Kampania pod hasłem „Wybieram siebie” obiera jako cel pokazanie kobietom, że aby osiągnąć szczęście i zdrowie, należy postawić w pierwszej kolejności na równowagę. Przeciwstawia się obrazowi tego, co kobieta „powinna”, konstruowanym kulturowo wzorcom i często sprzecznym modelom, które obserwujemy m.in. w mediach. Słowem – chce wspierać kobiety w dążeniu do szczęśliwego życia i osiągania swoich celów.

Harmonia i równowaga – te dwa pojęcia pojawiają się jako podstawowe wyznaczniki szczęśliwego życia i pracy w dążeniu do uzyskania zadowolenia i akceptacji siebie. „Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak podniosłaby się jakość naszego życia, gdybyśmy zadbały o harmonię. Mówiąc o harmonii, mam na myśli taki stan, kiedy dbamy o równowagę we wszystkich aspektach życia, zarówno jeśli chodzi o rodzinę, pracę, posiłki czy zdrowie, a przede wszystkim aspekt emocjonalny (…)” – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka i ekspertka kampanii „Wybieram siebie”. Celem – uświadomienie nam, kobietom, że to my same najlepiej wiemy, co jest dla nas dobre, co zapewnia nam szczęście i dobre samopoczucie. „Właśnie z tego powodu powinnyśmy zatroszczyć się o siebie i podejmować decyzje, kierując się zdrowym rozsądkiem” – mówią inicjatorki kampanii. Jest też manifest, zawierający osiem punktów, które streszczają założenia: To ja wiem najlepiej, co dla mnie dobre; dbam o siebie, bo chcę być szczęśliwa i zdrowa; podejmuję decyzje w zgodzie ze swoimi potrzebami i „zdrowym rozsądkiem”; potrafię zachować równowagę pomiędzy różnymi aspektami swojego życia – nie popadam w skrajności; lubię swoje ciało i troszczę się o nie, bo chcę, by było zdrowe; zachowuję równowagę pomiędzy obowiązkami a przyjemnością; stawiam na harmonię pomiędzy pracą i wysiłkiem fizycznym a odpoczynkiem. Ostatni punkt manifestu zawiera się w zdaniu właściwie podsumowującym – jestem tym, kim jestem, nie muszę być idealna i dobrze mi z tym.

1 wybieram siebie

W ramach kampanii przeprowadzono również badania rozpoznające aspekt szczęścia w życiu Polek. Wyniki pokazują, że 35% określa się jako „umiarkowanie zadowolone”, 8% to „niepewne perfekcjonistki”; 17% to hedonistki; 18% określa się jako zagubione pesymistki, a tylko 21% to świadome poszukiwaczki równowagi. W badaniach brano pod uwagę zadowolenie z wyglądu, wiarę w realizację celów, bycie szczęśliwą na co dzień, pewność siebie i świadomość swojej wartości, reakcje na opinie innych oraz kwestia odczucia, że jest się gorszym od innych i porównywanie siebie.

Czy badania okazują się zadowalające? 62% zapytanych Polek twierdzi, że życie w równowadze może okazać się receptą na szczęście. Dążenie do samoświadomości i realizacji w zgodzie ze wskazanymi przez inicjatorki postulatami zawartymi w manifeście być może będzie dobrym pierwszym krokiem.

2 wybieram siebie

Więcej informacji o kampanii na stronie wybieramsiebie.pl

Fot. materiały prasowe