Już można się zgłaszać do kolejnej edycji jednego z najważniejszych konkursów artystycznych, który stał się istotnym elementem polskiego rynku sztuki. W tym roku Hestia znów zabierze studentów uczelni artystycznych w podróż, która obiecuje nowe doświadczenia, zagraniczne rezydencje i możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców. 

Kolekcja ponad 40 dzieł sztuki, 27 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 42 wystawy indywidualne oraz zbiorowe w Polsce. To efekt kilkunastu lat obecności w naszym kraju konkursu Artystyczna Podróż Hestii, który został zainicjowany w 2002 roku przez Piotra M. Śliwickiego – prezesa prezesa Grupy ERGO Hestia. W tym roku konkurs od będzie się już po raz 17. Od 8 stycznia do 25 marca studenci IV i V roku wszystkich polskich uczelni i kierunków artystycznych mogą przesyłać swoje prace z obszarów: malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance. Zgłoszeń można dokonać przez panel na stronie internetowej APH.  

„Rozpoczynając 17. edycję konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zachęcamy do wejścia w pole sztuki, które jest otwarte na głos młodego pokolenia, a co więcej – potrzebuje nieustannie świeżego artystycznego wyrazu. W ten sposób chcemy pokazać, że jest to przestrzeń przyjazna, angażująca nie tylko artystów, ale i odbiorców. Pole sztuki, w którym swój udział ma wielu naszych partnerów, stanowi również przestrzeń bezpośredniego dialogu, tak potrzebnego przecież w dzisiejszym świecie” – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii to prestiżowe wydarzenie dedykowane młodym twórcom, które daje im szansę, aby jeszcze w trakcie studiów zdobyć cenne doświadczenie na rynku sztuki, nauczyć się współpracy z klientami, pokazuje jak sztuka łączy się z biznesem, pozwala wziąć udział w artystycznych rezydencjach, przygotować własną wystawę. Wzięcie udziału w konkursie to także możliwość uzyskania opinii na temat własnej twórczości od ekspertów innych niż ci spotykani na co dzień na uczelni: fnaliści i laureaci konkursu APH wybierani są w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej scenie sztuki współczesnej. 

Jakie nagrody czekają na uczestników 17. edycji konkursu APH? Jest to między innymi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w światowych centrach sztuki nowoczesnej – Nowym Jorku i Walencji. Jedna osoba spośród finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. W tym roku pojawi się także nowe wyróżnienie przyznawane przez organizatora konkursu – Nagroda Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, którą jest 6-miesięczne stypendium w wysokości 12 000 zł brutto na wykonanie projektu artystycznego o tematyce związanej z „podróżą”. Jest o co walczyć! Trzymamy kciuki!

 

Zgłoszenia prac konkursowych:

www.artystycznapodrozhestii.pl/konkurs

Prace można zgłaszać do 25 marca br.

1 17. edycja konkursu Artystyczna Podroz Hestii Hestia 

Harmonogram 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii:  

8 stycznia 2018: start konkursu i otwarcie panelu zgłoszeń;

25 marca 2018: zamknięcie panelu zgłoszeń i rozpoczęcie obrad jury;

Do 9 maja 2018: ogłoszenie nazwisk finalistów konkursu;

25 czerwca 2018: ogłoszenie nazwisk laureatów podczas wernisażu wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

4 lipca 2018: koniec wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

 

Na koniec przypominamy też, jakie emocje towarzyszyły poprzedniej edycji konkursu APH

EMOCJE OPADŁY – ROZMOWA Z LAUREATAMI 16. EDYCJI KONKURSU ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII

MŁODA SZTUKA MA SIĘ DOBRZE – APH PO RAZ SZESNASTY

 

Konkurs APH w mediach społecznościowych:

#konkursaph

Facebook: Artystyczna Podróż Hestii

Instagram: @konkursaph

Fot. materiały prasowe