Za tło „Nauczycielki”, najnowszego obrazu Jana Hřebejka, posłużyło prowincjonalne czechosłowackie miasteczko. Mamy rok 1983. Do grona pedagogicznego niewielkiej szkoły dołącza nowa nauczycielka Mária Drazdechová, która ma uczyć swoich podopiecznych rosyjskiego, słowackiego i historii. Energiczna pedagog pewnym krokiem przekracza próg klasy, by wkrótce z takim samym impetem zagościć w życiu nie tylko swoich nowych uczniów, ale przede wszystkim ich rodziców. 

Już chwilę po pierwszym dzwonku Maria przepytuje dzieci, ale wcale nie chce ustalić poziomu ich wiedzy. Chce natomiast dowiedzieć się, czym zajmują się ich rodzice i skrzętnie notuje te informacje w swoim zeszycie. To właśnie od ich profesji zależy, czy podopieczni przejdą do następnej klasy. Towarzyszka Drazdechová, powołując się na ludzkie współczucie i swój stan cywilny, prosi rodziców swoich nowych uczniów o kolejne, czasem niezwykle finezyjne przysługi, a te niespełnione karze kolejnymi jedynkami w dzienniku. Rodzice przynoszą więc nauczycielce mięso, pieką ciasta, stoją za nią w kolejce, układają jej włosy, odbierają telefony w środku nocy, by w zamian dostać wskazówkę, co do zadań, które mają być realizowane następnego dnia w szkole. Nad dziećmi tych rodziców, którzy podjęli z nią grę, pedagog miłosiernie rozpościera skrzydła; tym, którym nie podoba się jej system nagradzania, szykuje się piekło. 

2 nauczycielka aurora recanzja

Kiedy w klasie dochodzi do incydentu, rodzice wszystkich uczniów spotykają się w szkole, by razem z dyrekcją ustalić plan działania i zdecydować o dalszych losach nauczycielki. I chociaż rozwiązanie wydaje się oczywiste, to wcale takie nie jest. Sprawę komplikują też powiązania Drazdechovej z Partią. Rodzice dzielą się na dwa obozy i zaczyna się prawdziwa gra psychologiczna, która prezentuje kolejne charaktery mieszkańców prowincji. Skupiając się na poszczególnych rodzicach i umieszczając ich w kameralnej klasie, Jan Hřebejk pokazuje szerszy kontekst społeczny i historyczny o uniwersalnym wydźwięku.

„Nauczycielka” to obraz, który w sugestywny sposób przedstawia walkę zwykłych ludzi z systemem: jest ona nierówna, niesprawiedliwa i każdy radzi sobie z nią na swój sposób. Jedni udają, że niczego nie zauważają, drudzy stawiają jej czoła, trzeci potulnie się jej poddają. Co jednak zrobić, kiedy sprawa zaczyna dotyczyć tych, którzy nie mogą się bronić i nie są w stanie zrozumieć krzywdy, która bezpodstawnie ich dotyka? Jak zareagować, gdy chodzi o przyszłość własnego dziecka? I jak się zachować, by przekazać mu dobre wzorce?

Hřebejk podejmuje te tematy, wyłuskując z przeszłości postaci o różnych poglądach i zamykając  w jednym pomieszczeniu, aby doszło do ich konfrontacji. Fabuła do końca trzyma widza w napięciu. Co ciekawe, oparta jest na faktach. 

1 nauczycielka aurora recanzja

5 nauczycielka aurora recanzja

6 nauczycielka aurora recanzja

Film w kinach od 10 lutego!

Fot. materiały prasowe