Mokosz to prasłowiańska bogini, która właśnie została patronką wystawy odnoszącej się do kobiecej wspólnotowości. Nie mogło być inaczej: wystawę organizują i współtworzą kobiety, artystki. Data premiery coraz bliżej, jednak tej inicjatywie potrzebne jest nasze wsparcie. Wydaje nam się, że crowdfunding jak najbardziej wpisuje się w siostrzaną, solidarnościową ideę tego przedsięwzięcia!

„Wystawa Zapytaj Mokoszy jest tworzona przez nas oddolnie i niezależnie. Otrzymała już częściowe dofinansowanie od Festiwalu Industriada, któremu w tym roku będzie towarzyszyć jej otwarcie. Jednak kosztorys realizacji profesjonalnej wystawy, na jaką zasługuje ten wartościowy projekt, wykracza poza otrzymane środki. Dlatego wciąż szukamy partnerów, którzy pomogą nam w realizacji naszego planu – matronek [„G'rls ROOM” matronuje!], patronów i darczyńców, którzy chcą usłyszeć uśpiony głos Mokoszy i wierzą w potencjał naszego działania” – mówią organizatorki, Ewa Mrozikiewicz i Anna Rulecka. Pierwsza z nich to współzałożycielka poznańskiej galerii FWD:, artystka, animatorka działań, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Rulecka to z kolei artystka wizualna, założycielka marki Folkisz, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka Narodowego Centrum Audiowizualnego z Luksemburga, obecnie uczestniczka programu mentorskiego Sputnik Photos. Razem postanowiły zaprosić do projektu Zapytaj Mokoszy wspaniałe polskie artystki podejmujące w swoich pracach kobiecą tematykę.

2 zapytaj mokoszy

Katarzyna Balicka, Agnieszka Bastrzyk, Bogna Burska, Chór Czarownic, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Anna Maria Karczmarska, Joanna Kawicka, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś – to właśnie one zaprezentują swoją twórczość i poprowadzą warsztaty w ramach wystawy. 

1 zapytaj mokoszy

Za patronkę swojego przedsięwzięcia organizatorki obrały Mokosz, słowiańską boginię płodności, plonów, urodzaju. okosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Odnoszą się jednak nie tylko do słowiańskiego dziedzictwa, lecz także do tego bardziej lokalnego, do herstorii mieszkanek Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie odbywa się wystawa, a postacią, która przede wszystkim zainspirowała je do działania słynna mieszkanka Czeladzi – Katarzyna Włodczykowa, która w XVIII w. została uznana za czarownicę i z tego powodu skazana na śmierć.

Zapytaj Mokoszy jest więc swego rodzaju hołdem dla kobiecych bohaterek, pełna będzie kobiecych narracji i herstorii. Specjalnie na wystawę przygotowywana jest publikacja z ilustracjami Agnieszki Bastrzyk poświęcona zapomnianym kobiecym biografiom. Organizatorki również zachęcają, aby już teraz włączyć się w działania wokół wystawy i przesyłać do nich pytania, jakie chcielibyśmy zadać słowiańskiej bogini. Są one publikowane sukcesywnie w mediach społecznościowych, a następnie posłużą jako rozwinięcie wystawy. 

 3 zapytaj mokoszy

Zachęcamy więc gorąco do wspierania projektu crowdfundingowego Zapytaj Mokoszy!  

PS. Dziewczyny z august design studio przekazały jako nagrody cycuszkowe broszki! 

 4 zapytaj mokoszy

WYSTAWA ZAPYTAJ MOKOSZY

10.06 – 29.07.2018

wernisaż: 9.06.2018, godz.: 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, ul. Dehnelów 45, Czeladź

 

www.zapytajmokoszy.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.facebook.com/zapytajmokoszy

Instagram @zapytajmokoszy

 

Fot. materiały prasowe