Alicja Biała to szalenie zdolna dziewczyna, ilustratorka, z którą miałyśmy okazję współpracować na łamach „G'rls ROOM”. Z tym większą radością ogłaszamy, że patronujemy pierwszej wystawie artystki w warszawskiej Leica 6x7 Gallery. Gorąco zapraszamy do oglądania prac Alicji!

Choć Alicja Biała od kilku lat mieszka, pracuje i zdobywa wiedzę poza Polską, to sprawy naszego kraju są dla niej szalenie ważne. Choćby przez swoją twórczość artystka stara się angażować w bieżące wydarzenia, wspiera m.in. walkę o prawa kobiet. Jej związki z rodzinnym krajem będziemy mogli prześledzić na wystawie zatytułowanej „Polska”, na którą składają się kolaże, nazywane „wycinankami polskimi”, powstałe na bazie elementów wielu z nas dobrze znanych, składających się na naszą narodową tożsamość, nawiązujących do bliższej i dalszej historii naszego kraju, np. do PRL-u czy 100-lecia odzyskania niepodległości, ale i do katolicyzmu.

Wszystko zaczęło się od propozycji, jaką Alicja otrzymała od Wydawnictwa Wolno. Fotomontaże stanowią ilustrację ostatniej książki Marcina Świetlickiego pt. „Polska bez obrazy”, jednak powstawały swoim własnym torem – artystka dostała temat od wydawcy i nic więcej, miała zinterpretować Polskę po swojemu, a nie wizję Polski, jaką prezentuje Świetlicki. Biała zaczęła więc od wnikliwego researchu, przeszukiwania archiwów rodziny czy znajomych. Do swoich prac wykorzystała rodzinne fotografie, wycinki z książek i z gazet, jak i prace znalezione w internecie. 

2 polska alicja biaa leica

„Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma” – mówi o „Polsce” sama artystka. 

3 polska alicja biaa leica

Na wystawie w Leica 6x7 Gallery bedzie można zobaczyć także prace, które nie weszły do wspomnianej książki oraz powstałe całkiem niedawno. Wydarzeniu towarzyszyć będą również spotkania, m.in. ze współtwórcami projektu Peregrynacja. Jego idea została zaczerpnięta ze znanych w naszym kraju wędrówek świętych obrazów po domach i mieszkania, które się adoruje, zwykle z rodziną i sąsiadami. Okazało się, że dziś nie brakuje chętnych do adorowania prac Alicji, a przy okazji zastanawiania się, co z tą Polską: trochę na poważnie, trochę z przymrużeniem oka, ale jednak.

4 polska alicja biaa leica 

1 polska alicja biaa leica 

Alicja Biała, „Polska”

Wernisaż: 26.07 (czwartek), godz. 19:00

Wystawa: 27.07.2017 - 22.09.2018

Kuratorka: Monika Proniewska

Spotkanie: Alicja Biała – Marcin Świetlicki: 27.07 (piątek), g. 18:00

Rozmowa: Alicja Biała i współtwórcy projektu Peregrynacja: 13.09 (czwartek), g. 18:00

Leica 6x7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro

6 polska alicja biaa leica

ALICJA BIAŁA – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku, USA. Ostatnie wystawy indywidualne artystki odbyły się w Santa Barbara Center for Art, Science and Technology w Kalifornii oraz MuteGallery w Lizbonie. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego „Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)” jest pierwszą książką z jej pracami.

5 polska alicja biaa leica

Fot. materiały prasowe