Wystawa zainspirowana czarnym protestem, świętowanie roku awangardy, ogłoszenie laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – czerwiec – chwilę przed rozpoczęciem „sezonu ogórkowego” – nie pozwoli wam siedzieć zbyt długo w domu. Jak co miesiąc, zabieramy was na wyprawę po muzeach i galeriach. Chodźcie!

WARSZAWA 

Seven Sisters

Zainspirowana zeszłorocznymi „czarnymi protestami” wystawa prezentuje sześć kobiecych spojrzeń – artystek z różnych krajów – na ciało i jego obecność w przestrzeni publicznej, zderzając to z sytuacją pojęcia przestrzeni domowej/intymnej. Zbiorową wystawę kuratorowaną przez Martę Kirszenbaum zapowiada cytat z Sylvii Plath: „Weszłaś do domu, czując jak w gardle zbiera i miesza się śmiech i płacz. Jak to możliwe, dziwna dziewczyno, że jesteś tak wieloma kobietami dla tych ludzi?”.

1.06-26.07

Kasia Michalski Gallery, Poznańska 16, Warszawa

 

Maurycy Gomulicki| Nightflight to Venus

Do połowy czerwca można oglądać wystawę indywidualną Maurycego Gomulickiego w nowej przestrzeni galerii Leto na Dzielnej 5. Fotograficzna seria Gomulickiego powstała podczas „celebrowania rozkoszy” – aktu seksualnego. Artysta, jak pisze Agnieszka Szewczyk, tworzy „fotoreportaż z łóżka oświetlonego ultrafioletowym światłem, skupiony na formie będącej wehikułem koloru, który dla autora jest jednym z fundamentalnych elementów przeżywania rozkoszy”. Zestawienie kobiecego ciała z obrazami rejestrującymi i odkrywającymi rożne formy fauny, prowadzi do odrealnienia ciała i poszukiwania znaczeń w oderwanych od niego kontekstach. 

6.05-17.06

Galeria Leto, Dzielna 5, Warszawa

 

Girl Talk. Michelle Rawlings

W jaki sposób poszukiwać ekspresji nowej, współczesnej kobiecej tożsamości? Określanej przez twórców wystawy jako kreatywna, subiektywna, intuicyjna, a przy tym świetnie odnajdująca się w świecie cyfrowym. Na pytanie odpowiada amerykańska artystka Michelle Rawlings. Korzystając ze skali makro, mikro i szeregu mediów – od pikselowych kompozycji abstrakcyjnych, przez monochromy, po ikonografię dziewczyńskich instagramów – artystka odnosi się do współczesnego tempa internetu i mediów społecznościowych, zderzając w przedstawieniu poczucie wyjątkowości i szlachetności klasycznej sztuki nowoczesnej z fascynacją sposobem konsumpcji kultury właściwym nastolatkom. Do zobaczenia w galerii Raster.

27.05-29.07

Raster, Wspólna 63, Warszawa

 

Ogrody kobiecości 

W nietypowym dla naszego działu miejscu, bo w Głównej Bibliotece Lekarskiej, trwa wystawa „Ogrody kobiecości”, prezentująca pojęcie kobiecości w różnych odsłonach na przestrzeni epok. Odwołując się do starych rycin, prezentując sprzęty medyczne, pokazując wycinki z poradników „Jak być piękną”, kiedy rynek kosmetyczny dopiero się kształtował, wystawa zabiera nas w niesamowitą podróż po historii zmian w podejściu do ciała, higieny, wyglądu i seksualności.

wystawa otwarta bezterminowo

Jazdów 1A, Główna Biblioteka Lekarska, Warszawa

 

Artystyczna Podróż Hestii. Wystawa laureatów konkursu

27 czerwca w pawilonie nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczymy wszystkie prace finalistów i poznamy laureatów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Na wystawie widzowie będą mogli oglądać prace 26 młodych artystów tworzących w technice wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji.

27.06-9.07

Muzeum nad Wisłą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa

 

Krzysiek Logiński, „Street Stories”

Tematem przewodnim wystawy Krzyśka Logińskiego są portrety – często  czarnoskórych – kobiet. Wystawa pośrednio odnosi się do kultury hip-hopowej i grafitti, korzystając z estetyki tej ostatniej. Z zapowiedzi wynika, że poznamy historie mieszkanek Harlemu czy Bronxu z lat 70. ubiegłego wieku. Na pewno będzie to fascynująca podróż.

15.06-18.06

Nocny Market, Towarowa 3, Warszawa

 

Anna Szprynger, Pozor/na Przestrzeń

W ramach 9. edycji międzynarodowego festiwalu architektury, designu i sztuki ARCHIKULTURA 2017, otwiera się wystawa Anny Szprynger. Zobaczymy delikatne, geometryczne malarstwo, czarno-białe kompozycje złożone z precyzyjnie wykonanych kresek charakterystycznych dla twórczości artystki.

8.06-2.07

Galeria Mokotowska, Mokotowska 51/53 lok. 64, Warszawa

 

Kasia Łubińska. Wystawa wydruków fine art.

Artystka-ilustratorka, Kasia Łubińska, otwiera wystawę, gdzie prezentowane będą prace, w których sięga po naturę, jako temat bliski jej twórczości. Naturę, która jest jej znana nie tylko z obserwacji, ale też powstaje w sferze jej wyobrażenia – rysuje nieistniejące gatunki roślin i ptaków. Gdzie w świecie zdominowanym przez naturę jest miejsce dla człowieka? Ile człowiek w niej zmienił? Być może te pytania warto sobie zadać przy okazji wystawy.

13.06-13.08

Tamka 43, Warszawa

 1 warszawa czas na sztuke

 

KRAKÓW

Sowy nie są tym, czym się wydają. Paweł Dudziak

Nasza ulubiona krakowska galeria Henryk otwiera wystawę Pawła Dudziaka, której tytuł jest doskonale znany wszystkim fanom kultowego serialu Twin Peaks. Pod tytułem kryje się wystawa kilkunastu czarno-białych fotografii, których wspólnym mianownikiem jest niedopowiedzenie. „Wystawa staje się poczekalnią. Miejscem, w którym doświadczamy nieobecności. Paweł Dudziak trochę po omacku, ale za to z dużą dozą intuicji stara się nas przeprowadzić przez te nawarstwiające się odrealnione obrazy. A jeśli stracimy go z oczu – no cóż, nie pozostanie nam nic innego jak spotkać się ponownie za 25 lat. W końcu ta guma, którą tak lubimy, znowu będzie modna” – piszą twórcy wystawy.

27.05-13.06.2017

Henryk, Wrzesińska 4/1, Kraków

 

TA| Anna Seagrave| Involved

19 maja zainaugurowała swoje działania TA Galeria feministyczna. To pierwsza galeria, która wprost, w nazwie, definiuje obszar swoich działań. Do połowy czerwca widzowie i widzki będą mogli i mogły zobaczyć wystawę artystki Anny Seagrave, a na niej ekspozycję opartą na dokumentacji 30-minutowego wyreżyserowanego portretu artystki, która korzysta ze swojego ciała jako obiektu sztuki.

19.05-18.06

TA Galeria feministyczna, Basztowa 4/1, Kraków

 2 krakow czas na sztuke

3 krakow czas na sztuke

 

TORUŃ

Natalia LL| Sum Ergo Sum

Natalia Lach-Lachowicz – Natalia LL – to jedna z najważniejszych polskich artystek współczesnych. Największa prezentacja dzieł ikony polskiej sztuki feministycznej otworzyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Retrospekcja prac artystki podejmuje temat jej działalności przekrojowo i próbuje pokazać różne etapy jej twórczości – przechodząc przez najważniejsze okresy, takie jak Sztuka konsumpcyjna czy Sztuka postkonsumpcyjna. Dla nas to wystawa, której nie możemy przegapić!

19.05-1.10

CSW Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

 4 torun czas na sztuke

 

KATOWICE

Seans – Potencja

Twórcy krakowskiej galerii Potencja – Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki i Cyryl Poleczek, tym razem gościnnie w galerii Szara w Katowicach. Tworzą tam autorskie kino. Ale zamiast napisów końcowych – uczestników i uczestniczki czeka podróż przez magazyny pełne rekwizytów, obrazów, obiektów i przedmiotów. 

12.05-17.06

Galeria Szara, Misjonarzy Oblatów 4, Katowice

 

Nie jestem już psem

Muzeum Śląskie, we współpracy z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwiera wystawę poświęconą twórczości outsiderów. Rok temu mogliśmy oglądać prace artystów działających poza obiegiem instytucjonalnym na wystawie „Po co wojny są na świecie” w warszawskim MSN. Dzisiaj kuratorki przenoszą ekspozycję do Katowic. Wystawa krytyczna, polityczna i bezkompromisowa, prezentuje zjawisko, które dopiero dzięki kuratorkom Zofii Czartoryskiej i Katarzynie Karwańskiej, doczekało się odpowiedniej widoczności w instytucjach sztuki.

Muzeum Śląskie, T. Dobrowolskiego 1, Katowice

1.04-10.09

 5 katowice czas na sztuke

6 katowice czas na sztuke

 

ŁÓDŹ

Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy

W łódzkim muzeum sztuki trwa święto awangardy. Tym razem otwiera się wystawa Enrico Prampoliniego – w którego twórczości przenikają się wszystkie prądy zawierające się w pojęciu awangardy. Wystawa monograficzna z różnych okresów twórczych artysty zestawiona zostanie z polskimi przedstawicielami. Postawienie obok siebie włoskiego futuryzmu z polską awangardą zapowiada ciekawą podróż w czasie do najlepszego okresu sztuki nowoczesnej.

9.06-8.10

ms2, Ogrodowa 19, Łódź

 7 odz czas na sztuke

 

SŁUPSK

Inaczej niż w raju/ Artystyczne interwencje i dekonstrukcje miasta w świecie globalnych opowieści

Na koniec czerwca warto zaplanować podróż do Słupska. W tym pięknym mieście otwiera się zbiorowa wystawa konceptualizująca pojęcia miasta i tworzonych wobec niego narracji. W Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w ramach wystawy swoje prace zaprezentują m.in. Nicolas Grospierre, Kuba Bąkowski, Andrzej Tobis i Jolanta Jastrząb.

29.06-30.09

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Partyzantów 31a, Słupsk

8 supsk czas na sztuke

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na bazie materiałów prasowych