Niedawno wyszliśmy na ulice ze sztandarami „Solidarność jest kobietą”. Pojawiły się też wersje haseł, w których kobietą była demokracja czy przyszłość. A czy Europa jest kobietą? Na pewno nie byłaby tym, czym jest bez udziału kobiet. Przypomina o tym europejski kanał kulturalny ARTE, który sporo miejsca poświęca współczesnej sytuacji kobiet. 

ARTE to francusko–niemiecki kanał kulturalny. Od listopada ubiegłego roku z jego materiałów swobodnie korzystać mogą również Polacy, dzięki wprowadzeniu polskich napisów. Misją twórców jest docieranie do jak największej liczby Europejczyków, tworzenie kulturowej wspólnoty. Kanał jest bezpłatny, a poza tym możliwe jest zarówno oglądanie programów na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie, dzięki specjalnej aplikacji. ARTE oferuje dokumenty, reportaże czy wywiady dotyczące tematów politycznych, społecznych, kulturalnych, historycznych, są też programy o stylu życia czy podróżach. Nie mogło zabraknąć ciekawych pozycji o kobietach na naszym kontynencie i na świecie. Proponujemy wam 5, które naszym zdaniem trzeba zobaczyć.

 

SEKSIZM W EUROPIE

Autor programu, Jean-Paul Lepers, pyta o zdanie kilkunastu zagranicznych korespondentów i odwiedza Polskę – wszystko po to, aby opowiedzieć, jak mocno seksizm jest wciąż zakorzeniony na naszym, wydawałoby się postępowym i świetnie rozwiniętym, kontynencie. Sprośne żarty, niesmaczne uwagi, przemoc werbalna i fizyczna to wciąż nasza codzienność. W Niemczech 60% kobiet doświadczyło mobbingu, we Francji 8 kobiet na 10 bagatelizuje problem – to tylko niektóre zatrważające dane przytaczane przez Lepersa. Skąd tak dużo dyskryminacji w miejscach pracy? Dlaczego wciąż trzymamy się stereotypów dotyczących płci? Czemu kobiety liderki są traktowane inaczej niż mężczyźni i wciąż rzadziej sprawują władzę? I wreszcie: jak walczyć z seksizmem? O tym opowiada dziennikarzowi między innymi Henryka Bochniarz, była polska minister przemysłu.

Film dostępny pod tym linkiem od 6 kwietnia 2017 godz. 16:00do 2 maja 2017 godz. 23:59

 

EMIGRACJA JEST KOBIETĄ

Dokument w reżyserii Philippe’a Fontany to portret trzech kobiet, które zdecydowały się porzucić swoje życie i szukać nowego domu dla siebie czy swojej rodziny. Tak poznajemy Houlematou Diallo z Gwinei, Mariyę Bolovę z Bułgarii i Ximénę Palacios z Kolumbii. Czy Francja była dla nich łaskawa? Czy poza granicami ich rodzimych krajów rzeczywiście czekało na nie lepsze życie? Co musiały poświęcić i co dostały w zamian? Jak wpłynęło to na ich tożsamość? To opowieść o silnych kobietach, które nie chcą się poddawać strachowi i niepewności, wolą po prostu iść do przodu, choć przecież nie jest to łatwe.  

Film dostępny pod tym linkiem od 16 marca 2017 godz. 09:32 do 8 maja 2017 godz. 23:59

 1 arte

SEKRETY KOBIET

Mocny autobiograficzny dokument autorstwa Stefanie Brockhaus, która opowiada o życiu swoim, swojej matki i babci. Wszystkie te historie sprzężone są tematem rodzicielstwa i niechcianej ciąży. Brockhaus mówi o tym, jak trudną dla kobiety decyzją jest aborcja. Jak się na nią zdecydować? Jak sobie z taką decyzją poradzić? Jak zostanie lub niezostanie matką wpływa na życie kobiety? Brockhaus zabiera nas do swojego bardzo intymnego świata.

Film dostępny pod tym linkiem od 16 marca 2017 godz. 09:32do 6 czerwca 2017 godz. 23:59

 

FRANCJA: NI DZIEWCZYNKA, NI CHŁOPIEC

Matce lekarze powiedzieli, że urodziła potwora, który szybko umrze. Tymczasem Vincent, bohater dokumentu, jest osobą interseksualną, posiada zarówno męski i żeński układ płciowy. Jak wygląda życie poza płcią? Dlaczego dzieci, które rodzą się takie jak Vincent, zostają bardzo często poddawane zabiegom chirurgicznym jeszcze zanim staną się świadome swojej seksualności? Dlaczego nie daje się im wyboru? Czemu Vincenta potraktowano jako „nieudanego chłopca” a nie dziewczynkę? Jak interseksualność wpływa na tożsamość? O tym wszystkim opowiada sam Vincent w dokumencie Barbary Lohr.

Film dostępny pod tym linkiem od 16 marca 2017 godz. 09:32do 11 maja 2086 godz. 00:59

 2 arte

BANGLADESZ: DAULATDIA, MIASTO PROSTYTUCJI

Daulatdia, niewielkie miasto niedaleko trasy szybkiego ruchu łączącej Indie z Dhaką, pełni funkcję domu publicznego. I to nie byle jakiego, bo największego na świecie. Co dzień trafia tu około 3500 klientów poszukujących usług prostytutek. Bangladesz to miejsce nietypowe, bo jeden z nielicznych krajów muzułmańskich, w którym prostytucja w ogóle jest dozwolona. Jak wygląda życie pracujących tu kobiet? O tym opowiada filmowy reportaż Dominiqua Mesmina.

Film dostępny pod tym linkiem od 16 marca 2017 godz. 09:32 do 16 lutego 2020 godz. 23:59

Fot. materiały prasowe