. Wierzbickiej

Agata Ł. Wierzbicka to artystka interdyscyplinarna. Pracuje na pograniczu architektury, designu i sztuki. W centrum jej zainteresowania stoi człowiek. Jej projekty cechuje przede wszystkim oszczędność środków plastycznych w myśl zasady „mniej znaczy więcej". W kawiarni Tamka 43 na Powiślu prezentowane będą dwie serie prac: Fashion oraz Botanic z 2016 roku oraz niepublikowane wcześniej ilustracje z 2017 roku.

Tamka 43 Café oraz Lumarte, Tamka 43, Warszawa

Wernisaż: 8.02 godz. 19:00

8.02 – 8.04

 

 

Wernisaż prac Tomasza Kulki. Idolatria

Najnowsze prace Tomasza Kulki pokazują, jak sztuka stała się religią ateistów, a z drugiej strony uświadamiają, jak głęboko tradycja sztuki religijnej jest osadzona w naszym sposobie patrzenia na rzeczy. Tomasz Kulka za pomocą niepełnych gestów wytwarzających aurę świętości wykreował świat nieistniejącego kultu. Świat, który nie ma swego źródła, lecz posiada doskonale widoczny koniec. Prace Idolatrii zdają się na nas patrzeć, jednocześnie zapraszając do udziału w intrygującym obrzędzie.

Propaganda, Foksal 11/1, Warszawa

21.01 – 04.03

 

Stan skupienia

Od kosmosu do teraźniejszości. Tak można by powiedzieć o drodze ewolucji zainteresowań Magdaleny Ciemierkiewicz. Na wystawie „Stan skupienia” artystka prezentuje nową serię fotografii wnętrza oglądanego w lustrzanym odbiciu. Jednym z istotnych elementów twórczości jest składająca się z drobnych, czarnych koralików zasłona, dzięki której możliwy jest do uchwycenia moment, w którym ostateczna forma obiektu pozostaje jeszcze nieznana, a ważniejsze stają się czas i przestrzeń, słowem rzczywistość mająca wpływ na przyszły kształt obiektu, jak i sam proces twórczy.

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

1.02-26.02.2017

 

KRAKÓW

 2 krakow mocak warszawa czas na sztuke art museum

Grenzsituationen

Jannicke Laker skupia się w swej twórczości przede wszystkim na kwestii samotności,  krzywdzeniu drugiego człowieka i braku motywacji do życia. Nazwa wystawy norweskiej artystki to zdefiniowana przez filozofa egzystencji Karla Jespersa sytuacja graniczna, która składa się ze śmierci, walki, cierpienia i winy. Skupiające się na jednostce mininarracje to pokaz wynikłych z makabrycznej sytuacji, nieskrępowanych zachowań pokazujących prawdziwe oblicze człowieka w sytuacjach granicznych.

MOCAK, Lipowa 4, Kraków

Do 26.03

 

LONDYN

3 londyn warszawa czas na sztuke art museum 

SO WHAT Poland ft. SLOW DOWNLOAD

To już trzecia edycja wystawy SO WHAT. Tegoroczny pokaz będzie eksperymentalną prezentacją fotografowanej martwej natury przez dziewięciu artystów młodego pokolenia, a także pierwszą tego typu wystawą w Wielkiej Brytanii, zorganizowaną dzięki bliskiej współpracy kultowej już Doomed Gallery z Fresh From Poland, która wspiera współczesną polską fotografię zagranicą. Ten niepokorny projekt zmierza przede wszystkim do ustalenia przyszłej drogi nurtu współczesnej fotografii. Tym samym zaprasza kuratorów, artystów i gości wystawy do wspólnych rozważań.

Doomed Gallery Dalston, 65 Ridley Rd, London E8 2NP

2.02 – 05.02

 

SZCZECIN

 4 trafo szczecin warszawa czas na sztuke art museum

Tobias Dostal „S/W”

W wystawie „S/W” artysta Tobias Dostal w iluzjonistyczny sposób łączy proste i zaawansowane techniki filmowe, nawiązując do układu architektonicznego budynku TRAFO, mając jednocześnie na celu stworzenie „magicznego pudełka” z czarno-białymi obrazami filmowymi. Znaczącą rolę w jego pracach pełnią odręcznie narysowane elementy animacji. Wystawa powstała dzięki współpracy z fundacją Operndorf Africa.

Trafo Trafostacja Sztuki, Świętego Ducha 4, Szczecin

Do 26.02

 

WROCŁAW

 5 wrocaw trafo szczecin warszawa czas na sztuke art museum

Tony Cragg. Rzeźba

Tony Cragg wraz z kilkoma brytyjskimi artystami, takimi jak  Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzą potęgę współczesnej rzeźby angielskiej. Jego dzieła można spotkać w muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby. W 2016 roku odbyła się największa dotychczas prezentacja dzieł artysty na Wystawie Rzeźby Polskiej w Orońsku. W Muzeum Współczesnym Wrocław zostanie pokazanych kilkanaście prac rzeźbiarza z lat 1998 – 2016.

Muzeum Współczesne, pl. Strzegomski 2a, Wrocław

3.02 – 08.05

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na podstawie materiałów prasowych