Zbigniew Dłubak, "186 A - Asymetria", 1986 r., Armelle Dłubak/ Fundacja Archeologia Fotografii

10 lutego zostanie otwarta nowa siedziba Fundacji Stefana Gierowskiego, a zarazem nowa przestrzeń wystawiennicza na mapie Warszawy. Na początek, w budynku przy Kredytowej 9, będzie można obejrzeć wystawę Mariana Bogusza i Zbigniewa Dłubaka – przedstawicieli sztuki awangardowej drugiej połowy XX wieku.

Wystawy, które będą organizowane w nowym miejscu, mają być poświęcone zjawiskom artystycznym pokolenia Gierowskiego. Bogusz i Dłubak, powojenni twórcy sztuki nowoczesnej w Polsce, w latach 50. wspólnie z Kajetanem Sosnowskim, powołali kolektyw artystyczny Grupa 55. W 1956 roku stworzyli Galerię Krzywe Koło, która była miejscem ekspozycji prac Grupy, ale także m.in. Stefana Gierowskiego. Wystawa inaugurująca działanie nowej siedziby fundacji skupia się na początkach drogi artystycznej obydwu prezentowanych twórców – okresie, w którym tworzyli przede wszystkim prace malarskie. 

1 fundacja gierowskiego

Marian Bogusz, plakat wystawy M. Bogusza (1.V.1945, Mauthausen), 1945 r., Muzeum Narodowe w Warszawie

Fundacja Stefana Gierowskiego powstała w 2014 roku. Powołana przez rodzinę artysty zajmuje się jego twórczością i jednocześnie korzysta z bogactwa zgromadzonych przez niego archiwów. Chce prezentować je publiczności, przypominać, odtwarzać i przywoływać ważne, zdaniem artysty, momenty w historii sztuki. Nie jest to jedyne zadanie, które przed sobą stawia. Fundacja Gierowskiego będzie również wspierać młodych twórców zajmujących się malarstwem. Od 2015 roku jest fundatorem nagrody za najlepszy dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

4 fundacja gierowskiego 

Zbigniew Dłubak, "Cień człowiek" z cyklu "Wojna", 1957 r., Muzeum Sztuki w Łodzi

3 fundacja gierowskiego

Marian Bogusz "Za 5 minut dwunasta w Nankin", 1948 r., z kolekcji prywatnej

Fot. materiały prasowe