„Osobom LGBT wydaje się czasem, że są na świecie same. Myślą, że poza nimi nie istnieje nikt taki jak one, i że czeka je samotność” – czytamy w siódmym rozdziale najnowszej publikacji Kampanii Przeciw Homofobii zatytułowanej „Tęcza pod lupą”.

Wykazanie, że takie przekonanie jest błędne nie jest jedynym celem, jaki wyznaczyły sobie autorki tej lektury – Cecylia Jakubczak i Mirosława Makuchowska. Konfrontują one czytelnika z mocno zakorzenionymi w nim, jak i całym naszym społeczeństwie stereotypami, ale przede wszystkim poszerzają wiedzę na temat osób LGBT i ich sytuacji w Polsce. Nie bez powodu podtytuł brzmi: „wszystko, co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać”.

„Tęcza pod lupą” to kompendium wiedzy zawarte w przyjaznej dla oka formie. 90 stron wartościowych informacji podzielone jest na 13 kolorowych rozdziałów. Obfituje w zdjęcia, wykresy i ilustracje, przez co jest zrozumiałe dla każdego. Autorki przekonane, że to właśnie niewiedza i brak odniesienia do rzeczywistości prowadzą do uprzedzeń, postawiły na osobiste historie osób LGBT. W ten sposób każdy może się skonfrontować z prawdziwymi ludźmi, nie z tylko suchymi definicjami. Dlatego też w rozdziale piątym pt. „W sądzie i w urzędzie” obok danych statystycznych na temat legalnej strony związków homoseksualnych znajduje się historia Ani i jej partnerki, które musiały wyjechać z kraju, by zalegalizować swój długoletni związek. Dodatkowo, na dole każdej strony znajduje się czarny pasek historyczny, dzięki któremu czytelnik może zapoznać się z dziejami osób trans i homoseksualnych od VII w. p.n.e. po dziś. 

Adresatem tej publikacji jest każdy z nas. Dzięki takim rozdziałom jak „ABC o osobach LGBT” (pierwszy), gdzie znajdujemy odpowiedzi na takie pytania jak „Czy to choroba?” czy „Ile jest osób LGBT?” albo drugi: „Polacy to złodzieje, a wszyscy geje to fryzjerzy”, w którym obalane są krzywdzące stereotypy, jest to znakomite źródło wiedzy dla tych, którzy o osobach LGBT nie wiedzą nic lub mają nieprawdziwy czy niepełny obraz. Na tej lekturze skorzystają też dzieci i młodzież, bowiem nie tylko dowiedzą się czegoś, co jest wyłączone z debaty publicznej, lecz także znajdą rozdział poświęcony właśnie im. W części „W szkolnej ławce” mogą przeczytać, jakie trudności muszą znosić niektórzy ich rówieśnicy i dowiedzieć się o zjawisku homofobii w szkołach. Nie ma co się oszukiwać, wszyscy powinniśmy poszerzać naszą wiedzę. To, że znamy i akceptujemy osoby trans i homoseksualne nie oznacza, że wiemy już wszystko. Niejednokrotnie się zdarza, że osoby heteroseksualne, pomimo najlepszych chęci, zadają parom homoseksualnym niezręczne pytania typu: Kto w tym związku jest mężczyzną, a kto kobietą?”. To także wartościowa pozycja dla osób LGBT i ich rodzin, gdyż stanowi rzetelne źródło praktycznych informacji.

„Tęczę pod lupą” można znaleźć w wersji elektronicznej na stronie Kampanii Przeciwko Homofobii: www.kph.org.pl. Ponadto, celem odczarowania świąt dla około 2 mln osób w naszym kraju, 8 grudnia wystartowała akcja Zostań tęczowym Mikołajem – podaruj bliskim przewodnik po świecie LGBT. Każda osoba może wysłać za pośrednictwem KPH „Tęczę pod lupą” w papierowym wydaniu komuś, kto potrzebuje poszerzyć swoje horyzonty.

Polecam tę lekturę każdemu i zachęcam do jej rozprzestrzeniania, bowiem szczerze wierzę, że im więcej osób zapozna się z materiałem zawartym w tej kolorowej książeczce, tym większe szanse na wejście Polski do elitarnego grona państw, które zalegalizowały związki partnerskie czy małżeństwo dla osób tej samej płci. To potężny krok w stronę równości i stanięcia po stronie miłości.

1 kph tecza pod lupa 

Fot. materiały prasowe