Konkurs Artystyczna Podróż Hestii jest dedykowany studentom III, IV i V roku wszystkich kierunków artystycznych na polskich uczelniach (niezależnie od wieku studenta). I chociaż jest jedną z kilkunastu funkcjonujących cyklicznie propozycji konkursowych dla adeptów sztuki, ma do zaoferowania więcej – przede wszystkim podejście interdyscyplinarne. Obecnie w konkursie mogą brać udział artyści działający na różnych polach sztuki – od malarstwa po nowe media. Artystyczna Podróż Hestii łączy sztukę z biznesem i nie uprzywilejowuje żadnego z tych środowisk, próbując pokazać, że mogą być równorzędnymi partnerami i wzajemnie mają sobie sporo do zaoferowania.

Biznes i kultura to naczynia połączone, a funkcja mecenatu istnieje odkąd istnieje sztuka. Jednak mecenat nie okazał się jedynym rozwiązaniem. Dzisiaj następuje wymiana kapitałów – symboliczny za ekonomiczny. Kapitał symboliczny może zbudować firma – na współpracy w polu sztuki. Ekonomiczny to korzyść dla artysty – przedsiębiorca jest jednocześnie mecenasem i zleceniodawcą.

2 ergo hestia artystyczna podroz hestii

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii został powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego – prezesa sopockiej grupy towarzystw ubezpieczeniowych Ergo Hestia. Początkowo funkcjonował głównie w Trójmieście, współpracując z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Od 2014 roku przeniósł swoje działania do Warszawy, znacząco rozwijając swoje możliwości i rok później nawiązując współpracę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie od dwóch lat odbywa się gala finałowa konkursu. W tym roku prace zostaną zaprezentowane w nowej siedzibie Muzeum – Pawilonie nad Wisłą.

Jednym z celów konkursu jest łączenie mecenatu artystycznego z rozwojem kultury korporacyjnej. Od 2014 roku prezes Piotr M. Śliwicki przyznaje specjalną nagrodę, która realizuje wspomniane założenia i jest nowatorską formułą współpracy sztuki i biznesu – wyłoniony laureat otrzymuje zlecenie na kreatywne opracowanie rocznego raportu grupy Ergo Hestia. Przez rok poznaje sposoby funkcjonowania firmy – otrzymuje wsparcie merytoryczne i na jego podstawie realizuje projekt. Taka nagroda pozwala na zdobycie doświadczenia na rynku projektów komercyjnych, które dla absolwentów uczelni artystycznych może okazać się bardzo przydatne w dalszej pracy. Dotychczasowi laureaci tej nagrody wydobyli potencjał zadania. Katarzyna Kimak w ramach projektu przeprowadziła otwarte wywiady z pracownikami firmy. Wykorzystując zebrane materiały audio, zmiksowała nakładające się na siebie dźwięki, aby wytworzyć atmosferę panującą w przestrzeniach infolinii. Wybrała trzy hasła, z których utworzyła manifest wartości ważnych dla niej i dla pracowników: Po drugiej stronie stoi człowiek, Człowiek rodzi się na nowo, Być, być po prostu. Hasła ostały zaprezentowane w formie instalacji neonowej podczas gali finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pierwszy laureat tej nagrody – Matej Frank – wykonał raport odnoszący się do rzeźby – medium, które stanowi jego główne pole artystycznych działań.

3 ergo hestia artystyczna podroz hestii

Nagrody dla laureatów to w kolejności: rezydencja artystyczna w Nowym Jorku dla zwycięzcy (Fundacja Artystyczna Podróż Hestii współpracuje m.in. z Residency Unlimited) i nagroda specjalna – rezydencja artystyczna w Walencji (dzięki współpracy z firmą ubezpieczeniową DKV Seguros tworzącej podobny projekt zainspirowany działaniami sopockiej Hestii). Artysta podczas miesięcznego stypendium realizuje program, który ma na celu ułatwienie mu zbudowania sieci kontaktów zawodowych – poprzez współpracę z instytucjami, spotkania, wizyty w galeriach i muzeach. Nagroda wyrasta z tradycji podróży edukacyjnych, które przed wiekami praktykowali zamożni artyści. „Mimo że żyjemy w czasach globalnej i błyskawicznej wymiany informacji to nic nie zastąpi osobistego doświadczenia” – piszą organizatorzy. Druga z nagród, dla obydwu laureatów, to wystawa indywidualna w jednej z warszawskich galerii. Przy czym dla niektórych artystów to pierwsza wystawa indywidualna, którą realizują samodzielnie. O wyborze miejsca ekspozycji decydują sami. Olga Kowalska (laureatka 15. edycji) realizowała wystawę w Galerii Studio, Krzysztof Maniak (zwycięzca 14. odsłony) w BWA Warszawa, Xavery Deskur Wolski (13. edycja) w galerii Propaganda, Małgorzata Goliszewska (13. edycja) w galerii LETO.

Praca Fundacji Artystyczna Podróż Hestii nie rozpoczyna się i kończy wraz z konkursem. Od 2014 roku funkcjonuje Pawilon Sztuki, zlokalizowany na ulicy Kostrzewskiego 1 w Warszawie. Ekspozycje w Pawilonie w zeszłych latach otwierali m.in. Łukasz Patelczyk, Kamila Model, Aleksandra Prusinowska, Karolina Bielawska i Łukasz Radziszewski. W tym roku galeria gościła już Izabelę Łęską. 10 marca otworzy się kolejna ekspozycja – Natalii Rybki.

6 ergo hestia artystyczna podroz hestii

Cyklicznie organizuje także wystawy dotychczasowych laureatów, których prace znajdują się w kolekcji młodej sztuki, należącej do Fundacji, w galeriach w całej Polsce. Niedługo w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwiera się odsłona wystawy „Jednoczesność zdarzeń” kuratorowanej przez Piotra Szpilskiego – obecnie otwartej w Częstochowie.

Laureaci konkursu Artystyczna Podróż Hestii to dzisiaj aktywnie działający w polu sztuki artyści. Prace konkursowe do 16. edycji konkursu można zgłaszać do 24 marca przez formularz na stronie internetowej Fundacji.

Finalistów wyłania międzynarodowe i interdyscyplinarne jury: Piotr Śliwicki (Ergo Hestia), Josep Santacreu (Grupa DKV Seguros), Susanne Ehrenfried-Bergmann (kuratorka Munich Re), Nathalie Angles (Residency Unlimited), Agnieszka Tarasiuk (kuratorka, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddziału MNW), Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Jarosław Fliciński (artysta), Paweł Sosnowski (krytyk, Galeria Propaganda), Michał Suchora (krytyk, kurator BWA Warszawa), Sebastian Cichocki (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) i Magdalena Kąkolewska (Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii). 

1 ergo hestia artystyczna podroz hestii

5 ergo hestia artystyczna podroz hestii

7 ergo hestia artystyczna podroz hestii

8 ergo hestia artystyczna podroz hestii

Fot. materiały prasowe