Jak wychować młode pokolenie niezależnych i mądrych kobiet oraz mężczyzn nie bojących się swoich silnych partnerek? Na początku zacznijmy od historii – opowieści na dobranoc. Z końcem września pojawiła się polska wersja bestselleru „Goodnight stories for rebel girls”. Takiej książki dla dzieci jeszcze nie było. 

Zaczęło się od niepozornej kampanii na Kickstarterze. Dwie Włoszki, dziennikarka Elena Favilli i reżyserka teatralna Francesca Cavalli, znudzone czytaniem książek i tekstów wyłącznie o mężczyznach-liderach, ogłosiły zbiórkę na wydanie książki dla dzieci o kobietach, które przeszły do historii dzięki swoim niezwykłym dokonaniom. Favilli i Cavalli w ciągu kilku miesięcy zebrały ponad milion dolarów – ich zbiórka przebiegła błyskawicznie, najszybciej ze wszystkich akcji prowadzonych na  popularnej platformie.

„Goodnight stories for rebel girls” to 100 biogramów nietuzinkowych kobiet. Każda notka mieści się na jednej stronie, autorkami ilustracji do biogramów są współczesne artystki z całego świata, a bohaterkami kobiety wykonujące przeróżne zawody – od starożytnych królowych i filozofek po dzisiejsze boginie sportu. Nie zabrakło również Polek. Autorki zaprezentowały dzieciom życie i pasje m.in. Ireny Sendlerowej i Marii Skłodowskiej-Curie.

1 Femi Bajki

Biografie wszystkich bohaterek tej książeczki dla „buntowniczek” są odwrotnością klasycznego schematu baśni, w którym aktywnymi bohaterami są wyłącznie mężczyźni. Baśniowe są jedynie początki opowieści o odważnych, mądrych, zdeterminowanych kobietach – każda zaczyna się słowami „dawno, dawno temu”, natomiast fabuła… – to już całkiem inna bajka. Bohaterki nie są bierne, jak ich literackie siostry, lecz walczą ze stereotypami, własnymi ograniczeniami, nie poddają się i nie przyjmują odmowy.

Niestety w publikacji zabrakło różnorodności narodowościowej i rasowej – dominują białe kobiety z zachodniej cywilizacji, Europejki i Amerykanki. Co więcej, pisarki wyszły z założenia, że dzieciom w opowieściach dla dzieci lepiej będzie pominąć ponure aspekty rzeczywistości – przemilczają więc wszelkie kontrowersyjne wątki związane z życiem prezentowanych kobiet. Młode czytelniczki nie dowiedzą się zatem, jak Virginia Woolf (nie)radziła sobie z depresją.

2 Femi Bajki

Książka kończy się białymi, niezadrukowanymi kartkami – to miejsce, w którym czytelniczki i czytelnicy mogą dopisać swoje historie i narysować własny portret.

Autorki bestsellera właśnie rozpoczęły kolejną zbiórkę na Kickstarterze – czas na drugą część opowieści, bo inspirujących kobiet-bohaterek jest znacznie więcej niż pomieści jedna książeczka na dobranoc. W gruncie rzeczy te historie nie sprowadzają się wyłącznie do usypiania dzieci, chłopców i dziewczynek. Są to opowieści, które otwierają szeroko oczy, zarówno im, jak ich rodzicom i pokazują, że można – czasem wbrew narzuconym społecznie rolom – spełniać własne marzenia.

Od 27 września możemy kupić polską wersję książki pt. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

3 Femi Bajki

Fot. materiały prasowe