Brytyjczycy mieli swoją księżną Dianę, Amerykanie – Carolyn Bassette-Kennedy. Żona Johna F. Kennedy’ego Juniora również zmarła tragicznie i zmagała się z podążającymi za nią wszędzie dziennikarzami. Dziś pamięta się ją przede wszystkim jako ikonę stylu. 

W latach 90. mit Kennedych znów ożył. A to za sprawą syna zmarłego prezydenta, Johna F. Kennedy’ego Juniora oraz jego żony Carolyn Bessette-Kennedy, którzy stali się jedną z najpopularniejszych par w Stanach Zjednoczonych. Kim była Carolyn i dlaczego jej wizerunek wciąż elektryzuje?

Carolyn urodziła się w roku 1966 w White Plains w stanie Nowy Jork i tam też dorastała. Podobno jako dziewczynka była dość nieśmiała, ale szybko zaczęła zwracać uwagę otoczenia. W szkole średniej koledzy i koleżanki uznali ją za najpiękniejszą dziewczynę w grupie i przyznali jej tytuł „Ultimate Beautiful Person”. Carolyn łatwo nawiązywała cenne znajomości, była charyzmatyczna i błyskotliwa. Po ukończeniu studiów pedagogicznych rozpoczęła pracę u Calvina Kleina w dziale promocji. Szybko awansowała. Wspominający ją po latach współpracownicy opowiadali, że doceniali przede wszystkim jej inteligencję, energię, oddanie i niepodrabialny styl. Właściwie trudno byłoby mówić o charakterystycznej, kultowej już minimalistycznej estetyce marki w oderwaniu od Carolyn, która szybko stała się żywą reklamą domu mody Calvin Klein i zaczęła zajmować się najbardziej prestiżowymi klientkami, takimi jak Anette Benning czy Diana Sawyer.

Carolyn była najlepszą ambasadorką minimalistycznego stylu, który Klein wprowadzał do Stanów. Smukła, eteryczna, niebieskooka blondynka o perłowym odcieniu włosów i jasnej promiennej cerze. Nie potrzebowała wiele, by wyglądać zjawiskowo. I wiele też nie robiła. Nigdy nie wyglądała na przestylizowaną, wręcz przeciwnie: wyglądała tak, jakby w ogóle nie musiała się starać. Naturalna, nonszalancka, mistrzowsko łącząca elegancję i casual. Z włosami opadającymi swobodnie na ramiona lub gładko zaczesanymi w koka czy kucyka, często z czarną opaską na gładkich, prostych włosach. Z makijażem, który wyglądał tak, jakby wcale go nie było – lekko rozświetlona cera, podkreślone rzęsy, często w akompaniamencie czerwonej szminki. Ta czerwień na ustach była właściwie jedynym kolorem preferowanym przez Carolyn poza czernią, bielą i oczywiście błękitem jeansu. Okazjonalnie można też było zobaczyć Carolyn w ubraniach w odcieniach szarości i beżu. Wybierała proste, wyrafinowane fasony. Świetnie skrojone marynarki, długie sukienki na ramiączkach, minimalistyczne, jednorzędowe płaszcze do kolan, białe koszule, ołówkowe spódnice. A do tego obowiązkowo luźne jeansy i klasyczne T-shirty. Nic dziwnego, że jeszcze zanim związała się z Kennedym, magazyny rozpisywały się o jej stylizacjach, a później awansowała na nowojorską it-girl.

1 shopping muza carolyn kennedy

1. okulary przeciwsłoneczne Black Alein/ Asos, cena: ok. 100 zł 2. jeansy Klunken Vintage, cena: 50 zł 3. płaszcz męski COS, cena: ok. 500 zł 4. sukienka Zara, cena: 79,90 zł 5. woda toaletowa CK One, cena: 155 zł/ 50 ml.

Poznała Kennedy’ego Juniora w roku 1992, gdy ten spotykał się jeszcze z aktorką Daryl Hannah. Jak wspomina przyjaciel pary, Brian Steel, w nakręconym niedawno dokumencie „I’m JFK Jr”, John był zauroczony Carolyn od pierwszego spotkania. Spotykać się zaczęli jednak dopiero w roku 1994, a ślub wzięli w 1996, w tajemnicy przed prasą, w gronie najbliższych, na wyspie Cumberland. Carolyn wystąpiła w prostej, długiej sukni od Narciso Rodrigueza i szpilkach od Manolo Blahnika, z ozdobą we włosach podarowaną przez Jackie Kennedy Onassis. Bajka nie trwała długo. Gdy tylko zaczęli się spotykać, trafili w centrum zainteresowania paparazzich, po ślubie dziennikarze nie odstępowali ich już na krok. Carolyn źle to znosiła. Zaczęła odmawiać wywiadów, nie chciała też by jej zdjęcia wciąż pokazywały największe modowe magazyny. Swojemu przyjacielowi, dziennikarzowi Jonathanowi Soroffowi, opowiadała, że po odejściu z pracy u Calvina Kleina, jej życie zawodowe się skończyło, bo nikt nie chce jej zatrudnić ze względu na umiejętności, a na sławę, a jednocześnie ludzie z branży zarzucają jej, że ową sławę nadmiernie wykorzystuje. Dlatego też Carolyn zrezygnowała z kariery i poświęciła się pracy charytatywnej.

Z dokumentu „I’m JFK Jr”, jak wspomnień przyjaciółki pary Carole Radziwiłł („What Remains: A Memoir of Fate, Friendship and Love”) czy asystentki Kennedy’ego Rose Marie Terenzio („Fairy Tale Interrupted: A Memoir of Life, Love, and Loss”) wyłania się obraz Carolyn i Johna jako pary, którą łączyła głęboka więź i ogromna chemia. Jednocześnie w parze z ową chemią szły liczne kłótnie. Szczególnie w ostatnich miesiącach życia para doświadczała coraz większej ilości małżeńskich problemów. Mówiło się o tym, że Carolyn miała depresję i była uzależniona od kokainy, a John nie mógł się pogodzić z tym, że nie była gotowa na dzieci. Jaki byłby finał tej miłosnej historii, gdyby John i Carolyn nie zmarli przedwcześnie, tego wiedzieć nie możemy. Zginęli 16 lipca 1996 roku w katastrofie lotniczej w pobliżu wyspy Martha’s Vineyard, pilotował John. Tym samym media po raz kolejny zaczęły rozpisywać się o klątwie Kennedych, po tym jak kolejni członkowie rodziny zmarli tragicznie. Carolyn miała zaledwie 33 lata, John 38. Mimo że od ich śmierci w tym roku minie 21 lat, para wciąż budzi zainteresowanie, także twórców. Wystarczy wspomnieć, że w 2014 roku David Fincher w swoim filmie „Zaginiona dziewczyna” zarysował postać głównej bohaterki Amy Dunne na kształt Bessette-Kennedy, a w 2015 roku Wes Gordon stworzył kolekcję inspirowaną Carolyn. I pewnie na tych inspiracjach się nie skończy, bo mimo upływu lat Carolyn wciąż intryguje.

4 shopping muza Carolyn Kennedy

2 shopping muza Carolyn Kennedy

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska, zdjęcia anothermag.com, vanityfair.com