Artyści z Wybrzeża Kości Słoniowej, Sudanu, Argentyny, Indii i wielu innych krajów, grający muzykę world i etno, czyli gatunki inspirowane ludową tradycją, wystąpią w lipcu na jednej scenie w ramach trójmiejskiego Festiwal Kultur Świata Globaltica. Globaltica to przegląd tradycji muzycznych z całego świata, łączący w swoim repertuarze brzmienia tradycyjne ze współczesnymi nurtami.

To już XIII edycja festiwalu. Na pierwszym koncercie w Polsce wystąpią m.in. Alsarah z zespołem The Nubatones, reprezentującym wschodnioafrykański retropop – w ich wykonaniu usłyszymy melodie grane na lutni oud i jazzowo-soulowe linie basu połączone z tradycyjnymi rytmami. Wśród gwiazd festiwalu znajdą się również reprezentanci estońskiego folku  Trad.Attack!. Obie formacje zagrają na głównej scenie festiwalu.

Trójmiejska Globaltica to jednak nie tylko przegląd zespołów z różnych części świata, obok głównego programu muzycznego w ramach festiwalu zaplanowano również szereg wydarzeń towarzyszących – wśród nich wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i panele dyskusyjne, nie zabraknie także miejsca dla najmłodszych  w ramach atrakcji festiwalowych przygotowano specjalną przestrzeń dla dzieci.

Jak co roku, festiwal odbędzie się w gdyńskim zabytkowym Parku Kolibki, w dniach 19-22 lipca. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy festiwalu zapraszają także do skorzystania z pola namiotowego.

Przewodnią ideą festiwalu jest próba pokazania, jak możliwe jest dziś łączenie muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi formami. Organizatorzy zaprosili w tym roku artystów z 12 różnych państw, którzy w swojej twórczości odwołują się do muzycznych tradycji swoich regionów i splatają je ze współczesnymi gatunkami. Zapoznawanie publiczności z różnorodnymi tradycjami muzycznymi wykracza jednak poza ramy festiwalu stricte muzycznego i wpisane jest w znacznie szerszy projekt. Twórcy Festiwalu, stawiając na wielokulturowość, promują przede wszystkim pozytywne wzorce międzynarodowej wymiany i współpracy, opartej na zasadach gościnności i poszanowania kulturowej odrębności, a taki model działania wydaje się być dziś najlepszą odpowiedzią na obecną we współczesnym świecie przemoc, wynikającą z braku refleksji nad problematyką inności i obcości. Co więcej, nie tylko program, ale i sama formuła festiwalu podkreśla przyświecającą organizatorom zasadę otwartości – wszystkie wydarzenia odbywają się w niezobowiązującej, plenerowej przestrzeni zabytkowego parku, przypominając tym samym o społecznej roli sztuki i festiwali, które ją promują.

1 globaltica festival gdynia

2 globaltica festival gdynia

ARTYŚCI

Alsarah & The Nubatones (Sudan/USA)  afrykańska wokalistka, autorka tekstów i etnolog. W wieku 8 lat wraz z rodziną opuściła rodzinny Chartum, stolicę Sudanu, uciekając przed panującym tam reżimem. Później emigrowała z Jemenu z powodu wojny domowej. Osiadła w Stanach Zjednoczonych i tam właśnie rozpoczęła naukę muzyki. Swój debiutancki album nagrany wspólnie z grupą The Nubatones wydała w 2014 roku. Zespół łączy w swoim graniu inspiracje współczesną kulturą miejską i elementami tradycji regionów, w których członkowie dorastali. Sami swoją twórczość określają mianem wschodnioafrykańskiego retropopu.

Trad.Attack! (Estonia) – to estońska muzyka ludowa w nowoczesnym stylu. Zespół tworzą Sandra Sillamaa, Jalmar Vabarna i Tonu Tubil. Ich debiut w 2014 roku podsumowany został 14 nagrodami muzycznymi w Estonii i długą rasą koncertową w 28 krajach na całym świecie. W nagraniach grupy pobrzmiewają inspiracje estońskimi pieśniami tradycyjnymi połączone z elementami współczesnej estetyki. Gitarzysta i wokalista grupy jest członkiem etnicznej mniejszości Setomaa – to mała społeczność na południu Estonii, szczególnie znana ze swojego charakterystycznego tradycyjnego śpiewu. Trad.Attack to mieszkanka folku, bitów i rock’n’rolla!

Pełen program festiwalu na stronie www.globaltica.pl

4 globaltica festival gdynia

 Fot. materiały prasowe