Tita Salina, kadr z obrazu wideo pt. "1001st Island", 2015. Fotografia dzięki uprzejmości artystki.

We współdziałaniu tkwi ogromny potencjał, ogromna moc. Można na przykład przenieść górę. To nie żart. Dowiadujemy się tego dzięki nowej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, której kuratorują Marianna Dobkowska i Krzysztof  Łukomski.

„Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem” to wystawa-spotkanie, którą od kilku już dni można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Od razu warto zaznaczyć, że bardzo istotną, nierozerwalną częścią projektu jest jego program publiczny służący zaangażowaniu widów do współpracy z artystami w różnych dziedzinach sztuki, aby namacalnie, w ramach osobistego doświadczenia pokazać, czym jest idea wspólnoty. Właśnie tytułowe, obco brzmiące, bo indonezyjskie sformułowanie „gotong royong” oznacza wspólną sprawę. Sprawę ważną dla jakiejś społeczności, sprawę, którą można „załatwić” razem, dzięki wspólnemu wysiłkowi. 

Kuratorka Marianna Dobkowska podczas spotkania prasowego podkreślała, że głównym celem praktyk w ramach programu publicznego nie jest wytwarzanie przedmiotów, obiektów, co pierwsze przychodzi nam do głowi i co oczywiście jest możliwe, ale raczej afektów – uczuć, przeżyć. Swoją drogą sam program, z którym można zapoznać się tutaj, będzie rozwijał się wraz z czasem trwania wystawy. 

1 GOTONG ROYONG zamek ujazdowski

Projekt Izy Rutkowskiej i aktywistów z LBH Jakarta, upamiętniający ofiary roku '98 podczas zamieszek antyreżimowych w stolicy Indonezji. Dokumentacja działań publicznych polskich twórców w Dżakarcie podczas programu kuratorowanego przez Mariannę Dobkowską i Krzysztofa Łukomskiego w 2016 roku zostanie włączona w wystawę Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem.  Autor: Maciej Landsberg 

Na wystawie zobaczymy w dużej mierze zdjęcia i filmy stanowiące dokumentację artystycznych działań, które często miały realny wpływ na codzienność członków społeczności biorących w nich udział. Na przykład Tainá Azeredo, kuratorka i aktywistka z Brazylii od czterech lat zaangażowana jest w organizację oddolnie tworzonej szkoły w amazońskiej dżungli. Na polskim gruncie tego typu działania podjęli Jaśmina Wójcik i Igor Stokfiszewski (Projekt Ursus Zakłady). Wraz z aktywistami i mieszkańcami warszawskiego Ursusa podjęli się rewitalizacji tej dzielnicy. W CSW można zobaczyć trailer do zrealizowanego przez nich filmu, jak i dokumentację zdjęciową prac nad projektem. Z kolei Alicja Wysocka stworzyła w Kenii kobiecą spółdzielnię (Cooperative Spółdzielnia Ushirika). Jej członkinie same projektują i następnie wytwarzają przedmioty, które później sprzedają. 

Warto zwrócić także uwagę na przestrzeń ekspozycji, którą zaprojektował Maciej Siuda. Do realizacji jego zamysłu został wykorzystany piękny, zabytkowy parkiet znaleziony przypadkowo w piwnicach CSW.

 

Wystawa „Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem”

19.10.2017 –14.01.2018

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Jazdów 2, Warszawa 

2 GOTONG ROYONG zamek ujazdowski

Kadr wideo z pracy Alicji Rogalskiej pt. "Our friends' jobs", 2016-2017

Fot. materiały prasowe

Wystawa „Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem”

19.10.2017 –14.01.2018

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Jazdów 2, Warszawa