Już 8 kwietnia w warszawskim klubie Niebo odbędzie się po raz drugi Piano Day Warsaw. Zapraszamy do udziału w koncertach, bo program jest naprawdę wyjątkowy!

W 2015 r. niemiecki pianista, kompozytor i producent Nils Frahm wraz z londyńską wytwórnią Erased Tapes Records i berlińską agencją artystyczną Agentur Grimm ustanowili 29 marca Światowym Dniem Fortepianu. Wybór tej daty nie jest przypadkowy – 88. dzień w roku nawiązuje do 88 klawiszy, gdyż właśnie tyle ma większość fortepianów. 

Z tej okazji w wielu miastach na świecie (m. in. w Berlinie, Londynie) odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne, które mają za zadanie propagowanie i celebrowanie tego święta. Artyści mogą wysyłać organizatorom swoje fortepianowe utwory, które później zostaną opublikowane na oficjalnym profilu Frahma oraz „The Piano Day”. Podczas koncertu w Warszawie wystąpią artyści zarówno polscy, jak i zagraniczni – zaprezentują oni szeroką gamę gatunków muzycznych, w których fortepian odgrywa kluczową rolę.

Organizatorką koncertu jest wszechstronna Hania Rani – aranżerka i animatorka kultury, ale także pianistka i kompozytorka, która również będzie jedną z występujących podczas tegorocznego koncertu. Artystka występowała już w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim w Warszawie, na festiwalach: Open'er, Soundedit, Slot Art oraz na wielu prestiżowych międzynarodowych scenach. Otrzymała wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu „Transatlantyk” w Łodzi, a także zwyciężyła w konkursie „Firestone Headliners of Tomorrow”. Od 2012 r. występuje także w duecie z wiolonczelistką Dobrawą Czocher.

Podczas Piano Day Warsaw wystąpią:

  • Piotr Orzechowski, znany również jako „Pianohooligan” – wybitny pianista i kompozytor młodego pokolenia, został okrzyknięty przez krytyków „nadzieją polskiej pianistyki jazzowej”. Podczas koncertu wykona wykona utwory ze swojej 3. solowej płyty pt. „24 Preludes & Improvisations”, która ukazała się w 2017 r.
  • Luke Howard – światowej klasy australijski pianista, tworzy muzykę do filmów oraz autorskie projekty, głównie w nurcie modern classic, jest związany ze znaną światową wytwórnią Mercury KX.
  • Misia Furtak – wokalistka i basistka, występuje solowo jako Misia Ff oraz z zespołem très.B, jest laureatką m.in. Fryderyka i Paszportu Polityki. Razem z Hanią Rani zaprezentuje utwory z swojej solowej płyty, której premiera ma odbyć się jesienią.
  • Hior Chronik (Giorgos Papadopoulos) – pianista i producent muzyki elektronicznej, współpracuje z berlińską wytwórnią K7. Wykona premierowo swoje najnowsze kompozycje z gościnnym udziałem Hani Rani oraz Dobrawy Czocher.
  • Bass Astral – czyli Kuba Tracz, producent muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, członek zespołu rockowego Clock Machine oraz duetu Bass Astral & Igo. Podczas koncertu zaprezentuje autorski set eksperymentalny z improwizowaną muzyką fortepianową.

Gościem specjalnym Piano Day Warsaw będzie Electro Acoustic Beat Session (EABS) – wrocławski septet jazowy, z którym gościnnie wystąpi brytyjski mistrz instrumentów dętych – Tenderlonious, który zagra na flecie i saksofonie altowym. Artyści zaprezentują po raz pierwszy część repertuaru z płyty „Slavic Spirits”, poświęconej mitologii słowiańskiej.

Koncert odbędzie się 8 kwietnia 2018 r. o godzinie 19.00 w klubie Niebo przy ul. Nowy Świat 21.

Czas trwania koncertu to ok. 180 minut.

Bilety można nabyć w serwisie Eventim.pl, Biletomat.pl, przez aplikację Going oraz w Empikach, salonach Media Markt i Saturn.

Cena biletu to 90 zł.

Więcej informacji również na stronie wydarzenia na Facebooku.

1 piano day warsaw

Fot. materiały prasowe