Zarys miłosnej historii, którą Fin serwuje nam w obrazie „2 noce do rana” ma sporo wspólnego z wieloma ekranowymi romansami, w których rolę katalizatora wydarzeń odgrywa czas. Zawsze jest go albo za mało, co sprawia, że bohaterowie szczególnie doceniają każdą chwilę (jak choćby w „Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera), albo za dużo, a raczej na tyle dużo, że skazani na siebie ludzie mają szansę przezwyciężyć początkową antypatię i się do siebie zbliżyć (jak na przykład w komedii romantycznej „Ich noce” Franka Capry). U Mikko Kuparinena tego czasu jest i za mało, i za dużo. Jednorazowi kochankowie otrzymują go w pakiecie, gdy ze względu na wybuch wulkanu wszystkie loty zostaną odwołane. Niekoniecznie są tym zachwyceni, choć ich zauroczenie jest mocne. Wiadomo jednak, że mają najwyżej kilka dni. W ich trakcie będą zarówno budować bliskość, jak i mierzyć się ze swoimi wzajemnymi oczekiwaniami.

1 2 noce do rana

A oczekiwania te trudno nazwać zbieżnymi, w końcu i sami bohaterowie znacząco się różnią. Caroline to Francuzka pracująca jako architektka. Chłodna, mocno skupiona na pracy, skomplikowana, niełatwo dopuszczająca do siebie ludzi. Jaakko to natomiast didżej pochodzący z Finlandii. Pełen energii, swobodny, impulsywny, niedający się rutynie, żyjący z dnia na dzień. Te rozbieżności ich do siebie przyciągną. Tylko czy szybko rodząca się namiętność wystarczy? Czy Caroline i Jaakko będą potrafili się skomunikować?

Mikko Kuparinen przedstawia swoją opowieść z dużą dozą naturalności. Na szczęście nie daje się porwać nadmiarowi cukierkowej sztuczności, która mogłaby zaistnieć w tej historii. W „2 noce do rana” jest oczywiście miejsce na romantyzm, ale jest też sporo miejsca na rozczarowania, niepewność i niewygodne konfrontacje. Zarówno Marie-Josée Croze („Motyl i Skafander”, „Inwazja barbarzyńców”, „Monachium”) w roli Caroline, jak i Mikko Nousiainen („5 dni wojny”) w roli Jaakko wypadają przekonująco, choć to Croze zdecydowanie się wyróżnia. Momentami film prosiłby się o większą dynamikę, ale broni się właśnie za sprawą przekonujących interakcji między bohaterami.

„2 noce do rana” na ekranach polskich kin oglądać można od 22 września. Redakcja „enter the ROOM” objęła patronat medialny nad tytułem. 

Fot. materiały prasowe