Na całym świecie jest bardzo wiele rodzajów muzeów: poświęcone zabawkom, neonom, lodom, a nawet postaciom fikcyjnym, takim jak Wielka Stopa. Wciąż brakuje tych dotyczących połowy populacji, czyli kobiet. New-York Historical Society postanowiło to zmienić.

Wydawać by się mogło, że to trywialne, że już dawno mamy przepracowane pewne kwestie społeczne czy historyczne dotyczące kobiet, jednakże nadal brakuje nam informacji na ten temat. Tej wiosny, a dokładnie 29.04 w Nowym Jorku zostanie otworzone Centrum Historii Kobiet (pełna nazwa w języku angielskim brzmi: The New-York Historical Society’s Center for Women’s History).

Sam pomysł powstania Centrum Historii Kobiet zrodził się około 10 lat temu, kiedy to Historical Society organizowało wystawę lamp Tiffany'ego. Cały ich geniusz przypisany został jednemu mężczyźnie, a przy ich tworzeniu pracowało bardzo wiele kobiet, w tym Clara Driscoll, która stała na ich czele.

1 muzeum kobiet 

Centrum Historii Kobiet znajduje się w zachodniej części Manhattanu, tuż przy Central Parku. Zajmuje 4 piętra. W obiekcie znajdziemy różnego rodzaju wystawy. Wśród nich wcześniej wspomnianą galerię lamp Tiffany'ego. Poza tym także nieco bardziej historyczną wystawę zatytułowaną „Saving Washington” skupiającą się na kobietach wczesnej Ameryki: na ich działalności, sile i kształtowaniu przez nie demokracji.

Instytucja chce również przyciągać nowoczesnością, dlatego poza standardowymi wystawami, oferuje interaktywne instalacje, jak ta, w której można usiąść w jadalni i wcielić się w różne postacie: wziąć udział w dyskusji jako żona dyplomaty lub partnerka człowieka posiadającego niewolników.

 2 muzeum kobiet

Centrum oferuje także miejsce dla współczesnych postaci, jak Billie Jean King, czyli tenisistka, która po latach starań wywalczyła nagrody o równej wartości dla obu płci podczas Wimbledonu. King wsparła instytucję, przekazując do jej kolekcji swoje trofea, rakiety i stroje do gry w tenisa.

W budynku możemy znaleźć również strefę poświęconą edukacji, gdzie studenci mogą korzystać z najnowszych zdobyczy technologii, jak drukarki 3D, czy po prostu poczytać książki. Dodatkowo, w ofercie znajdziemy tematyczne zajęcia dla uczniów i uczennic dotyczące praw kobiet.

 3 muzeum kobiet

Przyszłość takich miejsc wydaje się świetlana. W planach jest powstanie Narodowego Muzeum Historii Kobiet w Waszyngtonie, lecz to rozległy projekt, który może zająć nawet 20 lat.

Fot. materiały prasowe