W sekcji GIRLHOOD pojawią się na filmy kręcone przez kobiety. Dziewczyńskość pokazana oczami reżyserek, kino robione przez kobiety, pełne emocji, rozterek, post-feministycznych wątków, poruszające tematy takie jak eksperymenty związane z dojrzewaniem, ale i w ogóle zmiany w życiu dziewczyn i kobiet. Bo przecież „Nikt nie rodzi się kobietą, lecz się nią staje”, jak pisała Simone de Beauvoir w „Drugiej płci” 70 lat temu. 

– To sekcja, w której znajdą się filmy o dziewczynach i robione przez dziewczyny. Filmy o dziewczynach dziewczyńskich i dziewczęcych, o rozmaitych wersjach dziewczyn i mnogości doświadczeń bycia młodą kobietą. Pokażemy filmy o kobiecym dojrzewaniu, tak innym niż przemiana chłopców w mężczyzn – mówi Ewa Szabłowska. 

Co oznacza dziś bycie dziewczyną? Odpowiedzi poszukamy w filmach  między innymi Anniki Berg („Team Hurricane”), Josephine Decker („Madeline’s Madeline”), Santiago Caicedo przepełnionych motywami należącymi do dziewczyńskiego świata. Nie zabraknie znanej nam na przykład instagramowej estetyki, pełnej upiększajacych filtrów i znikających Insta Stories. Do tego dużo emocji, nastoletniego buntu, przyjaźni na śmierć i życie, beztroski, ale i problemów, jak zaburzenia odżywiania czy niełatwe relacje pomiędzy matkami i córkami.

 

Nie mogłyśmy sobie wymarzyć lepszej sekcji! Już nie możemy się doczekać i z radością patronujemy!

MFF Nowe Horyzonty, 26 lipca–5 sierpnia 2018, Wrocław

Fot. materiały prasowe