Charakterystyczna różowa grzywka to jej znak rozpoznawczy. Pisarka, działaczka społeczna, kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, a ostatnio także „barłożanka”, czyli współprowadząca program na YouTube „Barłóg literacki”. Dziś cytujemy miłośniczkę papieru i kameralnych księgarń: Sylwię Chutnik.

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Jest entuzjastką stolicy do tego stopnia, że została przewodniczką miejską. Oprowadza po mieście śladami wybitnych kobiet. Napisała nawet specjalny przewodnik „Warszawa kobiet”. Często nawiązuje do tego miasta również w swoich powieściach.

Jeżeli chodzi o karierę literacką, Chutnik debiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”, za którą rok później otrzymała Paszport Polityki. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jej najnowsze dzieła to „Jolanta”, czyli powieść o mieszkance warszawskiego Żerania w czasach transformacji oraz „Smutek cinkciarza”  dla której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. Poza literaturą Chutnik zajmuje się także dziennikarstwem. Stale pisze dla takich tytułów jak „Polityka” czy „Pani”.

Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Teraz jest również doktorantką i wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jako działaczka społeczna bardzo często angażuje się w inicjatywy na rzecz kobiet. Kieruje Fundacją MaMa, która zajmuje się prawami matek. Należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Zawsze obecna na marszach i protestach. Podczas ostatniego ze strajków w obronie praw kobiet wygłosiła niezwykle ważne i przejmujące przemówienie.

Sama określa siebie jako „lubiącą litery”. Sympatia do nich jest na tyle silna, że opowiada o niej w programie kulturalnym „Barłóg literacki”, który współprowadzi z Karoliną Sulej. W każdą niedzielę na YouTubie możemy posłuchać o nowościach ze świata książek, antykwariatów czy małych księgarń.

 Jestesmy wychowywane do oceniania. Naszego ciaa tego czy jestesmy mie grzeczne i wreszcie czy jestesmy dobrymi matkami Sylwia Chutnik

Kiedy dzieci spia budza sie demony naszej dorososci Sylwia Chutnik

Kiedy zostaam poproszona by po raz kolejny wygosic przemowienie na wiecu na warszawskim placu Konstytucji Sylwia Chutnik

Nie suchajcie zadnych rad. Kupcie sobie zatyczki do uszu odetnijcie sie od internetu nie przegladajcie badziewnych pism gdzie co chwila pisza co innego Sylwia Chutnik

Stare przysowie gospodyn domowych mowi ze jesli umiesz upiec ciasto poradzisz sobie z kazdym zabojstwem Sylwia Chutnik

Opracowanie graficzne: Małgorzata Stolińska