Co powiecie na uczczenie ustanowionego przez Sejm Roku Kobiet seansem filmowym? 7 marca w Domu Kultury Świt na ulicy Wysockiego 11 w Warszawie startuje Dziewczyński DKF. Co dwa tygodnie będziemy mogły obejrzeć razem film, a później o nim porozmawiać. W programie znajdują się filmy o kobietach i dla kobiet, ale zdecydowanie nie są to komedie romantyczne. Pokazy będą okazją do dyskusji uczestniczek i zaproszonych gości na temat praw kobiet oraz historii ich uzyskania, przemocy domowej, ciąży nieletnich, aborcji oraz pozycji kobiet w dzisiejszym społeczeństwie.

Czas oscarowej gorączki minął, a Frances McDormand, zdobywając statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w filmie „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”, wygłosiła ważne przemówienie. Aktorka zwróciła uwagę na uwzględnianie równości, jeśli chodzi o płeć, rasę lub wiek w branży filmowej, co ma późniejsze przełożenie na wynagrodzenia. Jej mowa była w głównej mierze skierowana do kobiet. Wyraźnie coś w branży filmowej zaczyna się zmieniać, a same filmy – coraz częściej mówiące kobiecym głosem – stanowią świetny punkt wyjścia do dyskusji o współczesnych problemach. Twórczyniom Dziewczyńskiego DKF zależy na tym, by prezentować ambitne obrazy i stworzyć przestrzeń, w której kobiety w rożnym wieku będą mogły poczuć się dobrze i poruszać różnorodne tematy, także te trudne.

Na pierwszy ogień idzie film „Boski porządek”. Akcja ma miejsce w Szwajcarii w roku 1971. Bohaterka, Nora, jest młodą gospodynią domową i matką, mieszkającą wraz z mężem na prowincji. Niebawem jej życie zmieni się radykalnie i Nora stanie się społeczną aktywistką, która przyczyni się do przyznania praw wyborczych Szwajcarkom. Po projekcji odbędzie się rozmowa z Moniką Juszczyk – aktywistką z grupy Dziewuchy Dziewuchom z Łodzi. 

1 Dziewczynski DKF 24 tygodnie boski porzadek

Co jeszcze będziemy mogły zobaczyć podczas kolejnych spotkań? Ze Szwajcarii przeniesiemy się do współczesnych Niemiec. „24 tygodnie” w reżyserii  Anne Zohry Berrached opowiadają o kobiecie, która dowiaduje się, że dziecko, które w sobie nosi, ma zespół Downa. Choć z początku wraz z partnerem przyjmuje wiadomość spokojnie i stwierdza, że jakoś sobie poradzą, z czasem zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości, czy chce utrzymać ciążę. 

Przeniesiemy się również do Szwecji, porozmawiamy o zaburzeniach odżywiania oraz o tym, jak ważne są relacje między siostrami. Debiutancki film Sanny Lenken „Moja chuda siostra” to emocjonalna historia o chorobie, która niszczy rodzinne relacje. Katja jest świetną łyżwiarką, na której skupia się cała uwaga rodziców. Pewnego dnia Stella odkrywa sekret starszej siostry, wie o jej problemie. Katja wymusza na młodszej siostrze obietnicę, by ta nie powiedziała o tym nikomu. Rozwijająca się choroba niszczy relacje między wszystkimi członkami rodziny.

Będzie też dawka tureckiego kina. Wczesne lato w nadmorskiej miejscowości wydaje się idealnym miejscem do przeżywania pierwszych miłosnych uniesień oraz beztroskiego spędzania czasu. Jednak „Mustang” Deniz Gamze Ergüven przedstawia historię pięciu sióstr mieszkających w Turcji, które nie mogą sobie na to pozwolić. Areszt domowy oraz próba wydania dziewczynek za mąż jest konsekwencją ich niewinnego flirtu z kolegami z klasy. Lale i jej starsze siostry starają się za wszelką cenę odzyskać wolność oraz niezależność.

Mobbing oraz relacje władzy to główne tematy, które pojawią się przy projekcji filmu „Miłość” Sławomira Fabickiego. Poznamy historię kobiety, której przeszłość ma wpływ na jej relację z mężem. Szczęśliwe małżeństwo zostaje wystawione na próbę. Muszą określić, czym jest dla nich prawdziwe uczucie oraz odpowiedzieć na istotne pytania. Jak wiele są w stanie znieść oraz co oznacza słowo „kochać”?

2 Dziewczynski DKF 24 tygodnie boski porzadek

Przeniesiemy się też do komunistycznej Rumunii i zobaczymy dzień z życia dwóch studentek, z których jedna decyduję się na nielegalną aborcję, a druga postanawia jej w tym pomóc. „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Christiana Mungiu jest częścią projektu „Tales from the Golden Age”, czyli subiektywnego spojrzenia na historię komunizmu w Rumunii.

Wracamy do Polski oraz walki z korporacją. Życie głównej bohaterki, która jest pracownicą sieci handlowej oraz samotną matką zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższa pensja oraz większe przywileje niosą za sobą negatywne skutki. Halina staje do walki z korporacją przekraczającą wszelkie granice, tym samym naraża się na konsekwencje zagrażające nawet jej życiu. „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej pokazuje wpływ ekonomicznego szantażu na ludzi, ale i ludzkie poczucie solidarności.

Skoro już mowa o solidarności, to jak wygląda ona według kobiet? Jak doszło do strajku solidarnościowego, kiedy mężczyźni zostali zamknięci w więzieniach? Ich rolę przejęły w tym czasie młode kobiety, które zamiast względnej stabilizacji i spokoju wybrały bunt i walkę o wolność. „Solidarność według kobiet” to pełnometrażowy dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego opowiadający historię kilkunastu Polek, których zaangażowanie w działalność opozycyjną w latach 80. wpłynęło na zmianę realiów politycznych w Polsce.

A to tylko kilka tytułów, które będzie można zobaczyć w ramach kobiecej inicjatywy. Śledźcie profil Dziewczyńskiego DKF-u, by dowiedzieć się więcej i sprawdzać daty kolejnych seansów. A my z przyjemnością zapraszamy zarówno na filmy, jak i towarzyszące im rozmowy. 

Fot. materiały prasowe