Festiwal Polifonie odbędzie się w tym roku po raz piąty. Organizatorem festiwalu jest krakowska Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – dlatego też od samych początków nadrzędną ideą przyświecającą organizatorom festiwalu było popularyzowanie kantorowskiego rozumienia sztuki. Oznacza to przede wszystkim stawianie na współistnienie różnych form ekspresji artystycznej na scenie – muzyki, formy teatralnej, tekstu – i wzajemne się ich przeplatanie. Przewodnia idea festiwalu to ciągła otwartość na różnorodność i wielogłosowość.
Tegoroczna edycja będzie poświęcona w szczególności tematyce przestrzeni i dźwięku, możliwej relacji pomiędzy nimi, a zatem temu, jak dany dźwięk zachowuje się w zależności od przestrzeni, w której się znajduje. Artyści dźwiękowi z różnych stron świata będą poszukiwali odpowiedzi na to pytanie w swoich spektaklach, sięgając po tak różne narzędzia, jak np. programu do kodowania dźwięku lub rekonstrukcje teatralnych maszyn dźwiękowych z epoki baroku.
Od poprzednich edycji tegoroczną różni obecność sceny letniej, będącej przestrzenią przede wszystkim dla lokalnych artystów, którzy często nie znajdują miejsca dla dzielenia się swoją twórczością z widzami. Pomysł na spektakle wizualno-dźwiękowe w plenerze to także próba wyjścia ze sztuką współczesną do szerszej publiczności, która niekoniecznie trafiłaby na zamknięty spektakl. W jesiennej części programu pojawią się natomiast artyści występujący także w ramach festiwalu Unsound, eksponujący relacje między słowem, gestem, obrazem i dźwiękiem, eksperymentujący na wszystkich tych płaszczyznach jednocześnie,
Wśród gości pojawia się m.in. Miso Ensemble ze spektaklem „Itinerario do sal” będącym wariacją na temat opery i próbą opowiedzenia o relacji pomiędzy muzyką a mową, to także analiza głosu i możliwości jego przetwarzania. W podobnym temacie utrzymany będzie również spektakl „Elementy Ruchu”krakowskiego kolektywu MOON2, badającego potencjalną możliwość namacalności dźwięku.
A zatem idea kantorowskiego patrzenia na twórczość wciąż ma się dobrze!
Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu i biletów znajdują się na stronie Cricoteki.
Fot. materiały prasowe