Intrygująca, niezwykła, tajemnicza – taka będzie 13. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, święta wielokulturowości, które odbędzie się w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki między 23 a 30 września.

Wierząc w szczęśliwą moc trzynastki, tak jak choćby w starożytnym Egipcie czy do dziś w Chinach, organizatorzy Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapewniają, że w tym roku czeka nas szczególna odsłona wydarzenia, które od 2005 roku na dobre wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez polskich, ale i międzynarodowych. Skrzyżowanie Kultur w sercu Warszawy to zawsze tygiel najciekawszych, inspirujących dźwięków i wydarzeń towarzyszących, takich jak na przykład dyskusje, poszerzających naszą wiedzę o innych kulturach świata. 

„Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów ‘world music’ oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści poprzez graną muzykę przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia” – tak o festiwalu mówi Andrzej MatusiakDyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

1 festival skrzyzowanie kultur

Adriano Adewale, fot. Adam Oleksiak

Tym razem nacisk w programie kładziony jest na dwa kraje pulsujące energią i budzące naszą ciekawość: Indie i Kolumbię. Oprócz koncertów artystów z tych rejonów czekają nas warsztaty, wykłady i filmy.

Niczym w aromatyczne przyprawy, zanurzymy się w dźwięki północno-indyjskiego sitaru za sprawą wybitnego mistrza gry na tym instrumencie – Purbayana Chatterjee, spadkobiercy jednego z największych mistrzów w tej dziedzinie, Pt Nikhila Banerjee. Na południe subkontynetu zaprowadzą nas fenomenalne wokalistki-wiolinistki – siostry Ranjani & Gayatri. Za to obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gómez zauroczy nas rytmami Karaibów z domieszką melodii z Andów, oprawiając je elementami jazzowymi i folkowymi. Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – zdradza Maria PomianowskaDyrektor Artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Nie zabraknie oczywiście gości z innych zakątków świata: z Sahary Zachodniej, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, Albanii i Węgier. W programie każdej edycji stałym punktem jest też blok Sounds Like Poland, kiedy to jeden dzień dedykowany jest polskim wykonawcom. Nie inaczej będzie w tym roku, a na festiwalowej scenie zobaczymy i usłyszymy między innymi Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, Adama Struga czy obchodzącą 20-lecie Kapelę ze Wsi Warszawa. Interesująco zapowiada się również panel dyskusyjny Korzenie kultury polskiej. W programie dużo miejsca zajmują również koncerty i zajęcia dla najmłodszych uczestników Skrzyżowania Kultur. 

3 festival skrzyzowanie kultur 

Susana Baca, fot. Radek Zawadzki

Poniżej cały program 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur | 23-30 września 2017 

Bilety na koncerty do nabycia od 25 maja sieci sprzedaży eBilet.pl oraz wkrótce poprzez stronę www.estrada.com.pl. Od 23 do 30 września bilety będą do nabycia w namiocie festiwalowym w godzinach 16:00 – 20:00, a 24 września w godz. 10:00 – 20:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. 

 

23 września (sobota), godz. 19:00

Marta Gómez (Kolumbia), Taksim Trio (Turcja)

 

24 września (niedziela), godz. 11:00 

Marta Gómez (Kolumbia) - koncert dla dzieci

MUZYCZNE MALOWANKI – KOLOROWY ŚWIAT AMERYKI ŁACIŃSKIEJ

 

24 września (niedziela), godz. 19:00

Purbayan Chatterjee (Indie), Ranjani & Gayatri (Indie)

 

25 września (poniedziałek), godz. 16:00 – 21:30

Fokus Indie – dyskusje, warsztaty, projekcje

 

26 września (wtorek), godz. 16:00 – 21.30

Fokus Kolumbia - dyskusje, warsztaty, projekcje

 

27 września (środa),  godz. 19:00 - SOUDS LIKE POLAND

Warszawska Orkiestra Sentymentalna,  Adam Strug i Kompania, Kapela ze Wsi Warszawa i muzycy Mazowsza

 

28 września (czwartek), godz. 19:00 - KOLEKTYW EUROPA

Vołosi feat. Félix X Lajkó (Polska, Węgry), Fanfara Tirana (Albania)

 

29 września (piątek), godz. 19:00

Kondi Band (Sierra Leone & USA), Baba Zula (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia),

DJ Emile Omar – miejsce: barStudio

 

30 września (sobota)

godz. 16:00 panel dyskusyjny Korzenie kultury polskiej

godz. 19:00 Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Mali, Francja), Aziza Brahim (Sahara Zachodnia)

4 festival skrzyzowanie kultur 

Tim Eriksen i Omar Sosa, fot. Adam Oleksiak

Program tegorocznego FSK przygotowała Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz, Anna Szewczuk-Czech oraz Jakub Borysiak. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Organizator:  Stołeczna Estrada

Więcej informacjifestival.warszawa.pl | facebook.com/SkrzyzowanieKultur

Fot. materiały prasowe