Królowa melancholii, powiew skandynawskiego, orzeźwiającego powietrza, kojący głos polecany jako lekarstwo na złamane serce i... szczęście, bo właśnie to
w języku szwedzkim oznacza słowo „lykke”.

Lykke Li przyszła na świat po drugiej stronie Morza Bałtyckiego (patrząc na nie z perspektywy naszego kraju), w 1986 roku w Ystad w Szwecji. Dorastała w artystycznej rodzinie. Jej ojciec jest muzykiem, a matka fotografką. Od dziecka wraz z całą rodziną podróżowała. Uciekając z chłodnej Skandynawii, Lykke miała okazję zwiedzić m.in. Portugalię, Nepal i Indie. Karierę muzyczną rozpoczęła już jako 19-latka, trafiając na 3 miesiące do Nowego Jorku. Jak się później okazało, nie były to łatwe początki. Artystka powróciła do rodzinnego kraju, by tam, we współpracy z Björnem Yttlingiem nagrać historię swojego dojrzewania i pierwszych miłosnych rozczarowań, czyli debiutancki album Youth Novels

Wraz z rozwojem kariery muzycznej Lykke zmieniała również swój wizerunek. Podczas powstawania drugiej płyty zatytułowanej Wounded rythmes rozpuściła charakterystycznego wysoko związanego koka, a na scenie podczas koncertów zaczęła tańczyć w czarnych, długich tunikach. Dojrzała. Głównie jeśli chodzi o teksty i muzykę. Na drugiej płycie artystki znajdziemy nie tylko przepięknie skonstruowane ballady o złamanym sercu, jak I know places", ale również energetyczne, mocniejsze brzmienia, takie jak Get some" czy Youth knows no pain".

Na ten moment dyskografię artystki zamyka krążek z 2014 roku zatytułowany I never learn”: najbardziej melancholijny i poetycki, opowiadający o rozstaniu. Tym samym zwieńcza on trylogię o kobiecie szukającej miłości i siebie w swoich młodzieńczych latach, jak przyznaje artystka.

Uzupełnienie utworów znajdujących się na płytach są oczywiście teledyski (w większości tworzone we współpracy ze szwedzkim reżyserem Tarikiem Salehem). W słynnym I follow rivers" widzimy Lykke uosabiającą fatum śledzące ukochanego, przemierzające pustkowia Gotlandii. Z kolei w obrazie do Sadness is a blessing" możemy podziwiać ją tańcu będącym sprzeciwem wobec smutku, który, według jednej z interpretacji, utożsamia grający tam aktor Stellan Skarsgård.

Na rozwój kariery Lykke bez wątpienia miała wpływ zmiana, która dokonała się w jej życiu prywatnym. Na początku 2016 roku Lykke została mamą i zamieszkała na stałe w Los Angeles. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, wreszcie znalazła dom i pozbyła się poczucia życia na walizkach. Pod koniec ubiegłego roku wraz ze swoim partnerem, producentem muzycznym Jeffem Bhaskerem, stworzyła duży projekt muzyczny o nazwie Liv. Muzyka powstaje we współpracy z takimi artystami jak Andrew Wyatt, Pontus Winnberg z Miike Snow czy Björn Yttling. Sama Lykke definiuje ten projekt, jako „owoc miłości" do twórczości ABBY i Fleetwood Mac

Lykke jako źródło swoich muzycznych inspiracji często wymienia Leonarda Cohena i jego album Songs of love and hate". Wyznała, że chciałaby być nim i napisać piosenki znajdujące się w tym zbiorze. Do osób, które mają wpływ na jej twórczość należą również Neil Young, Nina Simone, reżyser John Cassavetes i David Lynch. Z tym ostatnim nagrała nawet utwór zatytułowany I'm waiting here"

Lykke Li w wyjątkowy sposób łączy muzykę ze swoim zainteresowaniem filmami. Również jeżeli chodzi o stronę aktorską. Już na początku swojej kariery wystąpiła w krótkometrażowym eksperymencie filmowym zatytułowanym Solarium", do którego skomponowała muzykę. W 2014 roku wcieliła się w rolę Blanki w filmie Tommy" w reżyserii Tarika Saleha. Teraz wszyscy czekamy produkcję „Song to song" w reżyserii Terrence'a Malicka. W sieci pojawił się już pierwszy zwiastun, gdzie możemy podziwiać Lykke śpiewającą piosenkę Boba Marleya razem z Ryanem Goslingiem.

Dla Lykke równie ważna jest moda, to dla niej kolejna droga do wyrażenia siebie. Artystka ma na swoim koncie współpracę z marką & Other Stories, dla której stworzyła kolekcję pełną klasycznych oversizowych koszul, kaszmirowych swetrów i delikatnej biżuterii. Opisując styl Lykke, nie sposób jej pominąć tej ostatniej. Artystka zazwyczaj nosi wiele pierścionków na każdym z palców. Jedną z jej ulubionych części garderoby jest też skórzana kurtka motocyklowa.

Poza muzyką, modą i filmami w życiu Szwedki jest jeszcze miejsce na zajmowanie się fotografią i... kobiecymi drinkami. Yola Mezcal to projekt tworzony przez same kobiety. Mezcal, czyli narodowy meksykański trunek powstaje we współpracy artystki z Yolą Jimenez oraz Giną Correll Aglietti. Na Instagramie marki możemy oglądać zdjęcia produktu w większości robione przez Lykke.

Czasem trudno nadążyć za coraz to nowymi działaniami artystki. Jedno jest pewne: czy będzie tworzyć w rodzinnej Skandynawii, czy w ciepłym Los Angeles, nie raz zaskoczy nas nowymi pomysłami i kolaboracjami z ciekawymi osobowościami. Cytując ją samą: warto otaczać się silnymi kobietami"

muza lykke li

1. Buty & Other Stories, ok. 900 zł, 2. pierścionki Anna Ławska od 69 zł, 3. skórzana kurtka Zara 399 zł, 4. album Leonard Cohen „Songs of love and hate"/Empik 47,49 zł, 5. Yola Mezcal/klwines.com ok. 200 zł.

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie materiałów prasowych