Gdzie się bawić? Co zobaczyć? Na co dzień i od święta. Podpowiadamy, jakie wydarzenia warto wpisać do swojego kulturalno-imprezowego kalendarza w drugiej połowie kwietnia.

Mokradło – wernisaż prac Arobala, czwartek 13 kwietnia 19:00, I Do Art

Arobal to pseudonim artysty Bartka Kociemby, który w swoich pracach zachwyca wrażliwością. Jest samoukiem, a jego dzieła przedstawiają głównie ludzkie portrety i rośliny. Wernisaż będzie jednocześnie otwarciem pracowni i galerii I Do Art na Burakowskiej.

 

Gordon Parks: Aparat to moja broń, oprowadzanie, piątek 14 kwietnia 20:00, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wystawa zdjęć wybitnego amerykańskiego fotoreportera miała premierę pod koniec marca. Tym razem każdy chętny może wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu po Zachęcie. Dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat, pozycja obowiązkowa!

 

Monodram „Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego”, piątek 14 kwietnia 19:40, Teatr Studio

Próba zmierzenia się z tekstem o wielkiej sile rażenia, który jest jednym z najważniejszych dokumentalnych i literackich świadectw czasu Zagłady. W ten sposób psycholożka i pisarka Rachela Auerbach, pisząc swój dziennik, współtworzyła podziemne archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. W roli głównej wystąpi znakomita aktorka Jowita Budnik, znana między innymi z filmu Joanny i Krzysztofa Krauze „Placu Zbawiciela”.

 

„Kamper” – projekcja i spotkanie z reżyserem, czwartek 20 kwietnia 18:00, kino Elektronik

„Kamper” to jeden z głośniejszych polskich filmów 2016 roku. Po wielu przychylnych recenzjach i pozytywnych opiniach widzów kino Elektronik daje szansę na nadrobienie zaległości. Po projekcji filmu będzie miało miejsce spotkanie z reżyserem Łukaszem Grzegorzkiem.

 

Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie, 21 kwietnia 18:00, Dom Spotkań z Kulturą

Wystawa jest zbiorem 100 zdjęć Mariana Schmidta, wybitnego fotografa i pedagoga, które wykonywał podczas swych podróży po Polsce od połowy lat 70. Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pokazują zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Porządna lekcja historii dla każdego.

 

Ekocuda - Targi kosmetyków naturalnych vol.2, sobota 22 kwietnia 11:00, Dom Braci Jabłkowskich

Jesteście fanami bycia eko? Nie wyobrażacie sobie dnia bez zdrowego koktajlu, joggingu i odżywiającej maseczki? Jeśli tak, to będziecie zachwyceni targami kosmetyków naturalnych. Dwudniowe wydarzenie będzie szansą do wypróbowania i nabycia kosmetyków w 100% procentach naturalnych i stworzonych ze składników pochodzących z wielu stron świata. Niech żyje zdrowie!

 

Staring Back at the Sun: Video Art from Israel, 1970–2012, sobota 22-23 kwietnia 16:00, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

W ciągu dwóch dni w warszawskiej Zachęcie odbędzie się program, który śledzi rozwój sztuki wideo w Izraelu, zwracając szczególnie uwagę na prace artystów podejmujących zdecydowaną, krytyczną perspektywę wobec krajobrazu kulturalnego i politycznego w Izraelu i poza nim. Łącznie ponad 30 prac audiowizualnych, włączając w to sztukę performansu.

 

Women's Rights are Human Rights, poniedziałek 24 kwietnia 9:00, PJWSTK

Tygodniowe wydarzenie, podczas którego skupimy się na problemach dotyczących praw człowieka, a w szczególności kobiet. W trakcie całego tygodnia odbędą się przeróżne (darmowe!) warsztaty graficzne, sympozjum, a pod sam koniec wernisaż i przegląd prac.

 

Jacaszek, Micromelancolié | Awangarda na Ucho, piątek 28 kwietnia 20:00, Narodowy Instytut Audiowizualny

Michał Jacaszek, będący świeżo po wydaniu znakomitej nowej płyty „Kwiaty”, zaprezentuje na żywo w NiNie cały materiał z albumu. Towarzyszyć mu będzie Robert Skrzyński aka Micromelancolié, który biegle porusza się w eksperymentalnej estetyce, śmiało włączając do swojej twórczości field recording i umiejętnie działając na wyobraźnię odbiorcy. Zapowiada się wyciszony, pełen znakomitej ambientowej muzyki wieczór.

 

BETON Rozbiórka, 29-30 kwietnia, kino AMONDO

W czasach zalewu przez fake news Beton Rozbiórka proponuje filmy dokumentalne, wskazujące na możliwość emancypacyjnej, terapeutycznej, dowodowej czy afektywnej reprezentacji na Bliskim Wschodzie. W ramach dwudniowego festiwalu zostaną pokazane filmy twórców z różnych stron świata, między innymi z Syrii, Węgier, Czech czy Egiptu.

 

Kino Kępa: American Honey, niedziela 30 kwietnia 18:00, PROM Kultury Saska Kępa

„American Honey to pokrzepiający serca film drogi. Historia grupy młodych ludzi, współczesnych bitników, ekscentrycznych i szukających szczęścia. Do tego Shia LaBeouf i znakomita debiutantka Sasha Lane.

Fot. materiały prasowe