Zacytowany początek wiersza to również idealny wstęp do objaśnienia motywu przewodniego akcji, którym w tym roku jest to Europa. Dorobek kulturalny, historia, a także zmiany, jakie dzieją się na naszym kontynencie to tematy bardzo aktualne. Utwory reprezentują różnorodność poglądów, ale także odnoszą się do naszej wspólnej, europejskiej tradycji.
Warszawa przez cały kwiecień ubrana jest w poezję. Możemy ją czytać na przystankach komunikacji miejskiej, w bibliotekach na zakładkach do książek, a nawet na papierowych kubkach od kawy. Nie sposób przeoczyć wierszy nawet podczas wiosennego spaceru w Łazienkach, gdzie wiszą w dużym formacie przy wejściu w języku polskim, jak i w oryginalnych językach twórców.
Wśród nich jest m.in. France Prešeren urodzony w 1800 reprezentant Słowenii. Postać, której przypisuje się wyjątkową rolę w historii narodu słoweńskiego. Jako jeden z pierwszych walczył o słoweńską niepodległość i przyjazne współistnienie narodów. Był intelektualistą, który często angażował się w boje kulturalne w pierwszej połowie XIX wieku. Co ciekawe Prešeren jest również autorem hymnu Słowenii (Zdravljica).
Podczas akcji będziemy mogli także przeczytać wiersz Angeliki Rainer, reprezentantki Austrii, która w 2011 roku została wyróżniona Wielkim Stypendium Literackim Landu Tyrol. Poza pisaniem zajmuje się również muzyką. Jest harfistką w zespole Musicbanda Franui.
Akcja łączy przeszłość z przyszłością. Sięga do tradycji, ale nie zapomina o współczesności.
Kwiecień powoli dobiega końca, jeżeli ktoś jeszcze nie nasycił się poezją, nie może przegapić spotkania, podczas którego będzie można wysłuchać wierszy czytanych przez aktorów: Beatę Jewiarz i Adama Baumana. Wiersze czytane będą po polsku, jak i w językach oryginalnych.
Będzie to również doskonała okazja do poznania twórców, którzy wzięli udział w akcji. Spotkanie swoją obecnością uświetnią poetki: Katariina Vuorinen z Finlandii, Joanna Mueller z Polski oraz Aušra Kaziliūnaitė z Litwy. Spotkanie poprowadzi poeta i dziennikarz Dariusz Bugalski.
Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia, godz. 18:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Uwaga! Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona.
Fot. Aleksandra Berus