Choć może wydawać się, że burleska, garażowy folk, koreańska opera w progresywnej aranżacji i etiopski jazz nie mają ze sobą nic wspólnego, organizatorzy festiwalu WOMEX’17 są zupełnie innego zdania i zachęcają do poszerzania muzycznych horyzontów. Line up tej edycj wypełniają nazwiska artystów z całego świata (m.in. Alireza Ghorbani z Iranu, Dakh Daughters z Ukrainy i Aux z Korei Południowej). Wszystkich wielbicieli „world music” czeka istna uczta dla zmysłów, ponieważ WOMEX nie jest jedynie wydarzeniem muzycznym: każdej edycji festiwalu towarzyszą konferencje i targi. 

Początki The World Music Expo sięgają 1994 roku. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. W katowickim Spodku, Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym i siedzibie NOSPR będzie można zobaczyć występy artystów wybranych przez międzynarodowe jury, do którego w tym roku dołączyła polska reprezentantka (Martyna Markowska, kierownik merytoryczna instytucji Katowice Miasto Ogrodów). Koncerty artystów występujących podczas WOMEX’17 w ramach Official Showcase Selection rozpoczną się 26 października, a dzień wcześniej odbędzie się oficjalny koncert otwarcia należący do najważniejszych momentów każdej edycji WOMEXu, będący „artystyczną wizytówką” organizatora festiwalu. VOŁOSI, Kapela Maliszów oraz Lautari będą reprezentować polski nurt niezależnych, utalentowanych twórców. Podczas inaugurującego występu zespoły zaprezentują własny repertuar oraz specjalne aranżacje w towarzystwie Orkiestry AUKSO. Na terenie imprezy zostanie również wyodrębniona wyjątkowa scena regionalna Kato Connections, na której zaprezentują się artyści promujący twórczość danego regionu oraz sąsiednich państw.

 1 womex

WOMEX’17 to niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z twórczością w muzyków z odległych krajów, których kultura zachwyca różnorodnością. Na siedmiu katowickich scenach wystąpi około 60 wykonawców reprezentujących odmienne odłamy i podgatunki „world music”. Starannie wyselekcjonowany line up festiwalu bez wątpienia sprowokuje do prowadzenia międzykulturowego dialogu i otwarcia się na fascynujące bogactwo innych kultur.

2 womex

Fot. materiały prasowe