Mija rok od debiutu „G’rls ROOM” na polskim rynku prasy. Dzięki Wam 5 numer poświęcony menstruacji trafi do sprzedaży już 11 grudnia. 

Jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że synchronizacja okresów u kobiet, które ze sobą mieszkają lub pracują, to mit. Jednak w naszej dziewczyńskiej redakcji miesiączka dopada każdą z nas praktycznie w tym samym czasie. Odpuszczamy sobie wtedy, rozumiemy się nawzajem i jakoś łatwiej nam przetrwać, bo mamy okresy z gatunku tych dających się we znaki. A to nasze „zsynchronizowanie” traktujemy oczywiście z przymrużeniem oka. Zdajemy sobie jednak sprawę, że części kobiet wcale do śmiechu w czasie miesiączki nie jest: zarówno z powodu różnych dolegliwości (ból, biegunki, wymioty), jak i braku odpowiednich środków higieny. Część osób marzy o miesiączce, inne chciałyby się jej pozbyć. Z Waszych opowieści nadesłanych na AKCJĘ OKRES wynika jednak, że miesiączka, choć czasem trudna do zniesienia, jest ważnym elementem waszego życia, sygnałem od organizmu, lubicie jej cykliczność, świadomość, że wasza macica się oczyszcza. Nie godzicie się jednak coraz częściej na otaczanie miesiączki tabu, na udawanie, że jej nie ma albo że ma postać niebieskiego płynu. Czas na zmianę. Jak widać po tych kilku zdaniach sporo jest tematów, które wiążą się z miesiączką i które wypadałoby poruszyć. Mamy wrażenie, że mogłybyśmy przynajmniej dwa razy więcej kwestii opisać, jednak papierowe wydanie ma swoje ograniczenia. Oczywiście na łamach entertheroom.pl i girlsroom.pl będziemy dalej eksplorować miesiączkowe kwestie.

Co jednak konkretnie czeka na Was w 5 numerze? Numerze, który nie powstałby bez Waszego wspaniałego wsparcia, bez zbiórki na Polakpotrafi.pl, jak i Waszych wiadomości, które nas nieustannie inspirują i dają nam energię do działania. Na rozbieg: wodny balet The Clams, który robi akrobacje z wielkimi tamponami, fotografka Zuza Krajewska opowiadająca o fotografowaniu dużych dziewczyn i Domka Spytek z projektem ero.edu. Paula Szewczyk porusza kwestię okresowych nierówności ekonomicznych, urlopów menstruacyjnych i opodatkowania środków higienicznych. Na różowych stronach oczywiście seks w czasie okresu, zgodnie z Waszymi sugestiami. Podobnie jak tekst o kubeczku menstruacyjnym. Marta Mitek pisze o nieco magicznej stronie miesiączki i naturalnych sposobach na związane z nią dolegliwości, a także o zmianie podejścia do niej. Mamy też OKRESOWY KOMIKS, tekst Karoliny Bednarz o okresie w Japonii czy Aleksandry Reczuch o miesiączkowaniu w Ghanie. 

Co jeszcze? Ewelina Kwiatkowska porusza temat endometriozy, Magda Domagała opowiada nam o syndromie MRKH. O seksizmie rozmawiamy z doktor Sylwią Spurek, zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich, i Łukaszem Wójcickim ze stowarzyszenia „Głosy Przeciw Przemocy”. Aleksandra Nowak rozmawia z dziewczynami z TERAZ POLIŻ, Dorotą Glac i Martą Jalowską, o zapomnianych kobiecych utworach dramaturgicznych. Bartosz Buszkiewicz pisze o wizualnej stronie kobiecych protestów. Jak zwykle mamy dla Was też kilka felietonów (Piotra Dobrego, Natalii Grubizny/Proseksualnej, Agaty Diduszko-Zyglewskiej, Kamili Raczyńskiej-Chomyn i Michała Radzanowskiego).

1 GIRLS ROOM 

Zapraszamy Was też bardzo serdecznie na premierę okresowego numeru, czyli DZIEWCZYNY W KSIĘŻYCU, która odbędzie się w najbliższą sobotę (9.12) w naszej redakcji między 12 a 16. Do zobaczenia!

Magazynów szukajcie w empikach i partnerskich księgarniach od 11.12!