8 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od osiemnastu lat przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy za szczególne osiągnięcia na rzecz popularyzacji dziedzictwa muzyki klasycznej w Polsce. 

W tym roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda nagrodziła Krzysztofa i Elżbietę Pendereckich za: „Szczególną dbałość o edukację muzyczną na najwyższym poziomie oraz prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji dziedzictwa muzyki klasycznej w Polsce. Przede wszystkim zaś, konsekwentne wspieranie utalentowanych muzyków i powołanie do życia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - wyjątkowej przestrzeni, gdzie młodzi mogą praktykować oraz rozwijać swoją wrażliwość i warsztat, współpracując z największymi wirtuozami z całego świata”.

Laureaci nagrody pełnią funkcję ludzi-instytucji. Swoje życie zawodowe poświęcają młodym, uzdolnionym twórcom. Dzięki wsparciu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich młode talenty mogą rozwijać swoją pasję i doskonalić warsztat. Małżeństwo Pendereckich popularyzuje także polską muzykę klasyczną na arenie międzynarodowej, dzięki czemu publiczność ma szansę poznać zdolnych muzyków z naszego kraju. Państwo Pendereccy związani są z Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce, a Centrum Muzyki w Lusławicach, które stworzyli, jest fenomenem na skalę krajową. Ten obiekt edukacyjno-koncertowy powstał w zaledwie szesnaście miesięcy, a jak wspomina kompozytor: Było to szalone przedsięwzięcie, ale w tym szaleństwie była metoda.

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy nie wahają się angażować w ambitne projekty, a ich oddanie i wysiłek włożony w edukację muzyków jest godzien podziwu. Państwu Pendereckim gratulujemy zwycięstwa, a Fundacji Kronenberga życzymy wielu tak wybitnych laureatów. 

Przy okazji przypominamy też wywiad KRZYSZTOF PENDERECKI: NA EMERYTURĘ SIĘ NIE WYBIERAM.

Fot. materiały prasowe