Jack Daniel, twórca legendarnej marki alkoholu, urodził się w 1850 roku. Już w młodych latach trafił do domu Dana Calla –pastora, a jednocześnie właściciela destylarni alkoholu. Wtedy też zaczął poznawać tajniki wytwarzania whisky, co bardzo szybko przerodziło się w pasję. W kilka lat przejął destylarnię i stał się właścicielem marki, która miała okazać się, dzięki ciężkiej pracy i zdolności zmierzenia się z konkurencją młodego Jacka, najbardziej rozpoznawalną na świecie.
Rzemieślnicy to ludzie, którzy muszą cechować się cierpliwością i znajomością fachu. Dobrego rzemieślnika cechuje oddanie i wytrwałość w tym, co robi. Jak pokazuje wybór marki, to nie tylko umierające zawody, których życie decydują się podtrzymywać ludzie pełni pasji, ale też, uchodzące za bardzo współczesne, sztuki takie jak tatuatorstwo.
Do tej pory „Ludzie Jack’a Daniela” to: lutnik Hubert Płoniewicz, który jest wykonuje ręcznie instrumenty, Christian Boosen – twórca motocykli, Adam Kuty, szewc, który rzucił pracę w korporacji, tatuator Karol Krawczyk i stolarz tworzący unikatowe meble, Robert Izdebski. Filmowy zapis ich historii można obejrzeć na portalu oldno7.pl.
W szóstej odsłonie zostaje przełamana męska reprezentacja i do grona „Ludzi Jack’a Daniela” dołącza pierwsza rzemieślniczka!
Anna Grabowska pracuje jako tkaczka od 20 lat. Reprezentantka tego coraz rzadziej wykonywanego zawodu spędziła całe życie zawodowe w tkalni, wśród zabytkowych krosen z XVII wieku, podtrzymując tradycję rzemiosła i pracując na maszynach z tego okresu. Tkactwo to jedna z najstarszych form sztuki rzemieślniczej. Praca z materiałem wymaga od Anny dbałości o wszelkie szczegóły – sama łączy sploty, dobiera nici i wzór do materiału, przez co ma ogromny wpływ na to, jaka forma ostatecznie wyjdzie spod jej rąk. „Pracując w zgodzie ze sobą, możesz tworzyć rzeczy, które doceniać będą kolejne pokolenia”, mówi. Trudno się nie zgodzić. Wzornictwo i materiałoznawstwo doczekało się szczególnego miejsca również w historii sztuki. Ma wpływ nie tylko na takie dziedziny jak moda, reprezentowana przez największe branżowe konsorcja, które budują swoją markę na dbałości o detale, ale też na życie codzienne – zapewnienie ubrania to zaspokojenie jednej z podstawowych ludzkich potrzeb. Historyczna znajomość materiałów mówi nam bardzo wiele o życiu codziennym ludzi kiedyś – możemy dowiedzieć się, jaka była ich sytuacja materialna, klasowa, jakie mody dominowały w określonych środowiskach. Dzięki takim ludziom jak Anna Grabowska możemy dzisiaj mówić nie tylko o przeszłości tej sztuki, ale również o kontynuowaniu tradycji i tworzeniu zapisu dla kolejnych pokoleń.
Fot. materiały prasowe