Popularność Jessie Ware świadczy o tym, że potrzeba budowania relacji między artystą a publicznością jest kluczem do międzynarodowego sukcesu. A także doskonale pokazuje, że współcześni muzycy nie tylko mogą, ale i powinni zabierać głos w ważnych sprawach. Nie dziwi więc, że bilety na występy Ware rozchodzą się w rekordowym tempie. Artystka odwiedzi Polskę po raz kolejny podczas dwóch koncertów w ramach przyszłorocznej trasy promującej krążek „Glasshouse”.

Jessie Ware (Jessica Louis Burrows) dorastała w angielskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Początkowo brytyjska wokalistka wiązała swoją przyszłość z dziennikarstwem. Zainspirowana dokonaniami ojca w BBC, który w 2001 roku odebrał nagrodę dla najlepszego dziennikarza telewizyjnego, rozpoczęła studia na wydziale anglistyki uniwersytetu w Sussex. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w zawodzie, mając w planach skończenie drugiego kierunku – prawa. Uważała, że w przyszłości zajmie się nauczaniem lub prawem rodzinnym, lecz miłość do muzyki zdetronizowała wcześniejsze plany. Skłonność do zainteresowania tematami społecznymi jednak nie zmalała. A marzenie o robieniu wywiadów zaczęła niedawno realizować, nagrywając wraz z mamą serię podcastów „Table Manners with Jessie Ware”, gdzie jednym z jej gości był Sam Smith.

Gdy mowa o muzyce Jessie Ware, pierwsze skojarzenie to intymne utwory opowiadające o różnych wymiarach związków międzyludzkich. Twórczość Brytyjki to jednak nie tylko refleksja na temat życia prywatnego. W 2015 roku artystka wzięła udział w powstaniu nowej wersji charytatywnego utworu „Do They Know It’s Christmas?”, którego wydanie zagwarantowało wsparcie ofiarom wirusa Eboli. Wokalistka niejednokrotnie podkreślała, że tworzenie muzyki zaangażowanej w światowe problemy jest niezwykle istotnym aspektem pracy artystycznej. W jednym z wywiadów dotyczących premiery nowej płyty, „Glasshouse”, Jessie opowiadała o odpowiedzialności, która ciąży na współczesnych influencerach. Według niej popularność pozwala zachęcić młodszych fanów do aktywnego uczestnictwa w najważniejszych, krajowych inicjatywach politycznych. Artystka zachęcała obserwatorów śledzących jej posty na Instagramie m.in. do wspierania NHS (brytyjskiej służby zdrowia) i oddawania głosów na Labour Party podczas wyborów w Wielkiej Brytanii. 

4 jessie ware

Choć teksty utworów Jessie Ware nie odnoszą się bezpośrednio do zagadnień związanych z feminizmem, artystka popiera inicjatywy związane z walką o polepszenie światowej sytuacji kobiet. Wokalistka wzięła udział w londyńskim marszu kobiet, gdzie pojawiła się z córką, niosąc transparent z hasłem „Baby girls deserve a better world”. „Kiedy urodziła się moja córka, Trump został prezydentem, a Brexit stał się rzeczywistością. Mam obowiązek zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić jej jak najlepsze możliwości” – deklarowała. 

Podczas promowania najnowszego wydawnictwa muzycznego, Jessie udzieliła wielu wywiadów, w których podkreślała osobisty charakter płyty „Glasshouse”. Większość materiału powstała, kiedy artystka spodziewała się dziecka. Postrzeganie sztuki przez pryzmat macierzyństwa to widmo, z którym zmaga się wiele kobiet działających w świecie kultury. Pomimo nieustannego przywoływania ugruntowanego stereotypu, wokalistka odpierała wszystkie zarzuty, określając swoją twórczość jako formę osobistej spowiedzi i przyznania się do dławiącej niepewności dotyczącej sprawdzenia się w roli matki. „Nie śpiewam o zmienianiu pieluszek. Moja muzyka to osobiste zwierzenia i opowieść o wątpliwościach, więc myślę, że wiele osób może utożsamiać się z tym, co stworzyłam”.

Pierwszy krążek Jessie („Devotion” z 2012 roku) uzyskał w Polsce status złotej płyty, co zapoczątkowało wyjątkowo aktywny okres w historii jej występów na terenie naszego kraju. Wokalistka odwiedziła Polskę kilkanaście razy. Wzięła udział w licznych festiwalach (m. in. Open’er Festival, Selector Festival, Life Festival Oświęcim), zagrała wiele koncertów halowych w ramach tras promujących „Devotion”, „Tough Love” oraz „Glasshouse”, a nawet wystąpiła w finałach popularnych telewizyjnych programów rozrywkowych (ostatnio w „The Voice of Poland”). W przyszłym roku brytyjska wokalistka powróci do Polski z najnowszym materiałem podczas dwóch koncertów: 4 marca w krakowskiej Tauron Arenie i 6 marca na warszawskim Torwarze.

2 jessie ware

Fot. materiały prasowe