Warszawskie spotkania przy muzyce świata odbędą się w tym roku już po raz trzynasty. Tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur rozpocznie się 23 września. Przez siedem dni pod Pałacem Kultury i Nauki gościć będą muzycy z całego świata reprezentujący różnorodną muzykę.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku. Od samego początku założeniem organizatorów było reprezentowanie najciekawszych zjawisk z zakresu szeroko pojętej kultury świata. Obecnie Skrzyżowanie Kultur to jeden z najważniejszych tego rodzaju festiwali w naszej części Europy. Sam pomysł na wydarzenie to przede wszystkim odpowiedź na zmiany, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Globalna wioska, w której żyjemy, to splot różnorodnych tradycji kulturowych, a warunkiem ich zgodnego współistnienia jest bez wątpienia otwartość na inność i chęć jej poznania. Z tego powodu także sam festiwal nieustannie się rozwija, a jego organizatorzy poszukują coraz to nowszych formuł i sięgając po nieznane jeszcze szerzej tradycje zabierają festiwalowiczów w podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych.

Tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur kontynuuje tradycję wypracowaną w poprzednich latach i pełna będzie międzykulturowych projektów muzycznych. Wśród zaproszonych gości są artyści z Indii, Kolumbii, Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, Albanii i Węgier. Najważniejszym punktem tegorocznej edycji będą jednak Indie i Kolumbia. Organizatorzy festiwalu dają nam okazję, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat kultury tych dwóch regionów za sprawą poświęconych im warsztatów, paneli dyskusyjnych i filmów dokumentalnych.

Od strony muzycznej kulturę obu krajów przybliżą koncerty znakomitych muzyków z tamtych stron. Z dźwiękami północnych Indii zapozna nas wybitny mistrz gry na sitarze Purbayana Chatterjee, a dźwięki z południa zaprezentują siostry Ranjani & Gayatri. Ra i Ga, jak w skrócie nazywane są siostry, śpiewają w kilku językach. To mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach.

Reprezentantką Kolumbii, choć mieszkająca na stałe w Barcelonie, będzie Marta Gómez, która zapozna słuchaczy z rytmami Karaibów, przeplatając je w swoich utworach z elementami jazzowymi i folkowymi. Śpiewa zazwyczaj po hiszpańsku, a słowa, którymi sama opisuje swoją twórczość, to nostalgia, radość i stałość. Wokalistka była wielokrotnie nominowana do nagrody Latin Grammy, a w Warszawie wystąpi ze swoim nowym projektem dla najmłodszych słuchaczy.

Skrzyżowanie Kultur to festiwal, który zgodnie ze swoim wyjściowym założeniem pokazuje, że mimo odległości geograficznych i podziałów politycznych różne kultury z całego świata więcej łączy niż dzieli. W ciągu dwunastu lat formuła wydarzenia rozwijała się wraz ze swoją publicznością, ucząc ją otwartości na nowe dźwięki i wpływając na jej gust muzyczny. W programie tegorocznej edycji nowością będzie propozycja dla najmłodszych słuchaczy i przygotowane specjalnie dla nich koncerty. Jak co roku natomiast jeden dzień festiwalowego programu poświęcony zostanie wyłącznie artystom polskim.

1 skrzyzowanie kultur

Więcej informacji na temat Skrzyżowania Kultur i szczegółowy program na stronie festiwalu