W tym roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda nagrodziła Krzysztofa i Elżbietę Pendereckich za: „Szczególną dbałość o edukację muzyczną na najwyższym poziomie oraz prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji dziedzictwa muzyki klasycznej w Polsce. Przede wszystkim zaś, konsekwentne wspieranie utalentowanych muzyków i powołanie do życia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - wyjątkowej przestrzeni, gdzie młodzi mogą praktykować oraz rozwijać swoją wrażliwość i warsztat, współpracując z największymi wirtuozami z całego świata”.

Laureaci nagrody pełnią funkcję ludzi-instytucji. Swoje życie zawodowe poświęcają młodym, uzdolnionym twórcom. Dzięki wsparciu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich młode talenty mogą rozwijać swoją pasję i doskonalić warsztat. Małżeństwo Pendereckich popularyzuje także polską muzykę klasyczną na arenie międzynarodowej, dzięki czemu publiczność ma szansę poznać zdolnych muzyków z naszego kraju. Państwo Pendereccy związani są z Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce, a Centrum Muzyki w Lusławicach, które stworzyli, jest fenomenem na skalę krajową. Ten obiekt edukacyjno-koncertowy powstał w zaledwie szesnaście miesięcy, a jak wspomina kompozytor: Było to szalone przedsięwzięcie, ale w tym szaleństwie była metoda.

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy nie wahają się angażować w ambitne projekty, a ich oddanie i wysiłek włożony w edukację muzyków jest godzien podziwu. Państwu Pendereckim gratulujemy zwycięstwa, a Fundacji Kronenberga życzymy wielu tak wybitnych laureatów. 

Przy okazji przypominamy też wywiad KRZYSZTOF PENDERECKI: NA EMERYTURĘ SIĘ NIE WYBIERAM.

Fot. materiały prasowe