Restauracja Venti-tre

Fine Dining Week to warszawski festiwal sztuki restauracyjnej, w ramach którego każda z zaproszonych do projektu ekskluzywnych restauracji zaprezentuje gościom festiwalu popisowe, pięciodaniowe menu, przygotowane przez wybitnych szefów kuchni. 

Organizatorzy festiwalu opisują wydarzenie jako okazję do poznania sztuki restauracyjnej najwyższej próby, trafiającej w gusta najbardziej wymagających gości. Fine diningowe reatauracje spełniają wyśrubowane standardy, jakość dotyczy tu zarówno podawanych dań, jak i projektu wnętrz oraz profesjonalnej obsługi kelnerskiej i sommelierskiej obeznanej z etykietą. W ramach festiwalu dania przygotowywane będą z produktów często trudnych do zdobycia i poddanych nietuzinkowej obróbce. Ważnym składnikiem idei przyświecającej organizatorom festiwalu jest także lokalność i sezonowość produktów, zapewniająca ich wysoką jakość i świeżość.

1 fine dining

2 fine dining

3 fine dining

Restauracja Zielony Niedźwiedź

4 fine dining

Dania z restauracji Venti-tre i Zielony Niedźwiedź

Wśród restauracji, które potwierdziły swój udział w tegorocznej edycji Fine Dining Week, znajdują się m.in.: Amber Room, Dyletanci, Zielony Niedźwiedź, Venti-tre.

Festiwalowych rezerwacji można dokonywać za pośrednictwem strony FineDiningWeek.pl.

Festiwal rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 3 września.

Fot. materiały prasowe