Lato w pełni. Sezon festiwalowy w pełni. A więc też mnóstwo atrakcji. Jednak nie wszystkim dane jest z nich skorzystać. Bez wątpienia potrzeba więcej działań takich, jakie podjęła Fundacja Polska Bez Barier we współpracy z Alter Art i Orange Warsaw Festival oraz innymi partnerami: udało się spełnić marzenia setki osób z niepełnosprawnościami, które wzięły udział w tegorocznym festiwalu. Wielu z nich po raz pierwszy bawiło się na takiej imprezie. Wielu miało okazję w ogóle wyjść z domu po dłuższym czasie...

Dzięki skoordynowanym działaniom fundacji wspierających niepełnosprawnych, organizatorów tegorocznego Orange Warsaw Festival i wspaniałych wolontariuszy udało się już od pierwszych kroków, takich jak choćby zakup biletu, umożliwić i ułatwić  wielu osobom uczestnictwo w muzycznym święcie. 

Na stronie internetowej Orange Warsaw można było znaleźć wyczerpujące informacje o rozwiązaniach przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych, a dodatkowo kontakt do Fundacji Polska Bez Barier, która odpowiadała za koordynację działań mających na celu dostępność festiwalu dla tych, którzy zwykle nie mają szans na udział w takich imprezach. Każda osoba zainteresowana udziałem w festiwalu mogła liczyć na konsultacje w kwestii zakupu biletu oraz na indywidualne wsparcie. Także strona internetowa wydarzenia spełniła wszystkie techniczne wymagania dostępności. Zgodnie z regulaminem imprezy, osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także każda osoba poruszająca się na wózku mogła zakupić bilet kat. D. Uprawniał on do udziału w festiwalu wraz z osobą wspierającą.

Dla osób niepełnosprawnych przygotowano specjalne miejsca parkingowe czy dedykowany transport dla tych, którzy wybrali komunikację miejską. Przede wszystkim jednak na gości ze szczególnymi potrzebami czekali pracownicy Punktu Obsługi Priorytetowej. Sprawnie i bez kolejki pomagali oni w wymianie biletów na opaski. Wśród wielu innych udogodnień znalazły się: poszerzona bramka z pierwszeństwem obsługi, kilometry utwardzonych ciągów komunikacyjnych, najazdy na krawężniki, pochylnie i platformy przy obu scenach. Osoby słabosłyszące na Orange Warsaw mogły skorzystać z pętli indukcyjnych, usytuowanych przy każdej z platform oraz w Punkcie Obsługi Priorytetowej, a głusi ze wsparcia tłumacza Polskiego Języka Migowego. Z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku, działało radio festiwalowe oraz audiodeskrybowane były wybrane koncerty, które odbywały się na głównej scenie. Wystarczyło ustawić odbiornik radiowy w telefonie na częstotliwości 91,5 FM. Wszyscy posiadacze biletu kat. D mogli również korzystać z szerszych, wygodniejszych toalet.  

 

Polecamy też teksty o seksie osób z niepełnosprawnościami. I przypominamy, że wszyscy mamy prawo do różnie pojętych przyjemności. Warto mieć to na uwadze!

http://www.entertheroom.pl/life/4580-seks-na-marginesie

http://www.entertheroom.pl/life/7504-seksterapeutki-prostytutki-i-dziwki-czyli-swiat-kobiet-w-pigulce

 

Fot. Krzysztof Witkowski