O podróżach nie myśli się tu jedynie jako o przemieszczaniu się z punktu A do punktu B w celach konsumowania obrazów, przeżyć i kultur. Wydarzenia – rozmowy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania – dotyczyć będą takich tematów jak podróże w czasie, wyprawy edukacyjne oraz – ostatnio szczególnie nośna – post-turystyka. Istotny, jak podkreślają organizatorzy, jest również aspekt ucieczki i wygnania oraz to w jaki sposób podróże odbywają się poprzez słowa i jak są odnajdywane przez podróżników. Poszczególne wydarzenia, których zapowiedzi do końca marca już znamy, wprowadzą uczestników w kontekst historyczny, kulturowy, językowy i nostalgiczny podróży i podróżowania.
Tak jak otwierający cykl 17 lutego pokaz filmu „Klucze” w reżyserii Egona Günthera. To opowieść o wakacyjnej podróży studenta matematyki i młodej robotnicy – wyprawy niedługiej, bo z NRD do Krakowa, która urasta do rangi przygody, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u. Po filmie odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział aktorki Jutta Hoffman i Magdalena Zawadzka oraz krytyk filmowy Claus Loser. Spotkanie poprowadzi Tomasz Raczek.
Tydzień później, 24 lutego, goście Instytutu Goethego spotkają się z Paulem i Hansenem Hoepnerami, którzy postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, jak zapowiada tytuł spotkania – bez grosza przy duszy.
3 i 4 marca organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Exil Shanghai” w reżyserii Urlike Ottingera. To dokument ukazujący losy niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy uciekając przed holocaustem, znaleźli schronienie w Szanghaju. W temat wprowadzi nas Ewa Chomicka. Dokument zostanie wyświetlony w dwóch częściach – kolejno w piątek i sobotę.
10 marca w między 10 a 15 zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach wspierania czytelnictwa dla bibliotekarzy, a wieczorem w dyskusji panelowej: „Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej?”, z udziałem językoznawców oraz autorów blogów podróżniczych.
Tydzień później, 17 marca odbędzie się spotkanie w dwóch częściach: pierwszej, poświęconej temu, jak języki – polski i niemiecki – przenikają się i zapożyczają od siebie pewne zwroty. W drugiej goście zostaną zaproszeni do gry, której celem będzie odkrycie ciekawostek związanych z językiem niemieckim.
24 marca zorganizowano wydarzenie poświęcone sferze wizualnej – spotkanie z Tomaszem Sikorą. Tomasz Sikora jest uznanym fotografem, który zamyka w kadrach obrazy z całego świata. Opowie o swoich podróżniczych doświadczeniach zapisanych na kliszy.
Marcowe wydarzenia zamyka spotkanie z Iliją Trojanowem, niemieckim pisarzem, tłumaczem i wydawcą. Spotkanie poprowadzi dr Christoph Bartmann.
Wszystkie wydarzenia w cyklu będą prezentowane z tłumaczeniem polsko-niemieckim i odbywają się o godzinie 18.
Fot. materiały prasowe