Najnowsze dokonania debiutujących reżyserów, przegląd najlepszych dokumentów, fabuł i animacji, a także miejsce dyskusji poświęconej kondycji młodego kina w Polsce. 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film” zbliża się wielkimi krokami.

„Młodzi i Film” zajmuje stałą pozycję na mapie filmowych festiwali. Posiada wieloletnią tradycję sięgającą lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Młodzież na ekranie” swoje pierwsze dokonania filmowe prezentowali twórcy, tacy jak Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland czy Krzysztof Zanussi.

Historia przeglądu jest dość burzliwa, głównie za sprawą przemian politycznych lat 80. Festiwal po dekadzie zawieszenia powrócił w 1999 roku. Jego formuła kształtowała się do 2007 roku. Odtąd na „Młodych i Film” składają się dwa konkursy filmów polskich: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.

1 modzi i film

Kadr z filmu „Plac Zabaw” 

W tym roku w sekcji filmów pełnometrażowych zobaczymy 11 obrazów. Wśród nich jest doceniany w wielu konkursach i nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym „Plac Zabaw” Bartosza M. Kowalskiego. Scenariusz filmu zdobył główną nagrodę w konkursie ScriptPro 2014.

Udział w konkursie weźmie także „Butterfly Kisses”, czyli film Rafała Kapelińskiego, który jest określany „najmocniejszym w sezonie”. W końcu to zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia podczas Berlinale.

Warto wspomnieć o dyskusjach „Szczerość za szczerość”, które towarzyszą festiwalowi od samego początku jego istnienia. Odbywają się po każdej projekcji filmów konkursowych. W tym roku rozmowy poprowadzą dziennikarze i krytycy filmowi: Patrycja Wanat, Max Cegielski i Adam Kruk.

Organizatorzy nie zapominają o dorobku i historii polskiej kinematografii. 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych otworzy „Przekładaniec” – krótkometrażowy film Andrzeja Wajdy. Pozwoli to zwrócić uwagę młodych widzów na twórczość zmarłego w ubiegłym roku reżysera. W ramach retrospektywy zostanie pokazanych pięć filmów pełnometrażowych z jego dorobku.

2 modzi i film

Kadr z filmu „Butterfly Kisses” 

Dodatkowym atutem festiwalu jest Scena Muzycznej. W tym roku zagoszczą na niej m.in. Łąki Łan, Ballady i Romanse, Natalia Przybysz.

36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film” trwać będzie od 19 do 24 czerwca. Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Redakcja Enter the ROOM będzie obecna podczas festiwalu, zamierzamy relacjonować najciekawsze wydarzenia podczas jego trwania.

3 modzi i film

Fot. materiały prasowe