Tej jesieni stawiamy na magazyny! Na nowe tytuły i te już dobrze znane. Do przeczytania jednym tchem, a czasem niespiesznie, aby lektury starczyło na dłużej.

NON/FICTION. NIEREGULARNIK REPORTERSKI

Od początku kibicowałyśmy Dorocie Groyeckiej i Karolinie Bednarz – dziennikarkom stojącym za magazynem „Non/fiction”. Każdy nowy ciekawy tytuł na rynku – a do tego jeszcze robiony przez super dziewczyny – bardzo nas cieszy, bo to dowód, że w papierze dalej jest siła, a wam, naszym odbiorcom, zależy na starannie wyselekcjonowanych, skrupulatnie przygotowanych i ciekawie zaprezentowanych treściach. „Non/fiction” to niezależny magazyn reporterski, w którym znajdziecie między innymi obszerne wywiady, reportaże i fotoreportaże czy infografiki ze zbiorem najważniejszych informacji dotyczących przewodniego tematu numeru. Dla tworzących go dziewczyn priorytetem jest rzetelne dziennikarstwo i twórcza niezależność. Dlatego w „Non/fiction” nie znajdziecie reklam, traficie za to na mnóstwo ciekawych tekstów. Tematem pierwszego numeru jest głód. Groyecka i Bedanarz zastanawiają się, dlaczego jedni głodują, podczas gdy inni się głodzą. Mnie szczególnie do gustu przypadł otwierający magazyn, pesymistyczny w przekazie wywiad z Martínem Caparrósem – autorem książki „Głód”, reportaż „Łódzkie księżniczki” o dziewczynkach spędzających czas na betonowym podwórku, marzących o nieograniczonej ilości batonów i zmuszonych do całkiem dorosłych obowiązków oraz rozmowa z doktor Sandrą Aamodt o tym, dlaczego diety wcale nie zagwarantują nam idealnej wagi. „Non/fiction” można jednak z przyjemnością przeczytać od deski do deski, tu nie ma nieciekawych tematów. 

Aleksandra Nowak

2 non fiction zwykle zycie fathers magazyny

ZWYKŁE ŻYCIE NR 15 

Przyszłość. To temat, który tym razem redakcja „Zwykłego Życia” wzięł na warsztat, interpretując go w tekstach i na zdjęciach, przyciągając czytelników najntisową bladą, miętową okładką ze zdjęciem autorstwa Bartka Wieczorka. Zresztą w środku znajdziemy całą piękną sesję wypełnioną miłością-przyszłością. Choć „ZŻ” lubię sobie dawkować, to jednak tym razem wchłonęłam prawie cały numer za jednym podejściem. Zaczęłam od wywiadu Dagmary Olesińskiej z futurologiem i socjologiem Lechem Zacherem („Jutra nie ma”), bo kto by nie chciał się dowiedzieć, co taki futurolog robi i które wizje przyszłości sa najbardziej realne? Potem świetny tekst Beaty Chomątowskiej o spełnionych literackich „proroctwach” Lema, przyciągający czytelnika także ilustracjami Krystyny Engelmayer-Urbańskiej. Do tego niesamowita historia o dwóch polsko-kubańskich dziewczynach, których życiorysy się na siebie nakładają, ciekawy wywiad z twórcami nowej polskiej marki oprawek i dużo więcej dobra, po które warto sięgnąć zanim na rynku pojawi się kolejny numer (już niedługo!).

3 non fiction zwykle zycie fathers magazyny 

FATHERS NR 5

Długo wyczekiwany kolejny numer „Fathers” znów nas nie zawiódł. W środku znajdziecie rewelacyjne zdjęcia i jeszcze lepsze historie. O ojcach rzecz jasna. A nawet o ojcach nieodpowiedzialnych, o tych, którym zdarza się nagiąć jakieś zasady. Jakim ojcem jest artysta Paweł Althamer czy hiszpański projektant Jamie Hayon? Jak Piotr Czuryłło i jego rodzina żyją w lesie i czym jest prepping? Anna Maria Szymkowiak opowiada z kolei, jak to jest być ojcem, kiedy czujesz się kobietą i robisz wszystko, aby żyć w zgodzie ze sobą i nie dać się zamknąć w sztywnych społecznych ramach. Jesli chcecie się o tym wszystkim przekonać, koniecznie sięgnijcie po „Fathers”, czyli magazyn o ojcach, ale nie tylko dla nich. 

Paulina Klepacz

1 non fiction zwykle zycie fathers magazyny

Fot. Małgorzata Stolińska