Sztuka nie zna podziałów. To jedno z założeń polskiej projektantki szkła Agnieszki Bar oraz znanej litewskiej projektantki mody Julii Janulaitytė, wizjonerki marki Julia Janus. Efektem połączenia ich sił jest polsko-litewski projekt "we . beauty of diversity" składający się z cyklu zaangażowanych społecznie wydarzeń kulturalnych.

Polsko-litewska wystawa będzie stanowić płaszczyznę dla różnych punktów spojrzenia na tolerancję, a także społecznych reakcji na różnorodność, inność. Zagadnienia te zostaną przedstawione poprzez zestawienie kilku kobiecych postaci o różnych kształtach ciała noszących to samo ubranie z kolekcją szklanych przedmiotów uformowanych unikatową metodą z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Autorki zaprezentują także relacje między ubraniami a kształtami ludzkiego ciała oraz formami unikatowych szklanych przedmiotów a kształtami liści. Z połączenia mody, designu, sztuki szkła, natury i smaku powstanie jedna, integralna opowieść o społecznym wymiarze.

3 w e . b e a u t y o f d i v e r s i t y

Współpraca obu artystek trwa od 2015 roku. Agnieszka Bar specjalizuje się w szklanej materii. Projektuje krótkoseryjne przedmioty codziennego użytku, naczynia oraz unikatowe obiekty refleksyjne. Realizuje projekty eksperymentalne w kooperacji z rzemieślnikami i ośrodkami szklarskimi w Polsce i zagranicą. Współtwórczyni projektu, Julia Janulaitytė, jest natomiast projektantką mody. W swoich pracach główny nacisk kładzie na surową przyrodę, estetykę bałtycką i pogańską. Wyrażeniu tych aspektów służą dyskretne kolory, lakoniczne formy lub zdobienia.

1 w e . b e a u t y o f d i v e r s i t y

Otwarcie wystawy "we . beauty of diversity", która zainauguruje cykl imprez kulturalnych, odbyło się 1 maja 2017 w Wilnie. Wystawa jest jednym z wiodących eventów podczas całego festiwalu – w ciągu tygodnia designu odbędą się aż dwa wernisaże twórczyń, dwa wykłady i specjalna ekskluzywna kolacja połączona tematycznie z wystawą. Autorki projektu planują zaprezentować wystawę również w innych miastach krajów nadbałtyckich, ale nie tylko. Organizację wydarzenia "we . beauty of diversity" wspiera Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wilnie. Partnerami eventu są CIOP CIOP Studio oraz Culture Factory z Litwy.

Poniżej wydarzenia w ramach DESIGN WEEK LITHUANIA 2017:

WILNO, 1-3.05.2017 CIOP CIOP, Zalgirio 135
WE. TALK PRZED OTWARCIEM, 1 maja, 18:00
WE. BEAUTY OF DIVERSITY OTWARCIE PROJEKTU, 1 maja, 18:30
VARIETY OF FORM, KOLACJA + ROZMOWA Z PROJEKTANTKAMI / reservacje, 3 maja, 19:30

KŁAJPEDA, 5-7.05.2017
Klaipėdos kultūros fabrikas, Bangų g. 5A, Kłajpeda
WE. TALK PRZED OTWARCIEM, 5 maja, 16:00
WE. BEAUTY OF DIVERSITY OTWARCIE PROJEKTU, 5 maja, 17:00

4 w e . b e a u t y o f d i v e r s i t y

Fot. materiały prasowe