Nosiła ją Kim Gordon i Joan Jett. Patti Smith i Debbie Harry. Ramoneski zawsze były znakiem rozpoznawczym buntowniczek i marzycielek; dziewczyn, które nie chciały wpasowywać się w gotowe schematy. Może dlatego, mimo upływu czasu, ramoneski z mody nie wychodzą.

Nieodłączne kurtki dziewczyn z zespołów rockowych, grunge’owych i punkowych. Kiedyś noszone choćby przez kobiety sympatyzujące z feministycznym ruchem Riot Grrrl, dziś są produktem dostępnym w prawie każdej sieciówce. Ale może na tę komercjalizację ramonesek nie ma się co obrażać. Może to dobrze, że jeden z najpopularniejszych dziś modeli kurtek kojarzy się z buntem i niepokornością. W końcu to właśnie odrobiny buntu potrzebujemy w dzisiejszym świecie. Dostrzegają to projektanci, którzy w tym sezonie proponują ramoneski odsyłające nas bezpośrednio do słynnych, muzycznych buntowniczek. Skóry przybrały kolor krwistej czerwieni i pokryły się nonkonformistycznymi hasłami. Modowe marki stawiają na oversize i odrobinę szaleństwa. Jesteśmy na tak. Zobaczcie, które ramoneski chętnie umieściłybyśmy we własnej szafie.

shopping

1. MISBHV, cena: 1390 zł. 2. North by Zoe/ Showroom.pl, cena: 1280 zł. 3. Van Hoyden/ Showroom.pl, cena: 463,20 zł. 4. Zara, cena: 239 zł, 5. Oakwood/ Zalando, cena: 789 zł. 

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na bazie materiałów prasowych