Spotkania autorskie z publicystami i literatami, takimi jak Hanna Krall, Jacek Dukaj, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska czy ks. Adam Boniecki. Koncerty Ireny Santor, Pablopavo oraz Ani Dąbrowskiej. Do tego warsztaty pisarskie dla dzieci i dorosłych, pokaz filmu dokumentalnego o Marku Hłasce i wiele, wiele innych atrakcji. To wszystko na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Zamościu (6.08) oraz w Szczebrzeszynie (7.08–12.08), czyli w otoczeniu niesamowitej architektury i pięknej przyrody.

„CAŁA NADZIEJA W LITERATURZE” to hasło przyświecające tej edycji niesamowitego festiwalu literackiego odbywającego się w środku lata na pięknym Roztoczu. Hasło tegoroczne nawiązuje do niestabilnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, podkreślając bardzo ważną rolę literatury czy w ogóle kultury, które są swego rodzaju ostoją, otuchą i bazą do budowania wspólnoty w dzisiejszych czasach, pomagają nam w codziennej międzyludzkiej komunikacji. 

2 stolica jezyka polskiego

Tę kilkudniową przygodę z kulturą otwiera Kolonia Fotografów, czyli wystawa prac artystów z Zamojszczyzny, która odbędzie się już 5.08 (sobota) o godzinie 18:00 i będzie dostępna przez cały festiwal w galerii stworzonej w dawnym budynku szkoły zawodowej w Szczebrzeszynie.

W niedzielę (6.08) w ramach Dnia w Zamościu atrakcje od rana do wieczora czekają na nas na zamojskim Rynku Wodnym, w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej, w Arsenale oraz w Kazamacie Zachodniej Bastionu II. Zagadkowa Niedziela i Mała Czytelnia to wydarzenia dla najmłodszych. Od godziny 12 do 17 na Rynku Wodnym odbędą się Rozmowy o języku, w których udział wezmą między innymi: Izabela Winiarska-Górska, Jarosław Górski, Katarzyna Kłosińska, Anna Hącia, Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Filip Łobodziński oraz Justyna Sobolewska, kuratorka i autorka programu głównego festiwalu. A od 16:30 do 20:45 na scenach Kazamaty i Sali Koncertowej Szkoły muzycznej oraz w Arsenale będzie można podziwiać Mistrzów Słowa, czyli najznamienitszych aktorów teatru polskiego w interpretacji dzieł literackich.

3 stolica jezyka polskiego

Kolejne pięć dni (7.08-11.08) w Szczebrzeszynie to spotkania z twórcami książek dla dzieci, warsztaty pisarskie, pokazy filmów (m. in. o Hłasce czy Konwickim). Zwieńczeniem każdego dnia festiwalu będą koncerty, spektakle i widowiska poetyckie. Interesująco zapowiada się też Mecz Poetycki (wtorek, 8.08, o godzinie 20:00).

Chyba najbardziej wyczekiwanymi wydarzeniami w planie Festiwalu będą spotkania autorskie. Będzie można porozmawiać z Sylwią Chutnik, Grażyną Plebanek, Dorotą Masłowską czy Olgą Drendą, a także Jackiem Dukajem, Jakubem Żulczykiem, poetką Urszulą Kozioł, Hanną Krall i ks. Adamem Bonieckim

Sobota (12.08) to dzień zamykający tegoroczną edycję festiwalu w Szczebrzeszynie. W tym dniu będziemy mogli uczestniczyć między innymi w debacie Salon Polityki na temat przyszłości Europy czy w spotkaniach autorskich z poetami: Andrzejem Sosnowskim, Piotrem Szewcem i Mikołajem Grynbergiem. Dzień zakończy się koncertem Ani Dąbrowskiej na Rynku Głównym w Szczebrzeszynie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Natomiast na wybrane, oznaczone na czerwono w programie festiwalu, obowiązują wejściówki, które są do odebrania od 1.08 od godziny 10 w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie przy ulicy Sądowej 3.

4 stolica jezyka polskiego

5 stolica jezyka polskiego

6 stolica jezyka polskiego

1 stolica jezyka polskiego

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny na stronie http://stolicajezykapolskiego.pl/

Fot. materiały prasowe