Jeśli marzył wam się porządny reporterski magazyn z dużą dawką młodej krwi, zarówno z dobrymi artykułami, jak i świetnymi ilustracjami, to już wkrótce trafi w wasze ręce. Dwie super dziewczyny szykują niezależny magazyn reporterski „Non/fiction”. Już się nie możemy doczekać!

Dorota Groyecka to dziennikarka i kulturoznawczyni, która współpracuje z nami. Z Karoliną Bednarz, japonistką i reportażystką, poznały się w Polskiej Szkole Reportażu. Po jej ukończeniu postanowiły założyć magazyn „Non/fiction”, aby stworzyć nową przestrzeń dla polskiego reportażu. Wśród swoich inspiracji wymieniają magazyny „Delayed Gratification”, „Brownbook” czy „Kinfolk”.

Uważamy, że nie ma tematów nudnych czy mało sexy. Jesteśmy przekonane, że w Polsce jest miejsce na ambitne treści. Kibicujemy innym niezależnym magazynom oraz wydawnictwom” – piszą na stronie swojego projektu na wspieram.to.

1 non fiction 

Karolina Bednarz i Dorota Groyecka

Jaki jest pomysł dziewczyn na ich magazyny? Każdy numer „Non/fiction” będzie miał temat przewodni, który będzie przedstawiany z różnych stron przez wnikliwych reportażystów. Założycielki chcą też pokazywać kulisy przygotowywania materiałów reporterskich, więc znajdziemy w ich magazynie felietony, recenzje i wywiady z doświadczonymi reporterami. W każdym numerze zaprezentowany zostanie także ciekawy niezależny projekt medialny ze świata.

Pierwszy numer magazynu już jest gotowy. Jego temat przewodni to „głód”. Autorzy materiałów poruszają takie zagadnienia, jak brak żywności, wykluczenie, ale także zaburzenia odżywiania czy kulturę diet. Na ponad stu stronach przeczytacie między innymi wywiad z Martínem Caparrósem, Lidią Ostałowską oraz dr Sandrą Aamodt, reportaże z polskiego podwórka, ale również Kanady i Syrii. Całość dopełniają m.in. ilustracje Marcina Podolca i Tymka Jezierskiego oraz zdjęcia rumuńskiej fotografki Andreei Câmpeanu z Sudanu Południowego.

Za oprawę graficzną magazynu odpowiada Poważne Studio. „Non/fiction” będzie wydrukowany na papierze wysokiej jakości, w formacie B5. W zamyśle twórczyń bardziej ma przypominać poręczną książkę, która zostanie z nami na dłużej.

Aby wydać numer, dziewczyny zorganizowały akcję crowdfundingowa: https://wspieram.to/nonfiction. Do 12 sierpnia możecie wesprzeć ten projekt, a w zamian otrzymać m.in. pierwsze wydanie magazynu. 

2 non fiction

Premiera magazynu planowana jest na wrzesień tego roku. „Non/fiction” ma ukazywać się 3-4 razy w roku i będzie można go kupić na stronie internetowej www.non-fiction.pl, w księgarniach kameralnych oraz większych sieciach prasowych.

Warto też śledzić „Non/fiction” na Facebooku oraz Instagramie

3 non fiction

4 non fiction

5 non fiction

Fot. materiały prasowe