W poniedziałek w Muzeum nad Wisłą poznaliśmy zwycięzców 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Zachwycili energią i bezkompromisowością, tworzeniem według własnych zasad, bez oglądania się na trendy. Jaką drogę obiorą młodzi twórcy, co dadzą im wygrane rezydencje artystyczne i inne wyróżnienia?

Bez wątpienia udział w konkursie Artystyczna Podroż Hestii, a zwłaszcza wygrana, to świetny wstęp do artystycznej kariery i możliwość zdobycia doświadczenia na rynku sztuki. W tym roku laureatem konkursowej Nagrody Głównej, którą stanowi artystyczna rezydencja w Nowym Jorku, został Mateusz Sarzyński, student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jury tak komentowało swój wybór: „Za bezkompromisowość, za konsekwentny rozwój niezależny od artystycznych mód, za energię pozwalającą tworzyć 300 obrazów rocznie, za samoświadomość i za to, że ten młody artysta wie, dlaczego i po co leci do Nowego Jorku”.

4 hestia artystyczna podroz

Mateusz Sarzyński

Druga Nagroda, czyli miesiąc na Universitat Politècnica de València w ramach artystycznej rezydencji w Walencji, trafiła do Jakuba Danilewicza, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Danilewicz zaprezentował w ramach konkursu film, który stworzył na bazie materiałów zarejestrowanych podczas krótkiego pobytu na południu Europy, zderzając jasną i ciemną stronę tamtejszej rzeczywistości.

W tym roku pojawiło się też nowe wyróżnienie – Nagrodę Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, czyli 6-miesięczne stypendium w wysokości 12 000 zł brutto na wykonanie projektu artystycznego o tematyce związanej z „podróżą”. Laureatem tej nagrody został Bruno Althamer z warszawskiej ASP, który ujął jury umiejętnością łączenia w swych pracach żartu i powagi, zaangażowania i dystansu, a co za tym idzie rozbijania zastanych schematów patrzenia na rzeczywistość i jej oceniania. 

Jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyznało też nagrodę specjalną Adelinie Cimochowicz, studentkę Wydziału Nowych Mediów na ASP w Warszawie. Sebastian Cichocki, członek jury, następująco uzasadnił tę decyzję: „Jury doceniło artystkę za to, że jej twórczość czerpie swoją siłę z wrażliwości społecznej, a kierowana emancypacyjnym impulsem artystka używa swojej sztuki do zmiany rzeczywistości społecznej ignorując granice pomiędzy sztuką i aktywizmem. Jest przedstawicielką młodej generacji artystek, które traktują swoją twórczość artystyczną jako obywatelską powinność, czerpiąc z tradycji awangardy XX wieku i poważnie traktując nasycenie pracy zawodowej i codziennych czynności artystyczną wyobraźnią”.

Laureatką Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego została Joanna Kunert. W ramach nagrody otrzymała zlecenie na przygotowanie artystycznej interpretacji raportu rocznego firmy, czego efekty zobaczymy zapewne podczas kolejnej gali finałowej konkursu APH. 

3 hestia artystyczna podroz 

Wystawa finałowa konkursu APH prezentowana będzie w Muzeum nad Wisłą – oddziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej, do 4 lipca br. Koniecznie się wybierzcie i wytypujcie swoich faworytów, a przede wszystkim spróbujcie spojrzeć na rzeczywistość inaczej niż zwykle, przyjmując optykę młodych artystów.

Fot. materiały prasowe